- 1 Mocny kryminał o ul. Świętego Ducha (7 opinii)
- 2 Noc w muzeum: gdzie można wynająć pokój? (24 opinie)
- 3 Najciekawsze książkowe premiery i nie tylko (11 opinii)
- 4 Zabawna komedia w Teatrze Muzycznym (14 opinii)
- 5 Tylko milioner mógł napisać taką książkę (15 opinii)
- 6 Na co jesienią do teatru? (9 opinii)
Oto najlepsza książka dla dzieci 2022 roku
Laureatką tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii została Aleksandra Herzyk za graficzną opowieść "Wolność albo śmierć. Tom 1" opublikowaną przez wydawnictwo Kultura Gniewu. Zwyciężczyni otrzymała 50 tys. zł podczas uroczystej Gali Nagrody Literacka Podróż Hestii, która odbyła się w piątek, 15 września, w siedzibie organizatora i sponsora nagrody, w Ergo Hestii w Sopocie. Nagroda została przyznana po raz trzeci i jest to wyróżnienie dla najciekawszej i najbardziej wartościowej książki dla dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy jednak nagrodzono komiks. To wydarzenie bez precedensu.
Przypomnijmy, że nominowanych było pięć tytułów: "Biuro dzieci znalezionych" Andrzeja Marka Grabowskiego (wydawnictwo Literatura), "Wolność albo śmierć" (t. 1) Aleksandry Herzyk (wydawnictwo Kultura Gniewu), "Uciekaj. Hydropolis" (t.1) Zygmunta Miłoszewskiego (wydawnictwo W.A.B./GW Foksal), "Antosia w bezkresie" Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), "Przyjaciel Północy" Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci). O nominowanych oraz samej nagrodzie pisaliśmy w osobnym artykule.
Okoń w Sieci i youtuberzy
W tym roku, podobnie jak podczas poprzedniej edycji nagrody, gości zaproszono do sopockiej siedziby Ergo Hestii, a wieczór poprowadził Marcin Żebrowski, rzecznik prasowy firmy. Tym razem współprowadzącym był również znany booktuber, czyli influencer książkowy Marcin Okoniewski (Okoń w Sieci). Okoń zaprezentował wszystkie nominowane książki w sposób najbliższy sobie, czyli poprzez krótkie nagrania z udziałem swoich kolegów i koleżanek - youtuberów i blogerów książkowych.
Aneta Korycińska znana jako Baba od polskiego zaprezentowała "Biuro dzieci znalezionych", Maja Sołtysik znana jako CzyTa Maja opowiedziała o komiksie "Wolność albo śmierć", Weronika Wawrzkowicz (Rozmawiam, bo lubię) omawiała "Hydropolis", Szymon i Błażej, czyli Przeczytani rekomendowali "Przyjaciela Północy", a sam Okoń "Antosię w bezkresie".
Zrezygnowano z czytań fragmentów nominowanych książek. W zamian za to Okoniewski odczytywał napisane przez siebie wyimaginowane dzieła, podszywając się pod nominowanych pisarzy z czasów ich dzieciństwa. Trzeba przyznać, że niektóre fragmenty były zabawne i kreatywne, a zgromadzona publiczność bawiła się dobrze, nagradzając je brawami.
Nagroda dla Aleksandry Herzyk za komiks "Wolność albo śmierć"
Tegoroczna nagroda to wydarzenie bez precedensu - po raz pierwszy zdecydowano się nagrodzić komiks, podkreślając tym samym wysoką rangę tego gatunku i niejako nobilitując go. Laudację na część laureatki wygłosił prof. Michał Rusinek, członek kapituły konkursu Literacka Podróż Hestii, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, który podkreślił, że w komiksie jest wszystko, co w klasycznej powieści.
- Książka, którą nagrodziliśmy w tym roku, to właśnie komiks, który w dodatku - o zgrozo - jest niejako pierwszym sezonem bardzo emocjonującego serialu kostiumowego. Komiks tak zrobiony, że czytając go - sami obsadzamy w nim wyobrażonych aktorów, sami dopisujemy dialogi, bo komiks pozostawia nam - między klatkami - mnóstwo przestrzeni do zapełnienia. Ba, zachęca nas do tego. A także do poszerzania swojej wiedzy historycznej, od której w szkole wiało nudą. Zostajemy uwiedzeni do oglądania jego pozornie niestawiającą oporu, doskonałą, profesjonalną grafiką, atrakcyjną formą, ale zarazem uwiedzeni do czytania. To jest książka, która zachęca do czytania, i to nie tylko do czytania jej samej - uzasadniał Rusinek.
