- 1 Duża impreza dla moli książkowych (53 opinie)
- 2 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (5 opinii)
- 3 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (40 opinii)
- 4 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (73 opinie)
- 5 Wykupili cały nakład jej nowej książki (122 opinie)
- 6 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (91 opinii)
Najbliższy rok w Teatrze Szekspirowskim
W 2020 roku doczekamy się produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przynajmniej dwóch tygodni narodowych, kolejnej atrakcyjnie zapowiadającej się odsłony Festiwalu Szekspirowskiego czy finału międzynarodowego projektu "Shaking the Walls". - Dziać się będzie o wiele więcej, jednak część wydarzeń uzależniamy od programów grantowych - zastrzega Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Rok w Teatrze Szekspirowskim zapowiada się pracowicie, choć początek roku nie obfituje w wiele wydarzeń, to nie oznacza to, że w teatrze nic się nie dzieje.
Repertuar Teatru Szekspirowskiego
- Przez cały rok szkolny nasz Dział Edukacji prowadzi Lekcje i warsztaty szekspirowskie, na które przyjeżdżają szkoły z całej Polski. Miejsca trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Chociaż niekiedy prowadzimy je nawet trzy razy dziennie, to do końca czerwca nie ma już wolnych terminów. Do nastolatków skierowana jest Chemia Teatru, będąca powiązaniem przedmiotów ścisłych i edukacji artystycznej dla grup zorganizowanych. Młodzież z czterech szkół średnich z województwa pomorskiego bierze udział w projekcie Lira Szekspira, dopisując ciąg dalszy do sztuk Szekspira. Efekt ich pracy prezentują w ich szkołach profesjonalni aktorzy - wyjaśnia Jerzy Limon, szef Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Innym projektem, trwającym od marca do listopada, jest adresowany do różnych grup wiekowych Teatralny Pasjans.
- W projekcie biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli - najstarsza uczestniczka miała 94 lata. Co roku w ramach Teatralnego Pasjansa pracuje też grupa osób niepełnosprawnych, głównie z zespołem Downa. Proces teatralny ma dla nich wymiar terapeutyczny, bo uczy współpracy w grupie, rozwija wrażliwość czy umiejętność rozumienia sztuki teatralnej. Jesienią co roku zapraszamy na otwarty dla wszystkich finał projektu, podczas którego podziwiać można przygotowane przez grupy minispektakle - dodaje Jerzy Limon.
Poza graną repertuarowo w Teatrze Szekspirowskim produkcją Teatru Wybrzeże "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy w lutym do Gdańska przyjedzie Andrzej Seweryn ze swoim monodramem "Wokół Szekspira". Od 29 lutego do kwietnia potrwa przegląd spektakli dyplomowych polskich szkół teatralnych z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i być może z Bytomia. Od 7 do 14 maja potrwa Tydzień Chorwacki.
- Pokażemy trzy duże spektakle z Chorwacji i zadbamy, by program był różnorodny i skierowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i sztuką tego pięknego kraju. W tym roku tygodnie narodowe zapowiadają nam się bardzo słowiańsko, bo oprócz chorwackiego jesienią zorganizujemy prawdopodobnie Tydzień Słoweński i być może Tydzień Czeski - dodaje Jerzy Limon.
Najważniejszym teatralnym wydarzeniem roku będzie własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "Burza" Wiliama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka, laureata Konkursu o Złotego Yoricka w 2019 roku ze spektaklem "Kupiec wenecki" Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku (spektakl przypomniany zostanie publiczności Szekspirowskiego w kwietniu w ramach obchodów 456. urodzin Szekspira).
- Po czasie różnych koprodukcji zdecydowaliśmy się przygotować produkcję własną, która grana będzie w Teatrze Szekspirowskim przez cały rok. Premiera odbędzie się w październiku, a obsadę wyłoni ogólnopolski casting - zapewnia Jerzy Limon.
Stałym punktem lata jest Festiwal Szekspirowski, który latem (31.07-9.08) odbędzie się już po raz 24. W planach są prezentacje spektakli z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Francji, Austrii czy Japonii.
- Będziemy mieli kilka niespodzianek, jednak część programu stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Dużą komplikacją jest fakt, że w czasie festiwalu trwać już będzie remont Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Szukamy alternatywy. Pewne jest, że zobaczymy świetnego "Hamleta" z akademickiego Teatru Lensowieta w Sankt Petersburgu w reżyserii Jurija Butosowa. Będzie też "Koriolan" z Teatru Narodowego w Ukrainie.
