Esperanza Spalding, niespełna 30-letnia amerykańska basistka, kontrabasistka, kompozytorka, aranżerka i wokalistka, trzykrotna laureatka nagrody Grammy, to jazzmanka uwielbiana zarówno przez publiczność jak i krytykę na całym świecie.
Zdjęcia
jazz - koncerty w Trójmieście
Gośćmi Esperanzy Spalding będą m.in.:
Wayne Shorter, Herbie Hancock, Marcus Miller, Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski, Zbigniew Namysłowski, Milton Nascimento, Terri Lyne Carrington, Ingrid Jensen, Omou Sangare, Zohar Fresco, Ingrid Jensen, Paweł Pańta, Krzysztof Ścierański, Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
W Stanach Zjednoczonych artystka już teraz jest gwiazdą pierwszej wielkości: uczestniczyła w trasie koncertowej Prince'a (2010), z Waynem Shorterem zagrała w Hollywood Bowl z okazji 70. urodzin Herbie Hancocka (2010), z Miltonem Nascimento na festiwalu "Rock in Rio" (2011), a podczas ceremonii wręczenia Oscarów w 2012 roku wspólnie z Southern California Children's Chorus wykonała "What a Wonderful World" Louisa Armstronga. Jest muzykiem wybitnie utalentowanym, równie pewnie czującym się w muzyce jazzowej, jak i w kilku odmianach muzyki brazylijskiej, chętnie współpracującym z legendami rapu i wirtuozami muzyki poważnej.
Do tej pory wydała cztery solowe płyty: Junjo, 2006; Esperanza, 2008; Chamber Music Society, 2010; oraz Radio Music Society, 2012. Dwa ostatnie albumy stały się światowymi bestsellerami, a album Chamber Music Society przyniósł jej (jako pierwszmu muzykowi jazzowemu w historii) Grammy w kategorii Best New Artist, nagrodę historycznie zarezerwowaną dla muzyków wybitnych, ale popularnych - od Beatlesów, przez Lauryn Hill, po Adele.
Jej talent i elastyczność idealnie pasuje do idei formatu "+", którego głównym założeniem jest prezentacja wielkiego artysty ze swobodą odnajdującego się w zmieniających się w trakcie widowiska konfiguracjach i różnorodnej estetyce muzycznej.
To dlatego niemal od początku przyjęcia przez festiwal Solidarity of Arts formuły "+" Esperanza Spalding była jedną z głównych kandydatek na gospodarza największego widowiska jazzowego w Polsce. Wcześniej ze względu na kolizje terminów organizatorom nie udawało się nakłonić artystki do występu, tym razem kalendarz nie okazał się przeszkodą. Na początku października ubiegłego roku, podczas spotkania z Dyrektorem Artystycznym festiwalu, reżyserem i pomysłodawcą formatu "+" Krzysztofem Materną, Esperanza wykazała szczery entuzjazmem i dużą wiedzę o projekcie oraz podkreśliła, że udział w nim jest dla niej dużą satysfakcją.
Format "+" festiwalu Solidarity of Arts od czterech lat stara się przy pomocy wybitnych osobistości jazzowych przybliżyć i rozkochać w tym gatunku nie-niszową - w sensie ilości - publiczność w Gdańsku i w całej Polsce. Oto wyjątkowa - nie tylko dlatego, że pierwsza - kobieta w roli głównej koncertu "+", artystka wybitna, na każdym kroku demonstrująca niezależność swojego genialnego muzycznego umysłu.