- 1 Idealne książki na jesień (25 opinii)
- 2 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (52 opinie)
- 3 Teatr i dobra muzyka na Garnizonie (12 opinii)
- 4 Tłumy młodych na Gdańskich Targach Książki (40 opinii)
- 5 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (65 opinii)
- 6 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (9 opinii)
Sierpień melomana: carillony, Mozartiana i festiwale organowe
Zobacz naszą relację z koncertów i parady trębaczy Turmmusik.
Festiwal carillonowy, Turmmusik - koncerty trębaczy wieżowych przy akompaniamencie dzwonów, z tradycyjnym przemarszem w asyście grupy rekonstrukcyjnej, festiwale i prezentacje organowe, a także szereg bezpłatnych wydarzeń plenerowych, z festiwalem Mozartiana na czele - to jedne z licznych atrakcji, jakie czekają na melomanów w sierpniu. Informacje na temat wszystkich wydarzeń znajdziecie w Kalendarzu imprez. Poniżej prezentujemy nasze rekomendacje.
XXVI. Gdański Festiwal Carillonowy i Turmmusik - muzyka z gdańskich wież
Do 31 sierpnia potrwa XXVI. Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego na dzwonach zagrają wirtuozi z kraju i z zagranicy. W piątki o godz. 20:30 będziemy słuchali koncertów z wieży św. Katarzyny (miejsce do słuchania: ogród oo. Karmelitów), a w soboty o godz. 12:05 muzyka popłynie z dzwonów Ratusza Głównego Miasta.
W ramach festiwalu odbywają się też Wakacyjne piątkowe koncerty carillonowe.
- Koncerty z carillonu kościoła św. Katarzyny odbywają się w piątki o godz. 11:00 - informują organizatorzy. - Czterdziestominutowe koncerty grane będą przez różnych carillonistów, w tym gości późniejszych koncertów festiwalowych. Spodziewajcie się carillonu solo i w duecie, w różnych wakacyjnych odsłonach repertuarowych, ponieważ wieża jest w tym czasie otwarta dla zwiedzających, można wpaść i posłuchać z bliska! (uwaga, będzie głośno).
Niewątpliwą atrakcją są też koncerty w ramach projektu Turmmusik, który został zainaugurowany w poniedziałek, 29 lipca. Przed nami jeszcze trzy takie koncerty - w poniedziałek, 5 sierpnia i w czwartki 8 oraz 15 sierpnia, według następującego schematu:
- godz. 17:30 - wieża kościoła św. Katarzyny
- godz. 18:45 - wieża kościoła św. Jana
- godz. 20:00 - Ratusz Głównego Miasta
Turmmusik - Takie koncerty możliwe są tylko w Gdańsku
Festiwale organowe i koncerty kameralne
Przez całe wakacje, w każdy wtorek i piątek, odbywają się koncerty w ramach 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej, podczas których zaprezentują się wirtuozi światowej sławy. W piątki natomiast można posłuchać muzyki (nie tylko) organowej w Bazylice Mariackiej, podczas festiwalu raptem dwie dekady młodszego niż ten oliwski - 47. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.
Powrócił też jeden z ulubionych cyklów trójmiejskich melomanów - Muzyka w zabytkach starego Gdańska, w ramach którego koncerty muzyki kameralnej będą odbywały się do 10 sierpnia - więcej szczegółów w naszym kalendarzu.
Mozartiana 2024
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana" to najbardziej stylowe święto muzyki Mozarta. W programie tegorocznej edycji tradycyjnie znajdą się zarówno wielkie formy instrumentalno-wokalne, czy unikatowa gala operowa Labrinti d'Amorosi pod gołym niebem, ale także koncerty kameralne oraz współczesne i jazzowe opracowania twórczości Mozarta.
Podczas wielkiego finału, który odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia, w Archikatedrze Oliwskiej, gospodarze - Polski Chór Kameralny pod dyr. Jana Łukaszewskiego, z towarzyszeniem Weneckiej Orkiestry Barokowej oraz solistów (Sunhae Im - sopran, Ewa Marciniec - alt, Julian Henao Gonzalez - tenor i Wojciech Gierlach - bas) wykonają kompozycje patrona festiwalu.
