• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzedać czy oddać? Co zrobić z niechcianymi książkami?

Magdalena Raczek
13 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Książki zalegają wam na półkach albo pod łóżkiem i nie wiecie, co z nimi zrobić? Podpowiadamy kilka rozwiązań. Książki zalegają wam na półkach albo pod łóżkiem i nie wiecie, co z nimi zrobić? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Dla wielu czytelników książki stanowią wartość bezcenną i unikalną, nieprzeliczalną na złotówki ani inną walutę. Niektóre egzemplarze wręcz hołubimy i mają one dla nas znaczenie sentymentalne. Autograf lub dedykacja od ulubionego pisarza, prezent od kogoś ważnego, książka-pamiątka z podróży albo powieść, do której chętnie wracamy, to właśnie te wydawnictwa, z którymi nie chcemy się rozstać. Czasem jednak zdarza się tak, że w naszej domowej biblioteczce znajdują się książki, których już nie potrzebujemy albo po prostu przestają się one mieścić na regale. Co wtedy z nimi zrobić? Sprzedać czy gdzieś oddać? A jeśli tak, to gdzie? Podpowiadamy.



Sprawdź, gdzie w Trójmieście skupują książki


Sprzedaj swoje książki w skupie



Czy masz w domu biblioteczkę?

Książki zalegają wam na półkach albo pod łóżkiem i nie wiecie, co z nimi zrobić? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby ich sprzedaż. Nie stracimy wtedy całej zainwestowanej w woluminy gotówki. Sprzedaż oczywiście jest możliwa w wielu miejscach. Jeśli preferujecie opcję na żywo, to istnieją specjalne skupy książek i antykwariaty, które zwykle oferują wycenę i odbiór na miejscu u klienta. Jednym z takich miejsc w Trójmieście jest Antykwariat i Księgarnia Tezeusz. Warto wcześniej przygotować listę tytułów do sprzedaży i poprosić o wstępną wycenę książek. Może się okazać, że nie wszystkimi z nich skup będzie zainteresowany.

- Jesteśmy skupem książek, który prowadzi swoją działalność na terenie całej Polski. Szczególnie prężnie rozwijamy skup książek w Trójmieście. Województwo pomorskie od samego początku było dla nas szczęśliwe. Szybko zauważyliśmy, że ludzie mieszkający w tej części kraju bardzo chętnie sięgają po używane książki z różnej tematyki. Każda książka jest wyceniana przez nas indywidualnie. Bierzemy pod uwagę jej stan, tematykę oraz to, jakim zainteresowaniem może się cieszyć na rynku. W ustalaniu tych informacji pomagają nam specjaliści, którzy pracują w branży wiele lat i znają się na wycenie księgozbiorów, jak nikt inny - zapewnia Igor Bujalski, Koordynator Filii Gdańsk.
W skupie lub antykwariacie możemy liczyć na indywidualną wycenę każdej książki. W skupie lub antykwariacie możemy liczyć na indywidualną wycenę każdej książki.

Sprzedaj swoje książki online



Innym rozwiązaniem może być sprzedaż online. Od dawna mole książkowe korzystają z aukcji internetowych, by pozbyć się swoich zalegających książek. Warto tu jednak przypomnieć, że nie jest to najszybsza metoda sprzedaży. Wystawienie publikacji na aukcję, nawet bez licytacji, wymaga czasu, choćby na przygotowanie zdjęć i opisu sprzedawanego przedmiotu. Potem z kolei czekamy na chętnego kupca.

Do sprzedaży książek można również wykorzystać specjalne aplikacje skupujące różne rzeczy, w tym książki. Kwoty otrzymywane tam za poszczególne tytuły niestety są niewielkie - to z reguły kilka złotych za egzemplarz, jednak plusem jest to, że pieniądze wypłacane są niemalże od ręki. Ponadto strony i aplikacje działają zwykle szybko i intuicyjnie. Łatwo wprowadzić dane książki np. poprzez zeskanowanie jej kodu ISBN. Nie ma zatem konieczności wpisywania danych ręcznie i robienia zdjęć. To bardzo przyspiesza i ułatwia sprzedaż.

Inną opcją są jeszcze portale lokalne z działającymi serwisami ogłoszeniowymi, takimi jak nasz. Możecie tu znaleźć zarówno oferty sprzedaży różnych książek, jak i oferty kupna.



Oddaj książki do biblioteki



Jeśli jednak nie zależy nam na tym, by na książkach zarobić, a jedynie chcemy się ich szybko pozbyć, to idealnym rozwiązaniem jest oddanie ich do biblioteki. Trójmiejskie filie chętnie przyjmują różnego rodzaju publikacje, szczególnie nowości. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w poszczególnych miastach. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku przyjmuje książki w dobrym stanie, wydane po roku 2010.

- Od dnia 1 września 2020 roku Biblioteka Składowa przyjmuje dary od czytelników. Podarowane książki, wydane po 2010 roku, w dobrym stanie fizycznym zasilą księgozbiory naszych filii na terenie Gdańska. Książki można dostarczyć osobiście do siedziby Biblioteki przy Targu Rakowym 5/6 od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14. Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty. Biblioteka Składowa znajduje się na II piętrze w pokoju 203 - informuje Aleksandra Grochowska, rzeczniczka prasowa biblioteki.
Z kolei w Sopocie we wszystkich siedmiu filiach Biblioteki Sopockiej przyjmowane są wszelkiego rodzaju książki od czytelników. Ważne jednak, by były w dobrym stanie.

