- 1 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (54 opinie)
- 2 Idealne książki na jesień (30 opinii)
- 3 Teatr i dobra muzyka na Garnizonie (14 opinii)
- 4 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (67 opinii)
- 5 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (78 opinii)
- 6 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (9 opinii)
Niesamowite roboty, dizajn i Kaszuby. Ciekawe wystawy, które warto zobaczyć w sierpniu
Kaszuby Szlagi, Sopot widziany oczami turystów, mikrodomy i dizajn, roboty i inne tematy. Choć wakacje powszechnie uznawane są za sezon ogórkowy, to w Trójmieście nie brakuje ciekawych i wartościowych imprez, w tym różnorodnych wystaw. Wybraliśmy dla was takie, które łączą rozrywkę na poziomie, interesującą tematykę i wakacyjny luz, choć nie zabraknie również wystaw o charakterze historycznym i biograficznym.
Jednak gdy pogoda nie dopisze, warto mieć w zanadrzu plan awaryjny i wybrać się do muzeum lub galerii na ciekawą wystawę. Podpowiadamy, gdzie i co interesującego można zobaczyć w drugim miesiącu wakacji.
Kaszubska obsesja Michała Szlagi
Wakacje to czas podróży, także po Polsce i jej regionach. Wybierzmy się więc na początek na wyprawę po najbliższej nam okolicy, czyli po Kaszubach. Nie będzie to jednak podróż jedynie krajoznawcza. Będzie to spotkanie z osobistymi Kaszubami pewnego artysty. Na kilka letnich tygodni Centrum św. Jana zostało oddane wspomnieniom, osobistym emocjom i prywatnym przemyśleniom Michała Szlagi - fotografa i dokumentalisty, uznanego w Polsce i na świecie fotoreportera. Pierwszoplanowymi bohaterami wystawy "Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk" są obiekty, multimedia i przedmioty - pamięć, obsesje, artystyczne początki, korzenie artysty. Do odbioru tej ekspozycji zaangażujemy nasze zmysły: wzrok, słuch, węch i dotyk. Na wystawie zobaczyć możemy obiekty, prace wideo, instalacje oraz fotografie.
- Wystawa opowiada o Kaszubach i obsesjach, tak gęstych, że stają się konkretnymi rzeczami. Michał Szlaga wielokrotnie odwoływał się w pracach do swojej kaszubskiej tożsamości. Szeroko znany jest jednak z uniwersalnych fotograficznych projektów, mówiących o Polsce i jej społecznej historii, szczególnie tej związanej z Gdańskiem. Tym razem kopie (dosłownie) w ziemi, z której pochodzi - komentuje Anna Mituś z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Wystawa czynna do 13 sierpnia. Wstęp wolny. Oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez artystę odbędzie się 5 sierpnia o godz. 18.
Grand Press Photo 2023: zobacz najlepsze zdjęcia w Sopocie
Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach
Z Kaszub przenosimy się do Sopotu. To miasto to nie tylko kurort, to także tenis, konie, lekkoatletyka, sporty zimowe i inne aktywności. Najstarsze wzmianki o morskich kąpielach leczniczych zażywanych w Sopocie pochodzą z początku XIX wieku, jednak dopiero w roku 1823 za sprawą Haffnera miasto stało się prawdziwym kurortem. Jak dawniej spędzano czas? Tego dowiemy się z wystawy "Turyści i kuracjusze".
- Obok historii kurortu, na wystawie zostaną zaprezentowane liczne eksponaty ze zbiorów Muzeum Sopotu. Wśród nich można podziwiać m.in: stroje kąpielowe, buty plażowe, szkła kuracyjne, obiekty związane z popularnymi w Sopocie sportami: puchary, plakiety, medale itp. Dużym zainteresowaniem z pewnością spotkają się reprodukcje nieznanych grafik Eugena Troschela, przechowywane w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie oraz dotąd nieznany, najstarszy film prezentujący Sopot z 1913 r. z archiwum francuskiej wytwórni Gaumont - mówi Agnieszka Wołowicz-Bińkowska, kustosz Muzeum Sopotu.
Wystawa czynna do 15.10.2023 r.
