- 1 Ten serial ogląda ponad milion widzów (29 opinii)
- 2 Koncertowy zawrót głowy (8 opinii)
- 3 Już w piątek jedyna taka noc w roku (43 opinie)
- 4 Nowe dyrektorki w instytucjach kultury (158 opinii)
- 5 6 wystaw do zobaczenia w październiku (19 opinii)
- 6 Trójmiejscy mecenasi kultury i sztuki (26 opinii)
Nadchodzi święto literatury. Od piątku Gdańskie Targi Książki
Proza, poezja, reportaż, komiks, literatura dziecięca i młodzieżowa. Przez trzy dni, od 15 do 17 września, Europejskie Centrum Solidarności będzie gościć Gdańskie Targi Książki. W programie spotkania autorskie, premiery książkowe, debaty oraz warsztaty. Wstęp na targi oraz udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zobacz szczegółowy program Gdańskich Targów Książki
Wzorem ubiegłorocznej edycji i tym razem wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności (wcześniej impreza miała miejsce w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz w AmberExpo). Impreza rozpocznie się w piątek, 15 września, i potrwa do niedzieli. Podczas trzech dni odbędzie się kilkadziesiąt spotkań autorskich, a na 83 stoiskach zaprezentuje się ponad 100 wystawców.
Mocne rozpoczęcie
Największą gwiazdą pierwszego dnia targów będzie Siergiej Lebiediew, rosyjski pisarz, który od kilku lat mieszka w Niemczech. Pisarz od 14. roku życia przez 8 sezonów brał udział w ekspedycjach geologicznych na północy Rosji i w Kazachstanie. Jest autorem prac socjologiczno-filozoficznych, artykułów publicystycznych, utworów poetyckich, esejów, a przede wszystkim dzieł prozatorskich. Motywem przewodnim jego twórczości jest pamięć/niepamięć historyczna Rosji, stosunek do niej współczesnego społeczeństwa oraz jej ciążenie na losach jednostki. W Gdańsku pisarz będzie promował najnowszą antologię opowiadań, zatytułowaną "Tytan".
W piątek na Gdańskich Targach Książki odbędzie się też spotkanie z Mariuszem Szczygłem, pisarzem i najczęściej przekładanym obok Hanny Krall żyjącym polskim reporterem. Szczygieł jest czechofilem, autorem kilku bestsellerowych książek o Czechach ("Gottland", "Zrób sobie raj", "Laska nebeska") oraz autorem monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku "100/XX". Choć pretekstem do rozmowy jest najnowsza książka Szczygła "Fakty muszą zatańczyć", w trakcie spotkania na pewno poruszonych zostanie znacznie więcej tematów niż tylko, jak napisać dobry reportaż.
Również w piątek z czytelnikami i czytelniczkami spotka się Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike za reportaż historyczny "Żeby nie było śladów". W Gdańsku będzie opowiadał o swojej najnowszej książce - "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa".
Sobota z nagradzanymi pisarzami
Gościnią zagraniczną tegorocznych targów będzie Rebecca Makkai, która spotka się z uczestnikami targów w sobotę. Amerykańska pisarka w Polsce zdobyła popularność dzięki powieści o epidemii AIDS w Chicago w latach 80. - "Wierzyliśmy jak nikt". Książka znalazła się m.in. w finale National Book Award oraz Nagrody Pulitzera. Na targach w Gdańsku premierę będzie miała najnowsza powieść pisarki "Mam do pana kilka pytań".
Wśród sobotnich gości targów będzie również Marcin Matczak, prawnik, tata Maty i wzbudzający wiele emocji felietonista. Pretekstem do rozmowy będzie książka pt. "Kraj, w którym umrę". Warto również zwrócić uwagę na spotkanie z Renatą Lis. Jej najnowsza książka - osobisty esej "Moja ukochana i ja" - poświęcony jest nieheteronormatywnej relacji w niełatwej, polskiej rzeczywistości. To jeden z czytelniczych fenomenów tego roku.
W sobotę z publicznością spotkają się także reporter Tomasz Słomczyński, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Anna Goc, Wojciech Tochman ze swoim najnowszym reportażem "Historia na śmierć i życie" czy Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej "Nike".
Niedzielny finał
Finał targów należeć będzie do pisarzy i pisarek związanych z Trójmiastem. W niedzielę odbędą się spotkania m.in. z Maciejem Siembiedą, autorem niezwykle popularnych powieści sensacyjnych, i Barbarą Piórkowską, która zaprezentuje swoją nową książkę "Gaja. Historia prawdziwa".
Z czytelnikami i czytelniczkami spotkają się także Przemysław Witkowski ("Faszyzm, który nadchodzi"), Katarzyna Groniec ("Kundle"), Aleksandra Boćkowska ("To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury") i Manuela Gretkowska ("Przeprawa").
Sześć spotkań dostępnych będzie dla osób głuchych. Spotkania z Marcinem Matczakiem, Rebeccą Makkai, Małgorzatą Sobczak, Tomaszem Potkajem, Anną Goc i Roksaną Jędrzejewską-Wróbel będą tłumaczone na Polski Język Migowy.
Lista wystawców:
Agora, Amaltea, Babaryba, Bernardinum, Biuro Podróży do Fantastycznych Światów, BOSZ, Claroscuro, Copernicus Center Press, Czarne, Części Proste, Dobra Literatura, Dowody, Drzazgi, Dwie Siostry, Dziwny Pomysł, Europejskie Centrum Solidarności, Ezop, Foksal-W.A.B.; Uroboros; Wilga, Gdańsk Miasto Literatury, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Graf_ika, Helion, Hokus Pokus, Instytut De Republica, Instytut Kultury Miejskiej, Instytut Pamięci Narodowej, Kameleon, Karakter, Kirin, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Lemoniada, Literatura, Makami, Marpress, Media Rodzina/ Must Read, Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków, Mięta, Muzeum Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nasza księgarnia, No Bell, Preston, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Prozami, Samowydawcy.pl, Silver, Skarpa Warszawska, Słowo/Obraz Terytoria, Sonia Draga/ Debit, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Studio JG, Wydawnictwo Literackie / Sztuka Wyboru, Tajfuny, Tashka, Tu Się Czyta-Albus; Buka; Druganoga; Format; Tako, Uniwersytet Gdański, Vectra, Vesper, Widnokrąg, Wielka Litera, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sejmowe, Wydawnictwo w Podwórku, Więź, Wolno, Wyszukane, Zakamarki, Znak, Żydowski Instytut Historyczny.
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-09-15 07:50
uwielbiam:) (2)
Dla mnie to mistyczne przeżycie- w zeszłym roku wyszedłem z 2 siatkami ksiązek:)
- 24 0
-
2023-09-15 08:21
(1)
Tez chcialem, ale mnie zlapali przy wyjsciu.
- 14 1
-
2023-09-15 10:58
typowy gdańszczanin
- 1 4
-
2023-09-14 19:53
Zapowiada się ciekawie.
- 19 1
-
2023-09-14 19:38
Świetna sprawa (1)
Fantastycznie, że będzie można zażyć intelektualnej uczty. Spotkać mądrych, wrażliwych ludzi. Bywam co roku.
- 29 5
-
2023-09-15 07:27
Świetnie, że to organizują. Przyjechałbym, ale nie mam czasu
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.