- 1 Wykupili cały nakład jej nowej książki (113 opinii)
- 2 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (90 opinii)
- 3 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 4 Czytelnicy wybierają najlepsze zdjęcie (66 opinii)
- 5 Czy AI zastąpi artystów? (72 opinie)
- 6 Jedna z najważniejszych nagród w Gdyni (7 opinii)
Maj melomana: gwiazdy, festiwale i premiera "Księżniczki czardasza"
Gdański Festiwal Muzyczny, podczas którego wystąpią laureaci najważniejszych konkursów muzycznych na świecie, Festiwal Kultury Utraconej w Muzeum II Wojny Światowej, Gdynia Classica Nova, Mundus Cantat oraz wiele koncertów z muzyką poważną, operetkową, symfoniczną i kameralną. Majowy Kalendarz imprez pęka w szwach, a my podpowiadamy, na które wydarzenia warto zwrócić szczególną uwagę.
Laureaci najważniejszych konkursów na Gdańskim Festiwalu Muzycznym
Podczas inauguracji zagra laureatka II nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Meruet Karmenova. Koncert w Gdańsku znalazł się w oficjalnej puli nagród tego konkursu.
Występ na festiwalu znalazł się także w puli nagród Międzynarodowego konkursu im. J. Bramsa, w wyniku czego jego zwycięzcy - Heathcliff Trio - wystąpią w Gdańsku oraz, zgodnie z wieloletnią tradycją, podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Organizatorzy GFM nawiązali także współpracę z jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie - Konkursem im.Van Cliburna w USA. W edycji 2023 wystąpi dwoje jego laureatów: Anna Geniushene i Dmytro Choni.
Zapowiedzią przypadającego w roku 2023 Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina na instrumentach historycznych będzie natomiast niezwykły wieczór z udziałem jednego z jurorów - Tobiasa Kocha. Artysta na instrumencie z epoki zagra utwory F. Chopina, które będą jednocześnie ilustracją muzyczną do pierwszego niemego filmu o tym kompozytorze, zrealizowanego we Francji w roku 1927. Gwiazdą koncertu finałowego będzie z kolei laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds - (2021) Alim Beisembayev.
To jedynie skromny zarys tego, co ma do zaoferowania tegoroczna edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Szczegółowe informacje znajdują się w naszym kalendarzu.
Zobacz relację Jerzego Snakowskiego z przygotowań do premiery "Księżniczki czardasza"
Premiera "Księżniczki Czardasza" w reż. Jerzego Snakowskiego
"Księżniczka czardasza" Imre Kálmána to niezaprzeczalny hit, który niezmiennie bawi publiczność największych scen i jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł operetkowych na świecie. To wzruszająca historia miłości artystki i księcia, która mimo wielu przeszkód kończy się happy endem.
Realizacja Opery Bałtyckiej ma być porywającym widowiskiem muzycznym, łączącym sztukę operetkową z rewią. Twórcy sięgają po inspirację do popularnych w latach 40. XX w amerykańskich spektakli. Gwarancją doskonałej rozrywki ma być zespół realizatorów na czele z Jerzym Snakowskim (reżyseria).
Tu nie ma miękkiej gry! Mistrzowie teleturniejów z Trójmiasta
Programem z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego w aranżacji na chór i orkiestrę zainauguruje Festiwal Gdynia Classica Nova Chór Music Everywhere pod dyr. Beaty Śnieg.
Muzyka Jana Sebastiana Bacha na 26. Festiwal Gdynia Classica Nova
W tym roku, za sprawą 26. Festiwalu Gdynia Classica Nova, miastem "z morza i marzeń" zawładnie muzyka Jana Sebastiana Bacha. Będzie to wyjątkowa okazja, aby zrozumieć potęgę baroku.
Festiwal rozpocznie koncert "Zacznij od Bacha", podczas którego największe przeboje Zbigniewa Wodeckiego w nowych aranżacjach na chór i orkiestrę wykona Chór Music Everywhere (przygotowanie chóru Beata Śnieg).
Podczas festiwalu zostaną też zaprezentowane Concerti grossi: koncerty Bacha na skrzypce, klawesyn i orkiestrę, toccaty, fugi, preludia i chorały organowe, jazzowe wariacje na temat muzyki Jana Sebastiana Bacha, bachowskie kantaty i słynna Toccata i fuga d-moll BWV 565 w opracowaniu orkiestrowym Rafała Kłoczki, oraz muzyka lipskiego kantora grana na instrumentach historycznych.
Kompozycje Eugeniusza Morawskiego - Dąbrowy. Orkiestra symfoniczna i zespół baletowy
Od 29 kwietnia do 27 maja w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbywa się druga edycja Festiwalu Kultury Utraconej. Jednym z wydarzeń będzie niezwykły koncert, który odbędzie się 5 maja o godz. 20 na scenie plenerowej.
