Przez stulecia Gdańsk zawdzięczał swój rozwój przybyszom m.in. z: Niderlandów, Niemiec, Szkocji, Francji. Dziś nazwalibyśmy ich imigrantami lub uchodźcami. Osiedlali się tutaj wykorzystując swoje talenty i umiejętności w służbie miastu. Setki "pojedynczych narracji" nowych, ale też dawno osiadłych tu gdańszczan splotły się, tworząc niepowtarzalną strukturę architektoniczną i intelektualną miasta. Po II wojnie światowej, do Gdańska napłynęli mieszkańcy z różnych regionów Polski - nowi mieszkańcy, którzy w dużej mierze zbudowali miasto od nowa.
Podobne wydarzenia
czwartek, godz. 18:00
7 września - 31 października 2024, godz. 17:00
W ramach SHARED HISTORY - Splecione losy artyści z Polski, Łotwy i Szwecji tworzyć będą wspólne prace z artystami z Syrii, którzy swój nowy dom odnaleźli w Szwecji. Owoce tego artystycznego dialogu międzykulturowego zaprezentowane zostaną podczas wystaw, które odbędą się w przyszłym roku w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie. Tandem artystyczny pracujący w Gdańsku tworzą artystka wizualna Agnieszka Wołodźko oraz reżyser filmowy Ibrahim Mouhanna, a ich wspólna praca zaprezentowana będzie w Centrum św. Jana w maju w 2018 r.
Zapraszamy do Centrum św. Jana w Gdańsku. na inaugurację projektu.
SHARED HISTORY - SPLECIONE LOSY
OPEN HOUSE, 19-20 czerwca 2017, Gdańsk
miejsce: Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50)
godz. 12:00-18:00
Dwudniowe prezentacje i projekcje filmów - przegląd poprzednich projektów Nadbałtyckiego Centrum Kultury związanych z uchodźcami, imigrantami, dialogiem międzykulturowym.
W programie:
Prezentacja fotoreportaży Macieja Moskwy, nagrodzonych i prezentowanych na wystawie pokonkursowej Gdańsk Press Photo ("Uchodźcy", "Granica", "Rzeczy")
Film dokumentalny - reportaż z Festiwalu Kultur świata "Okno na świat" 2013 - "Sztuka dla demokratycznej rewolucji"
Wystawa Khaleda Basmadjiego (Syryjczyka mieszkającego w Gdańsku) ze szczególnym naciskiem na jego osobistą historię związaną z wybuchem wojny w Syrii.
PROGRAM SPECJALNY: 19 CZERWCA 2017
INAUGURACJA PROJEKTU SHARED HISTORY - SPLECIONE LOSY
GODZ.: 18:00
1. Przedstawienie idei projektu Shared History przez partnerów ze Sztokholmu, Rygi i Gdańska oraz tandem artystyczny: Polska-Syria/Szwecja
2. Dyskusja "Gdańsk wielokulturowy" - ogólne wprowadzenie dotyczące wielokulturowej historii Gdańska (Mieczysław Abramowicz - pisarz i historyk teatru, reżyser teatralny); teraźniejszość i przyszłość (Piotr Olech - Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Julia Szawłowska (tbc) Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek ). Prowadzenie Dorota Kucharczyk.
3. Pokazy filmowe (50 min.) uwypuklą wpływ migracji na sztukę filmową. Zestaw filmów ma na celu zwrócenie uwagi na kosmopolityzm świ ata przemysłu filmowego. Oba filmy łączy fakt, że stworzone zostały przez reżyserów pracujących poza miejscem urodzenia: jeden z nich imigrował do Polski (Mkhitaryan) drugi z niej emigrował (Polański). Filmy łączy także motyw zwierzęcy, wyprowadzający obie historie poza ograniczenia przestrzenne i czasowe.
Pokaz filmów poprzedzi wprowadzenie autorstwa filmoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego.
Mleczny brat" (2014, reż. Vahram Mkhitarin, 30').
Jest to opowieść o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata. 10-letni Seto z niecierpliwością czeka na narodziny dziecka. W międzyczasie rodzina przygarnia jagnię, odrzucone przez stado... "Mleczny brat" to produkcja Ormianina, zrealizowana w Armenii, wyprodukowana Polsce.
VAHRAM MKHITARYAN urodził się w 1977 roku w Erewaniu, Armenia. Jest reżyserem i fotografem. W 2001 roku ukończył Armeński Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny, Wydział Kultury, specjalizacja: reżyseria filmów fabularnych. Po studiach specjalizował się głównie w realizacji reklam społecznych jako reżyser, operator obrazu i scenarzysta. Do Polski pierwszy raz przyjechał w roku 2005 jako stypendysta Programu im. Lane'a Kirklanda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Spodobało mu się. Po paru latach wrócił i zamieszkał tu na stałe. Pracuje jako asystent na Międzywydziałowym Studium Fotografii ASP w Gdańsku. W latach 2009 i 2011 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia". Jest absolwentem kursu fabularnego "Studio Prób" i kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2014 roku ukończył swój pierwszy niezależny dokument krótkometrażowy "Pieśń pasterza" oraz debiut krótkometrażowy - film fabularny "Mleczny brat". Oba filmy są pierwszą koprodukcją polsko-armeńską.
"Ssaki" (1962, reż. Roman Polański, 10')
Etiuda koncentruje się na mechanizmach relacji międzyludzkich, uwidocznionych przez historię dwóch mężczyzn, przemierzających zaśnieżoną przestrzeń. Ten krótki film został stworzony przez reżysera tuż przed wyjazdem z Polski, u progu wielkiej, międzynarodowej kariery.
4. Debata "Jak być artystą imigrantem"? - dyskusję poprowadzi Agnieszka Wołodźko
Artyści rozmawiać będą na temat roli sztuki w integracji, asymilacji artystów w obcym kraju oraz środowisku lokalnym, i doświadczeniach artystów w Polsce i Szwecji.
Uczestnicy dyskusji:
1/ Vahram Mkhitaryan / Armenia
2/ Ibrahim Mouhanna / Syria/Szwecja
3/ Iwona Zając / Polska
4/ Dorota Walentynowicz / Grecja
5/ Aurora Lubos / Polska, Anglia (tbc)
5. Prezentacja performance Aurory Lubos "Z wody" (10'.)
AURORA LUBOS jest niezależną artystką i performerką związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka mocnych, autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos m.in. w sprawie przemocy domowej.
Rocznik 1977. Współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw czy Klubem Żak. Od 2000 roku jest aktorką prestiżowego brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre, z którym występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji. Współpracowała z Avim Kaiserem, Honoratą Martin, Leszkiem Bzdylem, Melissą Monteros, Tatianą Baganową. Obecnie mieszka i pracuje na wsi pod Skarszewami i w Brighton w Wielkiej Brytanii. W swoim tanecznym dorobku ma kilka autorskich realizacji: spektakli solowych ("Zanzibar", "Niedokończone", "Nóż, koń i schody", "Akty", "Nie Wolno"); instalacji/performansów ("Akt1", "4 Kąty", "Akt na dwie - Ostatki", "Bez Domu"); animacji ( cykl "Winter 2010").
SHARED HISTORY - Splecione losy to wizja artystyczna, ale także proces edukacji i promocji idei integracji uchodźców, który prowadzić będziemy wspólnie z gronem partnerów lokalnych, m.in. Radą Imigrantów przy Prezydencie Gdańska, Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Grupą Kultura przy Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek koordynowaną przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Fundacją Gdańską i Stowarzyszeniem ARTeria.
Projekt dofinansowany przez program Kreatywna Europa