- 1 Tyle zarobi nowy kurator FETY (21 opinii)
- 2 Te rzeźby już wzbudzają wiele emocji (151 opinii)
- 3 Na co jesienią do teatru? (9 opinii)
- 4 Tylko milioner mógł napisać taką książkę (15 opinii)
- 5 Trzy wydarzenia, które warto zobaczyć (10 opinii)
- 6 Young adult. Na czym polega fenomen? (60 opinii)
Od Chopina do Mahlera. Filharmonia zaczyna sezon
Już w najbliższy piątek, 22 września, koncertem z udziałem Piotra Palecznego Polska Filharmonia Bałtycka zainauguruje nowy sezon artystyczny. Tydzień później melomani będą świętowali Międzynarodowy Dzień Muzyki przy dźwiękach III Koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena w interpretacji Kate Liu oraz tak uwielbianego przez publiczność Bolera Maurice'a Ravela. W kasach zostały ostatnie bilety.
"Inauguracja to okno wystawowe na cały sezon"
- Inauguracja sezonu to dla filharmonii czas szczególny. W pewnym sensie to nasze okno wystawowe na cały sezon - podkreśla Łukasz Rudziński z Filharmonii Bałtyckiej. - Obecność mistrza Piotra Palecznego, grającego koncert naszego patrona - Fryderyka Chopina, podczas inauguracji sezonu 2023/2024 nie jest przypadkowa. Fortepian będzie bowiem dominującym instrumentem solowym w najbliższym czasie.
Po co orkiestrze dyrygent? Odkrywamy kulisy pracy filharmoników
Chopin w interpretacji mistrza Palecznego
Profesor Piotr Paleczny to wybitny pianista i pedagog. Posiada bogaty repertuar koncertowy, którego istotną pozycją są koncerty fortepianowe polskich kompozytorów. Oprócz koncertów Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego znajduje się w nim też np. "Koncert fortepianowy" Witolda Lutosławskiego, który wykonywał również pod dyrekcją kompozytora.
Nagrania pianisty ukazały się na płytach takich firm fonograficznych, jak: Polskie Nagrania, EMI, BBC Classic, Pony Canyon, CD Accord, Olympia, Wifon, BeArTon, Sound, Naxos, DUX. Rocznik "Musical America" uznał nagranie "Koncertu fortepianowego a-moll" Paderewskiego z NOSPR pod batutą Jerzego Maksymiuka (Sound) za najlepszą zarejestrowaną fonograficznie interpretację tego dzieła.
Międzynarodowy Dzień Muzyki z Kate Liu i Bolerem Ravela
Podczas koncertu inaugurującego sezon w interpretacji profesora Piotra Palecznego wysłuchamy I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.
Tydzień później, w piątek, 29 września, melomani, którzy uczestniczyli w inauguracji, będą mieli okazję skonfrontować styl profesora Palecznego z techniką wybitnej amerykańskiej pianistki Kate Liu, która będzie bohaterką Międzynarodowego Dnia Muzyki. Artystka, którą trójmiejska publiczność zdążyła już pokochać, wykona III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena.
W programie znajdzie się też nastrojowa II Symfonia a-moll op. 55 Camille'a Saint-Saëns'a, charakteryzująca się wyraźnymi wpływami twórczości Haydna, Brahmsa i Mendelssohna-Bartholdy'ego, a także Bolero Maurice'a Ravela - jeden z największych muzycznych hitów wszech czasów.
Od Chopina po Mahlera
Jak zostało wspomniane, program inauguracji to przedsmak tego, co czeka nas w najbliższym czasie, czyli wyraźnej dominacji muzyki fortepianowej.
- W listopadzie czeka nas kolejna odsłona Gdańskiej Jesieni Pianistycznej (wystąpią m.in. Ingolf Wunder, bracia Hyuk Lee i Hyo Lee, Leszek Możdżer z Zoharem Fresco), w grudniu recital zagra laureat ostatniego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu, w przyszłym roku w Filharmonii z Orkiestrą PFB koncertować będą m.in. Nelson Goerner, Luis Fernando Pérez, Alexander Korsantia czy Daniel Ciobanu - wylicza Łukasz Rudziński. - Wysłuchamy też recitali Tomasza Rittera i Jakuba Kuszlika, a sezon zwieńczy 14 czerwca koncert z udziałem Szymona Nehringa. Zakończymy go V Symfonią cis-moll Gustava Mahlera. Sezon więc mamy od Chopina do Mahlera, a po drodze wiele lżejszych utworów, jak słynne "Bolero" Maurice'a Ravela, które zabrzmi w drugiej części koncertu na Międzynarodowym Dniu Muzyki pod koniec września. Na wszystkie te wydarzenia serdecznie zapraszamy!
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-09-19 07:15
Zapowiada się bardzo dobry sezon (2)
Bruckner, Mahler kompozytorzy alternatywni. W końcu się dzieje a nie tylko Bach i Mozart. Brakuje jeszcze Shostakowicza ale chyba ze względu na sytuacje polityczną nie puszczą a szkoda bo kompozytor niewinny pracował w takich warunkach a nie innych a 5 symfonia rewelacyjna@
- 2 3
-
2023-09-19 13:30
Przepraszam, ale akurat Bacha i Mozarta to w filharmonii zawsze jest jak na lekarstwo, w dodatku w pozostającym wiele do życzenia wykonaniu.
- 1 0
-
2023-09-19 09:59
Może jestem czepialski - ale jaki Shostakowicz? Litości... O Szostakowiczu słyszałem. I na razie nie brakuje - warto wzorem Programu II Polskiego Radia zapomnieć na razie o muzyce rosyjskiej. Kompozytor niewinny? Owszem. Ale promowanie rosyjskiej kultury czy sztuki jest teraz elementem ocieplania wizerunku państwa prowadzącego wojnę u naszych granic.
- 1 2
-
2023-09-19 08:41
Udam się w przyszłym roku razem z powrotną pielgrzymką
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.