Jest spora szansa, że trafi do nas również spektakl Luca Percevala "Romeo & Julia" z Bolszoj Drama Theatre w Sankt Petersburgu. To opowieść o starzejącym się bibliotekarzu, który zmęczony życiem i żoną stara się uciec od otaczającego świata w świat demencji. Demencja jest tu osobnym bytem i odzywa się do ludzi tylko wtedy, gdy ktoś powie cytatem "Romea i Julii". Spektakl Percevala - razem z "Edwardem II" Christophera Marlowe'a z Niemiec - chcemy zaprezentować w cyklu "Wokół Szekspira" - wyjaśnia dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Pod koniec sierpnia odbędzie się finał dwuletniego, międzynarodowego projektu Shaking the Walls, zakładającego współpracę kulturalną Teatru Szekspirowskiego z partnerami z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czech oraz Islandii. Jego celem jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic - fizycznych bądź metaforycznych - wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie, zarówno jednostki, jak i grupy społeczne bądź etniczne, a także narody i kraje.
GTS będzie również realizował duży, dwuletni projekt edukacyjny we współpracy z uniwersytetami z Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Norwegii, na który pozyskano duże fundusze norweskie. Kilka projektów (m.in. realizacja w przestrzeni miejskiej całego cyklu "Szekspir - 7 grzechów głównych" na bazie twórczości Wiliama Szekspira) uzależnionych jest od rozstrzygnięć programów grantowych.
Teatry w Gdańsku
Kontynuowany będzie cykl Kino Szekspir (projekcje i adaptacje filmowe dzieł Szekspira poprzedzone wykładem na temat relacji zachodzących w filmie), a w okresie letnim Kino na Szekspirowskim, realizowane przez Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa - odbywać się mają nawet trzy projekcje tygodniowo.
Miejsca
Spektakle
Opinie (28) 1 zablokowana
-
2020-01-17 15:14
Opinia wyróżniona
Trochę biednie (3)
Plany nie zwalają z nóg. Człowiek chciałby tam regularnie chodzić, ale nie ma specjalnie na co.
- 25 4
-
2020-01-17 15:38
(2)
Dokładnie. To jest podstawowy problem tego miejsca.
- 10 3
-
2020-01-17 18:33
(1)
Interesujące plany. Powodzenia i wytrwałości!!!
- 2 9
-
2020-01-17 18:46
A które z tych planów są interesujące? Bo jakoś ich nie widzę. Jeden goscinny spektakl szekspirowski - wow! W dodatku ten, który publiczność widziała na festiwalu!
- 10 1
-
2020-01-17 14:51
Opinia wyróżniona
Super miejsce z fajnymi, lekko awangardowymi wydarzeniami.
- 8 17
Wszystkie opinie
-
2020-01-17 12:44
Marazm.
Polska logika, wybudować teatr i nie dawać pieniędzy na funkcjonowanie. Jeśli tak ma być, niech samorząd sprzedaż budynek.
- 21 11
-
2020-01-17 13:21
Kino na szekspirowskim jest za głośne. Na początku było ok. od dwóch lat przesadzają z decybelami... (6)
- 11 6
-
2020-01-17 13:23
(1)
Nie narzekaj. Możesz dzięki temu posłuchać filmu za darmo. ;)
- 4 4
-
2020-01-17 13:47
to będzie radio na szekspirowskim ;)
- 5 0
-
2020-01-17 14:20
(3)
komu tam przeszkadza? studentom z akademika na przeciwko? policjantom? Wojewódzka wieczorami nie pracuje, może agentom ABW? wątpię... no powiedz komu tam przeszkadza dźwięk z GTS? ja znam odpowiedź
- 5 4
-
2020-01-17 14:54
Może po prostu osobom, które oglądają te filmy?
- 7 0
-
2020-01-17 18:40
no oświeć mnie komu może przeszkadzać ? Może tym co mieszkają i oglądają własny repertuar ? (1)
Skoro okolica jest zbyt głośna na oglądanie w tym miejscu filmów - tramwaje, ruch samochodowy, to może trzeba słuchawki zapewnić albo przynosić ze sobą ?
- 1 1
-
2020-01-18 18:09
co?
- 0 0
-
2020-01-17 13:22
Wszystko i nic.
Chaos.
- 17 6
-
2020-01-17 14:51
Opinia wyróżniona
Super miejsce z fajnymi, lekko awangardowymi wydarzeniami.
- 8 17
-
2020-01-17 15:14
Opinia wyróżniona
Trochę biednie (3)
Plany nie zwalają z nóg. Człowiek chciałby tam regularnie chodzić, ale nie ma specjalnie na co.
- 25 4
-
2020-01-17 15:38
(2)
Dokładnie. To jest podstawowy problem tego miejsca.
- 10 3
-
2020-01-17 18:33
(1)
Interesujące plany. Powodzenia i wytrwałości!!!
- 2 9
-
2020-01-17 18:46
A które z tych planów są interesujące? Bo jakoś ich nie widzę. Jeden goscinny spektakl szekspirowski - wow! W dodatku ten, który publiczność widziała na festiwalu!