Wystawa nie tylko dla fanów "Top Guna". Eksponaty lotnicze na Babich Dołach
Muzeum to ludzie
Wystawa Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif opowiada o relacjach między człowiekiem a przedmiotami oraz teraźniejszością a historią.
- Nasze życie zawodowe, muzealniczek i muzealników, kręci się wokół pamięci i wokół przedmiotów. Badamy relację między nimi - stawiając często pytania: czy nasza pamięć wpływa na to, jak postrzegamy niektóre przedmioty, czy odwrotnie: to poszczególne rzeczy wpływają na nasze wspomnienia, na to, jak pamiętamy. Niejednokrotnie w naszej pracy zdarza się, że któryś z przedmiotów zaintryguje nas na dłużej - mówi kuratorka wystawy Joanna Mróz.
Na ekspozycji zaprezentowano część fotografii przedstawiających pracowników Muzeum Miasta Gdyni z wybranymi przez siebie eksponatami do wystawy "MY O RZECZACH RZECZY O NAS".
Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających Galerię Klif do końca roku 2023. Wstęp wolny.
Darmowa multimedialna wystawa w Gdańsku
Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci
Architektura, dizajn, społeczeństwo to trzy tematy łączące projektanta Jakuba Szczęsnego - bohatera 9. odsłony cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Czy dizajn ma wpływ na nas samych, na społeczeństwo, którego jesteśmy częścią? Czy projektując przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń publiczną, można projektować relacje, zmieniać myślenie odbiorców i czynić ich bardziej świadomymi obywatelami? Na każde z tych pytań szukać można odpowiedzi na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni.
- Na wystawie pokazujemy, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Przyglądamy się bliżej mikrodomom, szczególnie popularnym w czasie pandemii. Pytamy, czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni? Zestawiamy ze sobą unikatowy Dom Kereta i powtarzalne (choć możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb) mikrodomki modułowe, by poruszyć temat minimalizmu i ograniczenia jako istotnych społecznie wartości - zapowiadają muzealnicy.
Oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem odbędzie się 13 sierpnia o godz. 14.
Ptaki uderzają w szyby muzeum. Jest rozwiązanie
RoboExpo
Na koniec jeszcze wracamy do Sopotu, gdzie w Krzywym Domku czeka nas RoboExpo, czyli 700 m kw. technologicznej rozrywki: 50 nowoczesnych robotów z całego świata, 7 stref wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, najnowsze osiągnięcia robotyki, mówiące roboty, poruszanie przedmiotów siłą myśli i inne atrakcje.
Wśród prezentowanych robotów znajduje się robot wyglądający jak prawdziwy Elvis Presley, słynny pies Aibo najnowszej generacji, który zademonstruje wszystkie nawyki prawdziwych psów. Z kolei Promobot V4 jest prawdziwym gościem z przyszłości. Jego bracia już pracują w ośrodkach medycznych i nawet czytają wiadomości na amerykańskim kanale telewizyjnym.
Wystawa będzie czynna do końca września.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-08-01 09:26
(4)
Z sondy widać, jakim jesteśmy narodem. Większość woli jarmarki i pikniki partyjne, niż spędzać czas na wystawach czy w teatrze. O tempora, o mores!!!
- 8 5
-
2023-08-01 12:30
Skoro teatr i wystawy szorują poziomem po dnie, nic dziwnego że nie przyciągają ludzi...
- 0 1
-
2023-08-01 10:26
Pokaż mi naród który w większości woli spędzać czas w teatrze lub na wystawach. Chętnie taki poznam.
- 1 0
-
2023-08-01 10:03
ty jestes najwyrazniej ruskim trolem skoro oceniasz wszystkich według wlasnej głupoty
- 0 0
-
2023-08-01 09:49
Kto powiedział że ci, co nie chodzą oglądać obrazy, chodzą na jarmarki i pikniki partyjne?
- 2 0
-
2023-08-01 11:32
Nic ciekawego nie ma ,kurz w kaloryferze ....
To tylko baran na tanie wino przychodzi.
Dostępność nie dla wszystkich nawet w muzeum narodowym i miejskim skandal- 0 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.