- 1 Pisarka przyciągnęła tłumy do Sopoteki (55 opinii)
- 2 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (55 opinii)
- 3 Idealne książki na jesień (30 opinii)
- 4 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (78 opinii)
- 5 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (67 opinii)
- 6 Teatr i dobra muzyka na Garnizonie (14 opinii)
Tajemniczy sześcian stanął w centrum miasta
26 lipca 2024, godz. 17:00
Pokaz 3D inspirowany Burzą Szekspira:
Pod Forum Gdańsk w piątek pojawił się tajemniczy sześcian z nadrukowaną podobizną Szekspira. Okazało się, że jest to futurystyczna interpretacja "Burzy" według sztucznej inteligencji. Bezpłatnie można ją obejrzeć do poniedziałku.
Nie daj się burzy zaskoczyć, śledź naszą pogodę!
Futurystyczna kostka w ramach Festiwalu Szekspirowskiego
Instalacja pojawiła się w Trójmieście jako integralna część 28. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku i przywieziona została z Rumunii, gdzie została stworzona przez Rumuński Teatr Narodowy Marin Sorescu w Craiovej. To przedsięwzięcie stawia pytanie, czy nowoczesne narzędzia technologiczne potrafią oddać ponadczasowego ducha szekspirowskich dzieł i wykorzystać to w sposób ciekawy.
Czym Festiwal Szekspirowski nas jeszcze zaskoczy?
Szekspirowska "Burza" w 3D
Instalacja "Shakespeare Dimensions - Episode One" powstała w taki sposób, by w immersyjnym sześcianie, wykorzystując osiągnięcia w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości, przeżyć to, co doświadczają na początku sztuki bohaterowie. Chodzi o moment, gdy Prospero wykorzystując swoje magiczne moce, wywołuje potężną i tytułową burzę, a ta powoduje katastrofę morską. Mimo grozy sytuacji, wszyscy pasażerowie statku uchodzą z życiem i lądują na wyspie nieświadomi czekających ich tam przygód i wyzwań.
Zgodnie z zamysłem twórców postać Prospera zostaje przekształcona w inżyniera IT z bliskiej przyszłości. Towarzyszy mu Ariel, który w tej odsłonie staje się technologicznym asystentem, przypominającym takie narzędzia jak Siri, Alexa czy Google. Szekspirowska "Burza", która w oryginalnej sztuce była efektem magicznych sztuczek Prospera, tutaj jest zanurzeniem w wirtualną rzeczywistość.
- Wspaniale, że możemy tu być. Jest to projekt laboratoryjny w tym sensie, że nie obejmuje pełnej sztuki jaką jest "Burza". Zatytułowaliśmy go "Episode one", czyli odcinek pierwszy, ponieważ skupia się na akcie pierwszym, scenie pierwszej. (...) Odcinek pierwszy został stworzony z myślą o tym, by przyciągnąć jak najwięcej młodych osób, a współtworzony jest z dużym udziałem sztucznej inteligencji. Scena pokazuje nam zatonięcie statku z perspektywy tego, jak widzi to sztuczna inteligencja. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń immersyjną, w której można zanurzyć się w rzeczywistości bez potrzeby zakładania okularów, dlatego cała ta przestrzeń: sufit, podłoga i ściany stanowią ekran, na którym jest to wyświetlane - mówi Vlad Dragulescu, twórca koncepcji.
Burza. Prequel - efektowna wydmuszka
Zdaniem twórców, sztuczna inteligencja została pierwszy raz wykorzystana w sztukach teatralnych w taki sposób, że tworzy obrazy, które mają przekładać język Szekspira. Widzowie mogą stać się na chwilę obserwatorami, ale także aktywnymi uczestnikami, przenikającymi do żywej wersji pierwszej sceny "Burzy" Szekspira.
Doświadczenie trwa zaledwie kilku minut i dla osób, które nie czytały sztuki będzie po prostu czymś ciekawym. Akcja rozpoczyna się na morzu, na którym dryfuje łódź, kolejno oglądamy podwodny świat, by na końcu odnaleźć się na wyspie z palmami.
Twórcy wierzą, że ta futurystyczna interpretacja przyciągnie młodsze pokolenie i otworzy nowe perspektywy dla odbioru klasycznych dzieł. Doświadczenia teatralne polegają nie tylko na wrażeniach wizualnych, ale przede wszystkim na emocjonalnym kontakcie między artystami a widzami.
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2024-07-26 18:09
czymś trzeba na siłę wypełniać
tą pustą patelnię, którą jest beznadziejny, betonowy plac przed potforum gdańsk. Mieszkam w śródmieściu i nie zaglądam tam wcale. Madison to jest fajnie centrum w dobrym miejscu i w dobrej skali.
- 35 9
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.