Muzeum człowieka. Penderecki in memoriam.
Muzeum człowieka to hołd pamięci dla Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich, którzy w historii Sinfonietty Cracovii pełnią fundamentalną rolę. Ich wsparcie miało znaczący wpływ na objęcie ówcześnie młodej orkiestry patronatem miasta w 1994 roku. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego wielokrotnie towarzyszyła zespołowi w kluczowych momentach jego artystycznego rozwoju, a sama orkiestra była ważnym wykonawcą i interpretatorem jego dzieł.
Elżbieta Penderecka, zmarła w październiku 2025 roku, była członkinią Komitetu Honorowego Baltic Opera Festival (BOF). Jej wsparcie jako wybitnej animatorki życia muzycznego i mecenas kultury było szczególnie cenne i motywujące twórców Baltic Opera Festival do konsekwentnego i bezkompromisowego rozwijania największego wydarzenia operowego w tej części Europy.Koncert Muzeum człowieka - Penderecki in memoriam to ukłon zarówno orkiestry Sinfonietta Cracovia, Mariana Żaka, jak i organizatorów Festiwalu wobec dziedzictwa Państwa Pendereckich. Wydarzenie stanie się gestem wdzięczności wobec współtworzonej historii, a program wieczoru ukaże wielowymiarowość języka muzycznego maestro Krzysztofa Pendereckiego oraz jego nieustanny dialog z tradycją.