Organów św. Jana posłuchasz podczas specjalnych prezentacji
Cztery pory roku i pokaz organów w Centrum św. Jana
9 sierpnia w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem orkiestry gospodarzy. W programie ponadczasowe dzieło "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego, a partię solową na skrzypcach wykona Robert Kwiatkowski.
Od 15 lipca natomiast do 18 sierpnia będzie też okazja, aby posłuchać unikatowego brzmienia organów bocznych w Centrum św. Jana w ramach cyklicznych prezentacji.
Jeszcze więcej muzyki kameralnej
Przed nami jeszcze trzy "Morenowe koncerty", odbywające się o godz. 16:30 w kościele p.w. Bożego Ciała na Gdańskiej Morenie (ul. Piecewska 9 80-288 Gdańsk).
- 11.08 - Colin Mark Andrews - organy /USA/
- 25.08 - Agnieszka Marucha - skrzypce, Bartosz Jakubczak - organy
- 01.09 - Roman Jabłoński - wiolonczela, Damian Skowroński - organy.
W Sopocie natomiast trwają XIII Wieczory Muzyczne u św. A. Boboli. 12 sierpnia 2024 g. 19:00 odbędzie się koncert poświęcony Zbigniewowi Herbertowi, który uświetni występ Trio Sopot w składzie: Małgorzata Skorupa - skrzypce, Anna Sawicka - wiolonczela, Elżbieta Rosińska - akordeon. W programie m. on. Grieg, utwory polskich kompozytorów.
19 sierpnia 2024 r. g. 19:00 w sopockim kościele wystąpią Anna Mikolon - fortepian, Marcin Ciszewski - tenor oraz Tjanji Liu - baryton. W programie najpiękniejsze arie polskich i europejskich kompozytorów.
Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego
Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego odbędzie się w piątek, 16 sierpnia. W programie znajdą się m.in. takie przeboje, jak Błękitna Rapsodia i poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu George'a Gershwina. Partię solową wykona Aleksander dębicz, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra PFB pod dyrekcją Alexandra Humali.
Wydarzenia
Miejsca
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2024-08-02 18:52
Uwaga (3)
Nie mówiłbym "muzyka poważna".
Toż wiele z tych utworów, szczególnie Mozarta, to najczystszą muzyka pop tamtych czasów.
Wielu innych kompozytorów też pisało muzykę (prawie) wyłącznie dla rozrywki.
Umówmy się na określenie "muzyka klasyczna".- 6 0
-
2024-08-04 18:32
zenek to polski współczesny Mozart
Jaki kraj taki Mozart
- 0 0
-
2024-08-03 16:05
Tę kwestię rozstrzygało wielu teoretyków i konsensus był niemożliwy (1)
wszak muzyka klasyczna to muzyka epoki klasycyzmu, czyż nie?
- 2 0
-
2024-08-04 10:19
nie
Nie, muzyka klasyczna to muzyka wywodząca się z tradycji klasycznych czyli mainstream kulturowy od czasów nowożytnego zapisu muzyki i nowoczesnego instrumentarium, pewnie od późnego średniowiecza. Czyli muzyka m. in. baroku i romantyzmu to też muzyka klasyczna. Kompozycje xx w. i tworzone obecnie też mogą być muzyką klasyczną.
- 0 0
-
2024-08-03 19:49
Szkoda, że autor/autorka artykułu nie napisała, że Mozartiana zostały w tym roku obcięte. Brak opery i koncertu symfonicznego
Dopóki PiS rządził, dawał kasę.
- 3 1
-
2024-08-02 20:16
Dzwony potrafią pięknie grać (1)
ale jak lokalny proboszcz nawala nimi o 6tej rano to już nie jest pięknie
- 6 3
-
2024-08-04 16:43
A jak ty
I tobie POdobni uczestniczą w całonocnych głośnych imprezach na ul.Elektryków to ci nie przeszkadza. Okoliczni mieszkańcy spać nie mogą bo Ty imprezujesz, ale dzwoń po takiej imprezie jak kładziesz się spać to już Ci biję za głośno. Totalna hipokryzja. Zanim coś głupiego napiszesz to pomyśl, jak POtrafisz myśleć.
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.