- 1 Te rzeźby już wzbudzają wiele emocji (117 opinii)
- 2 Ten serial ogląda ponad milion widzów (41 opinii)
- 3 Na co jesienią do teatru? (9 opinii)
- 4 Young adult. Na czym polega fenomen? (58 opinii)
- 5 Tylko milioner mógł napisać taką książkę (15 opinii)
- 6 Trzy wydarzenia, które warto zobaczyć (10 opinii)
Światowe premiery taneczne w Gdańsku. Rusza Gdański Festiwal Tańca
Po dość mizernym czerwcu, lipiec jest miesiącem dylematów, bo ciekawych imprez w tym samym czasie jest pod dostatkiem. Miłośnicy tańca powinni zarezerwować czas na Gdański Festiwal Tańca, który w dniach 13-23 lipca odbędzie się w gdańskim Klubie Żak.
Gdański Festiwal Tańca przez szereg lat zapracował na markę najważniejszego wydarzenia tańca współczesnego w Trójmieście. Impreza integruje środowisko taneczne i umożliwia obejrzenie najważniejszych produkcji tanecznych lokalnych artystów.
Tegoroczna, IV edycja poświęcona jest kontaktom europejsko-azjatyckim, stąd hasło festiwalu - "Asia + Europa". Impreza będzie bardziej skondensowana niż w poprzednich edycjach - potrwa 10 dni, z czego przez trzy pierwsze (13-15.07) odbywać się będzie międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest (wstęp na pokazy konkursowe 13-14.07 na godz. 19 oraz 15.07 o godz. 17 jest wolny).
- Klub Żak od dłuższego czasu współpracuje z artystami wywodzącymi się z Azji. Nie wszyscy oni na stałe mieszkają w Chinach, Japonii czy Tajwanie, część z nich od lat pracuje w Europie, jednak te związki są na tyle silne, że warto było przyjrzeć się nim w kontekście festiwalu - tłumaczy Katarzyna Pastuszak, koordynatorka imprezy. - Festiwal został skrócony na sugestie widzów, którym łatwiej jest uczestniczyć w krótszej, bardziej skondensowanej imprezie. Jednocześnie projekty "Rezydencja/premiera" i "Trójmiejska Korporacja Tańca" rozłożyliśmy na cały rok.
Największą atrakcją festiwalu są światowe prapremiery cenionych formacji tanecznych. Goszcząca już wcześniej na GFT szwajcarska Compagnie Linga, prowadzona przez Katarzynę Gdaniec (absolwentkę Gdańskiej Szkoły Baletowej, wybitną tancerkę i choreograf, a także solistę w słynnym Balecie XX wieku Maurice'a Béjarta), w 2010 roku zaprezentowała w Żaku świetny "no.thing". Tym razem Compagnie Linga pokaże produkcję specjalnie przygotowaną na gdański festiwal - "Wa are not I" (wezmą w niej udział Japonka Ai Koyama oraz Francuz Gérald Durand). Punktem wyjście spektaklu ma być tajemnica, jaką stanowią nasze gesty (19.07, godz. 20).
W programie tradycyjnie już znajdują się trójmiejskie akcenty.
- Nie ukrywam, że szczególnie czekam na trójmiejskich tancerzy - "Lamentacje" Rafała Dziemidoka czy "Clever Project" Filipa Szatarskiego i Radka Hewelta. Także nasze projekty rezydenckie, choćby zderzenie osobowości Wioli Fiuk i przygotowującego choreografię do jej spektaklu Leszka Bzdyla może zaowocować czymś bardzo ciekawym - dodaje Katarzyna Pastuszak.
Na GFT odbędą się też cztery premiery trójmiejskich artystów w ramach nurtu "Trójmiejska Korporacja Tańca". Duet tancerek Tatiana Kamieniecka i Katarzyna Wolińska zaprezentuje spektakl "Best f(r)iends", inspirowany "Personą" Ingmara Bergmana (21.07, godz. 20:40), z kolei Filip Szatarski i Radek Hewelt wykonają w dużej mierze oparty na improwizacji "Clever project", którego "spryt" opierać się będzie na wieloletnich dyskusjach między tancerzami i działaniami performatywnymi (22 lipca, godz. 19). Jeden z projektów Trójmiejskiej Korporacji Tańca przygotuje wieloletni choreograf Opery Bałtyckiej, Roman Komassa. W spektaklu "Mandala władzy" wezmą udział Justyna Wołoch, Patryk Mielewczyk, Arkadiusz Orłowski.
- Temat powstał na zbiorze kilku ważnych elementów życia i metafizycznej sile czterech żywiołów, które nas otaczają i maja pośredni wpływ na nasza naturę. Teatralna forma projektu będzie dla młodych wykonawców pewnym procesem do poznania własnych możliwości, a dla mnie osobiście będzie to kolejne źródło inspiracji i wymiany energii - tłumaczy Roman Komassa.
Ostatnią z premier Trójmiejskiej Korporacji Tańca - będą to interdyscyplinarne "Lamentacje" Grupy Artystycznej Koncentrat. W solowych odsłonach wystąpią aktor Mirosław Zbrojewicz, śpiewaczka Monika Świtaj oraz tancerka Magdalena Jędra.
Nowe produkcje pokażą też uczestnicy projektu "Rezydencja/premiera". Spektakle solowe Wiolety Fiuk, Natalii Wilk, Liwii Bargieł, Arkadiusza Rysia i Małgorzaty Szymuli powstały w Klubie Żak pod kierunkiem wybitnych choreografów - Leszka Bzdyla, Pii Meuthen z Holandii i Shang Chi Suna.
W programie imprez towarzyszących między innymi konferencja o tytule "Azja i Europa - międzykulturowe dialogi w teatrze i tańcu" (18.07, CH Manhattan, od godz. 19, wstęp 10 zł) czy pokazy filmowe (19.08, Kino Żak, wstęp wolny - "Silken" o godz. 16:50 i "Just visiting this planet" o godz. 17:20).
Bilety na spektakle kształtują się w przedziale 15-50 zł. Wstęp na pokazy filmowe i spektakle inaugurującego festiwal Solo Dance Contest jest wolny.
Wydarzenia
Miejsca
Spektakle
Zobacz także
Opinie (3) 3 zablokowane
-
2012-07-12 20:52
ale
Wygibas na zdjęciu
- 1 0
-
2012-07-14 21:12
PETARDA
- 2 0
-
2012-07-18 11:23
Ogromne gratulacje i dowody uznania!
Jesteśmy z przyjaciółmi pełni uznania i podziwu dla tancerza biorącego udział w Konkursie tego festiwalu za jego profesjonalizm, piękną choreografię i ekspresję tanecznego wykonania Brain Cage.
Gratulujemy P. Robertowi III miejsca, szkoda, że tylko III bo był cudowny!
Chodzi nam o tego wykonawcę: Robert Przybył Polska/Niemcy- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.