Literacka Podróż Hestii: "Stan splątania" najlepszą książką dla dzieci i młodzieży 2021 roku
- W ciągu trzech lat istnienia konkursu Literacka Podróż Hestii udało nam się stworzyć wyjątkową kolekcję nagrodzonych i nominowanych tytułów. To książki, które doceniliśmy za literacki kunszt, współczesny język i wartościowe tematy, odpowiadające realnie na potrzeby młodych czytelników i czytelniczek. W naszych wyborach reagujemy na to, co najbardziej aktualne. Bardzo cieszę się z faktu, że tegoroczną Nagrodę otrzymuje komiks - medium mające olbrzymi potencjał do opowiadania każdej historii w ciekawy sposób - mówił z kolei Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.
Kim jest autorka?
Sama zwyciężczyni, która wystąpiła podczas gali w specjalnym stroju zaprojektowanym z własnej książki, po odebraniu nagrody przyznała, że nie spodziewała się jej. Podkreśliła, że inspirowała się powieścią XIX-wieczną, zwłaszcza twórczością Aleksandra Dumasa i że chciała napisać powieść historyczną w formie dostosowanej bardziej do współczesnego czytelnika.
- Mam nadzieję, że dzięki temu, że wygrałam tę nagrodę, komiks w Polsce będzie jeszcze bardziej doceniony, bo jest to wciąż niszowa część literatury - mówiła Herzyk.
Aleksandra Herzyk vel. Herzyk to ilustratorka i autorka komiksów. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwszy pełnowymiarowy komiks "Wolność albo śmierć" toczy się w realiach rewolucji francuskiej. Poza fascynacją epoką oświecen autorka znana jest ze swojego zaangażowania w działania proekologiczne, szczególnie promocję energetyki jądrowej. Jest feministką, identyfikuje się ze społecznością osób aseksualnych. Od kilku lat publikuje swoje komiksy w sieci. Współpracowała m.in. z Amnesty International, Kampanią Przeciw Homofobii, Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt i TVN24. Tworzyła też ilustracje i komiksy do książek popularnonaukowych. Mieszka w Krakowie.
3 lata Nagrody Literacka Podróż Hestii
Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej - tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.
Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła w składzie: Artur Borowiński - przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek - pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia - doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Katarzyna Wasilkowska, autorka dwukrotnie nominowana już do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książki "Świat Mundka" (edycja 2021) oraz "Już, już!" (edycja 2022); Joanna Olech - autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko - reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska - członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarz Nagrody pełni Paulina Bandura.
Wkrótce poznamy laureata lub laureatkę tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii
Książki wyróżnione dotychczas Nagrodą Literacka Podróż Hestii to: "Wolność albo śmierć" Herzyk (Kultura Gniewu) - edycja 2023, "Stan splątania" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) - edycja 2022, "Lato na Rodos" Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) - edycja 2021. Mecenasem konkursu i fundatorem nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych jest ERGO Hestia. Konkurs organizuje Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisława Szymborska.
Jeszcze dziś, w sobotę, 16 września, jest okazja porozmawiać i spotkać się z laureatką Nagrody podczas Gdańskich Targów Książki. Spotkanie odbędzie się o godz. 10.00 w sali 3.19 (3. piętro). Rozmowę poprowadzi Joanna Olech.
Wydarzenia
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-09-16 12:00
Gratulacje
- 7 14
-
2023-09-16 17:25
"Malarze holenderscy malowali ludzi starych i pokurczonych. Nie ukrywali ich brzydoty ale ukazywali piękno, mieli bowiem dystans do swojego tworzywa. Otóż gdyby ktoś byłby niedoskonały fizycznie nie wiedziałby gdzie się kończy, a gdzie zaczyna jego brzydota. Nie sposób aby miał dystans do samego siebie". Nie można być jednocześnie twórcą i tworzywem.
- 9 2
-
2023-09-16 15:38
Brawa (1)
Acha. Nagrodę na najlepszą powieść dla dzieci wygrał komiks, który jest średniakiem, a jego treść raczej jest dla starszych czytelników. Tzn nie była to nagroda za treść książki, a za poglądy autorów. Im dalej w lewo, tym lepiej.
Patrzę na zdjęcie,na którym nominowani autorzy stoją na scenie. Ich miny mówią wszystko xD- 41 12
-
2023-09-19 09:56
tak, powieść graficzna :)
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.