- 10 1
-
2020-01-17 15:43
(1)
Myślałam, że wybudowali GTS po to, abyśmy mogli często oglądać spektakle z innych polskich teatrów (GTS z założenia miał być impresaryjny), a pojawia się coś raz na kilka miesięcy... Równie dobrze mogliby to wystawić w NOT... Ostatnio dobór spektakli zaskakuje - powstaly swietne spektakle studentów w AST w Krakowie, ale w GTS będą pokazywane te z pozostałych miast. Kiedyś był świetny cykl Teatry Polskie - np. tydzień ze Starym Teatrem, tydzień z teatrem z Legnicy itd. Dlaczego nie jest kontynuowany? Przecież nawet te same teatry zdążyły wyprodukować już kilka nowych spektakli. Podczas Festiwalu Szekspirowskiego największym zainteresowaniem publiczności cieszą się te trzy polskie spektakle, a nie zagraniczne, których jest zawsze kilkanaście. Dlaczego nie wykorzystują tego zainteresowania i w ciągu sezonu nie sprowadzają do GTS polskich spektakli szekspirowskich, które nie znalazły się w danym roku na Festiwalu Szekspirowskim? Przecież wyboru tych trzech dokonuje JEDEN (!!!) krytyk teatralny, co oznacza, że selekcja jest skrajnie subiektywna.
- 33 1
-
2020-01-17 18:45
Myślę, że wybudowano GTS dla realizacji ambicji kilku osób, tyle, że ten miś jest drogi w utrzymaniu...
- 8 1
-
2020-01-17 20:28
Hmmm... (4)
Ta własna produkcja GTSu z "ogólnopolską" obsadą... Na pewno o wiele łatwiej będzie zebrać do spektaklu ludzi z całej Polski, niż zagadać do Muzycznego czy Wybrzeża. Już to widzę, jak odbywają się regularne grania...
- 7 1
-
2020-01-17 21:38
(3)
Pewnie zrobią sporo dublur i wtedy to może się udać. Zresztą ilość pokazów będzie uzależniona przede wszystkim od poziomu tego spektaklu. Pamiętacie "Księżycowego chłopca"? Zagrali to chyba trzy razy, rozeszło się, że to gniot i nikt nie chciał tego oglądać.
- 2 0
-
2020-01-18 08:13
(2)
Nic nie zagrają bo to wymaga pracy. Produkcja spektaklu to 2-3 lata, jeżeli mieliby to grać w tym roku to już by musiały leciec próby a co najmniej powinna być zrobiona cała robota scenograficzna, kostiumy etc
- 0 0
-
2020-01-18 09:29
Piszesz chyba o idealnych czasach. Scenografia (jeżeli w ogóle będzie - w czasach Szekspira jej nie stosowano, więc być może postawią na wierność epoce albo na takie "szaleństwo" jak było ostatnio w spektaklu Jandy, czyli scenografię tworzyła pochyla platforma i nic więcej) być może już powstaje. Gdy wyłonią obsadę to zaczną szyć kostiumy w czasie prób, na które pewnie dostaną maksymalnie 2-3 miesiące czasu. Słowem - zrobienie swojego spektaklu jest realne, tylko w GTS powstawały już klapy, więc to bardzo ryzykowne...
- 2 0
-
2020-02-06 21:21
Eeee, nie, to zajmuje kilka miesięcy, trzy, może cztery maks. Tylko i tak trochę nie wierzę w ten projekt, mam wrażenie, że rozbije się o kant wiadomo czego.
- 0 0
-
2020-01-17 22:28
Wrzód
na miejskim organizmie.
- 7 8
-
2020-01-18 00:12
Masakra
Teatry przeżywają oblężenie tylko twór limonka ma pod górkę, szekspir to teatr uliczny dla ludu teraz mamy różne inne możliwości zagrania sztuk niż tylko stary szekspir
- 8 3
-
2020-01-18 08:11
O borze
Własna produkcja w szekspirze, tylko nie to, nie daj borze zacznie zarabiać sam na siebie, jeszcze ludzie przyjdą i kupią bilety i co wtedy?
A tak na powaznie to pogadamy za rok. Wg mnie i tak nie wyprodukują własnego spektaklu z lenistwa w poszukiwaniu środków i niechęci do podejmowania pracy. Przecież trzaskanie eventow w postaci prezentacji nowych aut, rocznic firm, sprzedaży produktowych jest o wiele prostsze i przyjemniejsze. Sprzedajesz termin, pare ustaleń, nic przy tym nie robisz bo wszystko ogarnia organizator, potem 3 godziny sprzątania i coś się tam kręci. Szkoda tylko, że ten najdroższy i najładniejszy klub powstał za kasę miasta a nie z prywatnych pieniędzy.- 14 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.