Od maja do końca września, gdańskiej Fontannie Heweliusza akompaniują dzwony. Występuje razem z ważącym ponad siedemnaście ton carillonem Kościoła św. Katarzyny. Gdańsk to pierwsze europejskie miasto, które wykorzystuje takie oryginalne połączenie. Wieczorne pokazy wody, światła i dźwięku odbywają się w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21:45.
Podobne wydarzenia
niedziela, godz. 18:00
sobota, godz. 18:00
Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska, w 2016 roku, dołączył unikatowy gdański instrument - carillon Kościoła św. Katarzyny. Instrument został odbudowany w latach 1989-2006. Posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce i w Europie Środkowej. Najpotężniejszy dzwon o imieniu "Katarzyna" waży dokładnie 2835 kg. Carillon posiada dwa systemy gry: automatyczny i ręczny, co czyni z niego pełnowartościowy instrument muzyczny.
Polskie Stowarzyszenie Carillonowe wraz z Muzeum Gdańska i Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną przygotowało kompleksowy program koncertów na cały sezon - od maja do końca września 2019 r. W najbliższy piątek, 10 maja dzwony Kościoła św. Katarzyny zaakompaniują fontannie po raz pierwszy. Wieczorem, o godz. 21:45, miejska carillonistka, Monika Kaźmierczak zagra na żywo utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza", autorstwa Kamila Cieślika. Utwór zwyciężył w konkursie "Fontannie bije ten dzwon" w 2016 roku.
Projekt odbywa się pod hasłem "Wodowanie Sztuk". By przybliżyć mieszkańcom ideę tego wyjątkowego duetu, autorzy projektu zapraszają także na specjalne spotkanie z fontanną i carillonem. W piątek, 10 maja o godz. 12:00 na Skwerze Heweliusza przy Wielkim Młynie stanie carillon mobilny. Carilloniści zaprezentują mieszkańcom, jak działa ten instrument - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy poznali magię instrumentu, który jest wizytówką Gdańska. Wszystkie trzy polskie carillony koncertowe znajdują się właśnie w Gdańsku. Zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie z muzyką dzwonów. Opowiem o tym, jak działa instrument - co należy zrobić, by wydobywały się z niego piękne dźwięki - mówi Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.
W tym samym czasie, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zorganizuje gdańszczanom darmową sesję zdjęciową przy Fontannie Heweliusza. Z okazji 15-lecia Spółki, wykona chętnym przechodniom profesjonalne, pamiątkowe fotografie przy tym urządzeniu. Zdjęcia będzie można zobaczyć na blogu blizejzrodel.pl i pobrać do domowej galerii.
Jeszcze przed wakacjami, każdy majowy i czerwcowy weekend (piątek, sobota, niedziela o 21:45) będzie można usłyszeć utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza". Muzyczne pokazy Fontanny wzbogacone zostaną także świetlną iluminacją Kościoła św. Katarzyny.
CO NOWEGO W WAKACJE?
Od roku 1999, w lipcu i sierpniu organizowany jest Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego występują najwięksi światowi wirtuozi tego instrumentu. W tym roku Festiwal wystartuje 28 czerwca i potrwa do końca sierpnia. W każdy lipcowy i sierpniowy piątek o godzinie 21:00 zagrają artyści na żywo. Do Gdańska zaproszono m.in. carillonistów z Litwy, Holandii, Francji.
Inauguracja Festiwalu będzie także okazją do rozszerzenia cyklicznych pokazów fontanny o nowe utwory.
W repertuarze pokazów specjalnych fontanny znajdą się m.in. "Echa Gdańska" Jakuba Nikiela oraz "Płynna materia" Beniamina Baczewskiego.