Podczas koncertu wybrzmią zachowane utwory niedocenionego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego Dąbrowy (1876-1948) - Ulalume i Nevermore - poematy symfoniczne według Edgara Allana Poe, oraz Świteziankę - balet w dwóch aktach.
Na plenerowej scenie wystąpią Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku pod dyr. Mariusza Mroza oraz zespół baletowy przygotowany przez Andrzeja Morawca.
Materiał archiwalny - 2014 r.
Festiwal Mundus Cantat to jedno z najbarwniejszych sopockich wydarzeń kulturalnych.
19. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat
Festiwal Mundus Cantat to wielkie święto światowej chóralistyki, które od 19 lat odbywa się w Sopocie, oferując słuchaczom bogatą ofertę koncertową zespołów z różnych części globu, możliwość uczestniczenia w przesłuchaniach konkursowych i wyłonienia swoich faworytów, barwną i rozśpiewaną Paradę Chórów sopockim Monciakiem oraz przede wszystkim obcowanie z kulturą wielu narodów.
Tegoroczna odsłona festiwalu zapowiada się niezwykle obiecująco. Koncerty 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat 2023 odbywać się będą w kwietniu, maju oraz czerwcu. Natomiast część konkursowa festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 maja 2023 w Sopocie. Udział w konkursie zgłosiły chóry z Izraela, USA, Gruzji, Litwy, Czech oraz polskie chóry z Kosakowa, Olsztyna, Poznania, Przodkowa i Stegny. Jednym z gości specjalnych tej edycji jest chór Split University Choir Silvije Bombardelli. Rozpoznawalność chórowi oprócz aktywności koncertowej w kraju i za granicą przyniosły z pewnością jego projekty youtube'owe, takie jak: "Oliver Medley", "Live at University" czy "Man in the mirror". Silvije Bombardelli wystąpi m.in. w trakcie Koncertu Finałowego 27 maja.
Zobacz, jakie bilety na imprezy można wygrać w naszych konkursach
Muzyka kameralna i symfoniczna
W maju melomani z pewnością nie będą narzekali na nudę, bo artyści przygotowali dla nich mnóstwo różnorodnych propozycji. W poniedziałek, 8 maja, o godz. 18 Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na . Jak można się spodziewać, program wypełni muzyka na wskroś brytyjska, a wykonają ją Iwona Hossa - sopran, Robert Kwiatkowski - skrzypce i Dominika Glapiak.
12 maja o godz. 19 studenci i absolwenci aMuz zapraszają natomiast do Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury na trzecie już spotkanie z kameralną muzyką dawną w ramach cyklu Gdańska Scena Barokowa. Na oba koncerty wstęp jest wolny.
W tym samym czasie 12 maja o godz. 19, tyle że w Filharmonii Bałtyckiej, odbędzie się Koncert symfoniczny, którego gwiazdą będzie pianista Kordian Góra. Wspólnie z Orkiestrą PFB pod dyr. Georga Cziczinadze wykona IV Symfonię koncertującą na fortepian i orkiestrę op. 60 Karola Szymanowskiego.
W Dzień Matki, w Ratuszu Staromiejskim, odbędzie się dedykowany mamom koncertPolskiego Chóru Kameralnego.
Wiolonczela. Przez wielu uważana za instrument najbardziej zbliżony do głosu ludzkiego, z pewnością należy do najbardziej wszechstronnych, o czym będziemy mieli okazję się przekonać podczas koncertu Gdańskiej Orkiestry Wiolonczelowej 29 maja o 19 w Ratuszu Staromiejskim. Program będzie różnorodny i zarazem przystępny. Znajdziemy w nim m.in. liryczne melodie autorstwa Poppera i Brucha, nieczęsto wykonywane, a pełne wyjątkowego charakteru Bachianas Brasilieras przeniosą nas do słonecznej Brazylii, a wiolonczelowa wersja słynnego Libertango Piazzoli z pewnością porwie publiczność rytmami tanga. A to wszystko w wykonaniu zespołów złożonych z samych wiolonczelistów przepełnionych miłością do tego instrumentu - studentów, absolwentów oraz pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku.
aMuz w Operze: Mała Gala Operowa
Akademia Muzyczna w Gdańsku wraz z Operą Bałtycką zapraszają na wyjątkowe wydarzenie: Małą Galę Operową w wykonaniu dyplomantów specjalności śpiew solowy z Wydziału Wokalno-Aktorskiego.
W programie znajdą się największe operowe hity w znakomitym wykonaniu, więc jeśli ktoś uwielbia muzykę operową i operetkową, ale boi się, że kupi bilet na komercyjny projekt niskiej jakości, w tym przypadku może mieć pewność, że się nie zawiedzie. A że bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, warto już teraz zaopatrzyć się w bilety.
Koncert na "patencie". Jak kupić bilet, by się nie nabrać i nie żałować?