Kornel Makuszyński
Spektakl zalecany dla widzów od 5 roku życia.
Uwaga: Spektakl na Scenie Letniej prezentowany w dwóch częściach: 1 cz. - 10 lipca, 2 cz. - 17 lipca.
Po ciepłym przyjęciu przez trójmiejską publiczność trzech opowiastek o KOZIOŁKU MATOŁKU zrealizowanych w ramach LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI ich twórcy postanowili tchnąć w KOZIOŁKI nowe życie sceniczne i rozwinąć udramatyzowane czytanie do formy przedstawienia. Szalonego przedstawienia akcji, w którym tytułowy bohater przemierzy cały świat w poszukiwaniu Pacanowa. Bez względu na to, czy dotrze on do celu swej wędrówki czy też nie - to po drodze będzie się działo, oj będzie się działo... Zapraszamy na skondensowaną dawkę przygód KOZIOŁKA MATOŁKA w powstającej na żywo, graficznej dekoracji i na wspólną, żywiołową przygodę dla małych i nieco starszych.
Michał Derlatka o spektaklu: "Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa. A przy okazji przeżywa i doświadcza tylu przygód, że starczyłoby ich spokojnie na obdzielenie jeszcze paru innych matołków. Zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich... przy okazji odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia. Kończy wędrówkę niemal dokładnie tam, gdzie ją rozpoczął po to, by pojąć, że cel który mu przyświecał był dość niedorzeczny... Pacanów, drogie dzieci i drodzy dorośli, jak każda utopijna idea, jest dużo bliżej niż myślicie. Dokładnie sto siedem godzin koziego marszu na południe, licząc z Gdańska, czyli zaledwie sześć godzin jazdy samochodem. I od razu wam powiem: w Pacanowie nie kują kóz. Lecz by to pojąć, trzeba przejść pół świata i przekonać się na własnej skórze... A jaką naukę, zapytacie drogie dzieci, mamy wynieść z takiej bajki? Może taką: czerpcie z własnych doświadczeń. Działajcie. Działając poznacie siebie samych. Forest Gump mawiał: <
Reżyseria, inscenizacja i dramaturgia: Michał Derlatka
Udźwiękowienie: Joanna Sówka-Sowińska
Oprawa plastyczna: Maciej Salamon / Anna Dobrowodzka
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklu występują:
Piotr Chys (Koziołek Matołek)
Małgorzata Oracz (Koza 1, Sędzia, Marynarz 1, Spadająca gwiazda, Adam Małysz, Wyłupiaste oko, Królik tłusty, Baba w niebieskiej spódnicy, Pułkownik, Łabędź 1, Strażak, Człek uczony, Lekarz, Ogrodnik, Wojciech K.)
Anna Kociarz (Koza 2, Funkcjonariusz 1, Blondyna, Marynarz 2, Gwiazda, Piotr Żyła, Babcia fik-fikalska, Goła baba, Srebrna strzała, Baba w zielonej spódnicy, Żołnierz, Łabędź 2, Kominiarz, Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu, Kupiec, Lis, Maciej K.)
Piotr Witkowski (Kozioł, Funkcjonariusz 2, Szewc, Johnny, Marynarz 3, Wader, Telemarek, Czerwona plandeka, Chłop w czerwonej spódnicy, Żołnierz, Łabędź 3, Rzeźnik, Farmaceuta, Fryzjer)
oraz gościnnie Katarzyna Wołodźko (Rak).
-----
Michał Derlatka (ur. 1981)- reżyser, absolwent reżyserii i aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zajmuje się głównie tzw. teatrem lalek (nie mylić z teatrem dla dzieci) oraz teatrem dla dzieci. Zawodowo reżyserował spektakle i czytania dla dzieci i dorosłych, asystował innym reżyserom, grał w teatrach, reklamach i serialach, animował kulturę niezależną, udźwiękawiał boksery i kopacze, dubbingował filmy religijne, opiekował się królikami i kozami, obsługiwał czerwony guzik z napisem "STOP" na wielkiej zjeżdżalni wodnej (nie użył go ani razu przez 3 miesiące pracy, co uważał za swój osobisty sukces zawodowy), czyścił luksusowe samochody, prowadził warsztaty dla aktorów i biznesmenów, nalewał piwo hiszpańskim turystom i inne. Jego największym marzeniem jest zostać Sopocką Muzą, jego artystyczną ambicją nie dać się zaszufladkować. W 1998 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie piosenki francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Obecnie liczy na dalsze sukcesy.
Joanna Sówka Sowińska (ur. 1982) - architekt, projektant przestrzeni dźwiękowych, animator kultury. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej oraz wydziału fotografii na uczelni Bellas Artes de Valencia w Hiszpanii. Autorka dźwięku do ponad 20 spektakli teatralnych, etiud ulicznych i czytań udramatyzowanych. m.in. do wyreżyserowanych przez Michała Derlatkę spektakli: SZNYCEL GÓRSKI, SIEDMIU KRASNOLUDKÓW, TESLA VS EDISON, RYDYGIER, MÓJ PRZYJACIEL WAMPIR oraz spektakli JURI i WIELKIE CIASTO w reżyserii Piotra Srebrowskiego.
Maciej Salamon (ur. 1984) - grafik, muzyk, ilustrator, malarz. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której aktualnie prowadzi zajęcia z projektowania graficznego na wydziale Intermediów. Wokalista i gitarzysta nekropolowego duetu Nagrobki. Członek grupy artystycznej Krecha wydającej periodyk o tej samej nazwie. Twórca teledysków i animacji. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Prowadzi zakładową Galerię Gablotka na terenie stoczni gdańskiej.
Anna Dobrowodzka (ur. 1984) - grafik i montażystka filmowa. Absolwentka Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studentka V roku Reżyserii Filmowej w specjalności Montaż Filmowy. Zajmuje się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. Tworzy oprawę graficzną filmów oraz spektakli teatralnych, realizuje wideoklipy i krótkie formy filmowe. Jako montażystka stale współpracuje z Wydziałem Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Nowym Orleanie. W wyniku tej współpracy powstał m.in film CALL ME CAPPY w reżyserii Mai Holzinger, prezentowany na festiwalu w Cannes. Montowany przez nią film MATKA ZIEMIA w reżyserii Piotra Złotorowicza zdobył ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych w tym MENZIONE SPECIALE na Festiwalu w Locarno.