- Te, które są w dobrym stanie i nie notujemy ich obecności w katalogu, włączamy do naszego księgozbioru. Najchętniej przyjmujemy książki wydane po 2000-2010 roku każdego gatunku literackiego, niezniszczone lub takie, które możemy odratować. Książki muszą być kompletne (mieć wszystkie strony), niezapleśniałe i czyste. Zasadniczo warto przed podarowaniem zbiorów do biblioteki zadać sobie pytanie: czy ja wypożyczyłbym książkę w takim stanie? - radzi Paulina Stępień, specjalistka ds. promocji i mediów społecznościowych Biblioteki Sopockiej.
Przed podarowaniem zbiorów do biblioteki warto zadać sobie pytanie: czy ja wypożyczyłbym książkę w takim stanie? Przed podarowaniem zbiorów do biblioteki warto zadać sobie pytanie: czy ja wypożyczyłbym książkę w takim stanie?

Oddaj książki do "drugiego obiegu"



Jeśli zdecydujecie się na oddanie książek w Gdyni, to również trafią one w dobre ręce.

- Mobilny punkt bookcrossingu, akcje i kiermasze charytatywne, wymiana "zaczytanych" egzemplarzy z księgozbioru na nowe... Książki, które czytelnicy oddają w prezencie Bibliotece Gdynia, zawsze zyskują drugie życie. Na szczęście coraz więcej ludzi chętnie robi porządki w domowej biblioteczce i dzieli się jej zawartością w duchu 'zero waste', czyli niemarnowania zasobów. Półka z książkami z bookcrossingu, po polsku nazywana wymiennikownią książek, znajduje się w każdej filii Biblioteki Gdynia. Gdynianie wymieniają się nie tylko książkami, ale też grami planszowymi czy puzzlami. Podarowane Bibliotece tytuły czasem ruszają w miasto. W podróż zabiera je Bibliorower, czyli mobilny punkt wymiany książek, który w sezonie letnim parkuje na przykład koło plaży miejskiej. Bibliorower pojawia się też na imprezach plenerowych - informuje Małgorzata Trejtowicz, kierownik Działu Marketingu i Promocji Literatury w Bibliotece Gdynia.
Oddanie książek do bookcrossingu możliwe jest w całym Trójmieście. W Gdańsku półek bookcrossingowych można szukać np. w budynku NOT-u, a w Sopocie półki bookcrossingowe znajdują się w każdej filii Biblioteki Sopockiej.

- Jeżeli przyniesione do nas książki z różnych powodów nie mogą trafić na biblioteczną półkę, to najczęściej swoich nowych właścicieli znajdują na kiermaszach lub czekają na nowy dom na regale bookcrossingowym. Takie półki bookcrossingowe znajdują się w każdej filii Biblioteki Sopockiej i żyją swoim życiem - bibliotekarze nie kontrolują tego, co na półkę trafia. Każdy po taki bookcrossinowy zbiór może sięgać bez ograniczeń, bo jego ideą jest właśnie krążenie książek z rąk do rąk - dodaje Paulina Stępień.
Przeczytaj także: Uwolnij książkę, czyli bookcrossing w Trójmieście

Zawsze też można dokonać wymiany książek ze znajomymi. Zawsze też można dokonać wymiany książek ze znajomymi.

Oddaj swoje książki potrzebującym



Ale to nie wszystkie możliwości. Książki również mogą pomóc, trafiając na aukcje charytatywne lub do osób potrzebujących np. z domów opieki społecznej i szpitali.

- Jeśli podarujesz Bibliotece książki, jest bardzo prawdopodobne, że trafią one w ręce osób, które nie mają możliwości odwiedzić żadnej filii. Mniej więcej od października bibliotekarze i bibliotekarki odkładają najciekawsze tytuły od czytelników, a Dział Promocji pakuje je w ozdobny papier i zawozi do pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej oraz pacjentów oddziału pediatrycznegoSzpitalu Miejskim im. Św. Wincentego a Paulo w ramach akcji BiblioMikołaje. Książka zawsze jest pięknym prezentem. Do listy odwiedzin BiblioMikołajów dołączył tymczasowy oddział zakaźny przy Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Biblioteka Gdynia co roku wspiera również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na rzecz Orkiestry organizujemy kiermasz książek z bookcrossingu. Wysokość datku zależy od hojności nabywcy, na którą zresztą zawsze można liczyć. O kiermaszu wiedzą nasi stali czytelnicy, tradycyjnie odbywa się on w Bibliotece Śródmieście w styczniu - mówi Małgorzata Trejtowicz.
Jednak nie tylko tak może wyglądać drugie życie książek.

- Książki, które już nigdy nikomu nie posłużą jako lektura, mogą zostać wykorzystane przez rozmaite techniki artystyczne, takie jak kolaż lub scrapbooking. Jest także kilka kawiarni, które przyjmują książki, by uczynić je elementami wystroju swoich wnętrz - zapewnia Paulina Stępień.
Jeśli nadal nie wiecie, co zrobić z niechcianymi książkami, to zawsze też można dokonać wymiany ze znajomymi albo powierzyć je komuś. Sposobności na pozbycie się woluminów z domowej biblioteczki jest zatem wiele i to tylko od was zależy, jaką opcję wybierzecie dla siebie. Pamiętajcie tylko, by były to egzemplarze w dobrym stanie i takie, które sami chętnie byście przyjęli.

Miejsca

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2015 r. oficjalnie otwarto:

 

Najczęściej czytane