- 1 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (18 opinii)
- 2 Wykupili cały nakład jej nowej książki (118 opinii)
- 3 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (91 opinii)
- 4 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 5 Czytelnicy wybierają najlepsze zdjęcie (66 opinii)
- 6 Czy AI zastąpi artystów? (73 opinie)
Wrzutnie, bibliorowery, książkomaty. Biblioteki aktywnie walczą o czytelników
Wrzutnie, bibliorowery, książkomaty, bookcrossing, złote bilety, książka za korki, treningi z książką i mnóstwo innych pomysłowych akcji - to jedne z niekonwencjonalnych sposobów trójmiejskich bibliotek na promocję czytelnictwa. Instytucje te robią wiele, by propagować literaturę, wyjść do ludzi i zachęcić do czytania, odwiedzania wypożyczalni oraz uczestnictwa w kulturze.
Biblioteki w Trójmieście
Niedawno pisaliśmy o coraz popularniejszym zjawisku, jakim jest bookcrossing. Często inicjatorem akcji bookcrossingowych są właśnie biblioteki. Te instytucje, dawniej kojarzone głównie z darmowym wypożyczaniem książek, dziś stają się nierzadko centrami kultury i inicjują wiele atrakcji dla swoich użytkowników. Bibliotekarze prześcigają się w pomysłowości, jak pozyskiwać kolejnych czytelników oraz urozmaicić korzystanie z księgozbiorów tym obecnym. Jakie to akcje? Przekonajcie się sami.
Przeczytaj także: Bralczyk, Rylski, Ligocka i inni. Udany Plener Literacki w Gdyni
Treningi z książką, złoty bilet i książka za korki w Sopocie
Promocja czytelnictwa w Bibliotece Sopockiej nierzadko przybiera niekonwencjonalne formy, które najczęściej są wynikiem pomysłowości bibliotekarzy.
- Bardzo często staramy się wychodzić z książkami poza progi naszych filii i obejmuje to nie tylko przestrzeń miejską, ale także internetową, a w szczególności media społecznościowe - mówi Paulina Grzywińska, specjalistka ds. promocji i mediów społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie.
Wśród sposobów na promocję czytelnictwa przez Bibliotekę Sopocką wymienić można między innymi serię treningów "Kalistenika z książką" nagraną we współpracy z Dawidem Przychodniem - trenerem personalnym, dietetykiem.
- W ramach projektu "Sieć w domu" dofinansowanego ze środków MKiDN, który zrodził się w naszych głowach podczas zeszłorocznego lockdownu, chcieliśmy nieco "rozruszać" naszych czytelników w domach, więc wpadliśmy na pomysł stworzenia serii treningów Kalisteniki z wykorzystaniem książki. Wszystkie treningi można znaleźć na kanale YouTube Biblioteki - informuje Paulina Grzywińska.
Innym pomysłem biblioteki była proekologiczna akcja "Książka za korki" - zaproszono czytelników do wymiany: worek plastikowych korków w zamian za książkę "Dziękuję za świńskie oczy" Dariusza Gzyry.
Przeczytaj także: Książki wciąż na fali. Jak dużo czytać i nie zbankrutować?
Z kolei akcja "Znajdź Złoty Bilet Sopoteki!" zainspirowana była powieścią - przygotowano dla czytelników niespodziankę na wzór tej, która spotkała bohaterów książki "Charlie i fabryka czekolady". W pięciu wybranych przez bibliotekarzy książkach umieszczono Złote Bilety. Zadaniem czytelników było wypożyczenie "szczęśliwych" książek, czyli odnalezienie biletów według podanych wskazówek. Bilety pozwalały na zakup książek o wartości 50 zł w jednej z sopockich księgarni, które w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Akcja została wyróżniona przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Podczas walentynek natomiast czytelnicy odwiedzający Sopotekę mogli wziąć udział w akcji "Słodkie sam na sam z książką" i wypożyczyć książki "w ciemno", wyłącznie na podstawie opisów zamieszczonych na papierze, w który były zapakowane książki.
Bibliorowery, książkomat i wrzutnia w Gdyni
- Nasz bibliorower tradycyjnie wyrusza w trasę każdego lata. Można go spotkać w ciągu tygodnia w mocno uczęszczanych miejscach, takich jak bulwar nadmorski czy Skwer Kościuszki. W pakownej skrzyni roweru cargo umieszczamy książki z bookcrossingu - oznacza to, że pożądany tytuł można zabrać ze sobą na plażę czy do domu - bez konieczności zwrotu. Czytelnicy, którzy chcą przewietrzyć swoją biblioteczkę i podzielić się książkami z innymi, mogą je przynieść do jednego z punktów bookcrossingu, a posiada je każda filia Biblioteki Gdynia - informuje Małgorzata Trejtowicz, kierownik Działu Marketingu i Promocji Literatury w Bibliotece Gdynia.
Bibliorower parkuje też na imprezach miejskich, takich jak pikniki dzielnicowe, Plener Literacki w Gdyni czy Festiwal Miasto Słowa towarzyszący Nagrodzie Literackiej Gdynia, czyli wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się potencjalni miłośnicy czytania.
Biblioteka Gdynia weszła w posiadanie roweru cargo dzięki współpracy z gdyńskim samorządem. Jeden wykorzystywany jest jako mobilna biblioteka i punkt bookcrossingu, ale jest jeszcze drugi, który można wypożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Chylonia. Jedynym warunkiem jest posiadanie Karty Mieszkańca Gdyni lub Metropolitalnej Karty do Kultury. Rower dostosowany jest do przewozu dzieci, posiada ławeczki oraz pasy bezpieczeństwa, zatem można z niego korzystać rodzinnie.
Przeczytaj także: Nie tylko książki. O współczesnych bibliotekach
Biblioteka Gdynia ponadto od lat pracuje nad nowoczesnymi rozwiązaniami wypożyczania i oddawania zbiorów bibliotecznych, które mają ułatwić korzystanie z zasobów. Książkomat przy Bibliotece Śródmieście działa podobnie jak paczkomat i jest ułatwieniem dla osób, które pracują do późna lub nie mają możliwości dotarcia do filii w godzinach jej otwarcia. Książki można oddać lub odebrać tutaj o dowolnej porze dnia i nocy, również poza godzinami pracy biblioteki. Do książkomatu tytuły można zamówić z katalogu online a także z bibliotekarzem - telefonicznie, dzwoniąc do tej konkretnej placówki.
Kolejnym przykładem na to, jak można ułatwić czytelnikom korzystanie z biblioteki, jest wrzutnia, która stanęła przy wejściu do Wypożyczalni Centralnej. Można do niej oddawać wypożyczone w tej filii książki oraz audiobooki, kiedy biblioteka jest już nieczynna. Wrzutnia jest czynna siedem dni w tygodniu przez całą dobę.
Gry miejskie, spacery, planszówki i geocaching art w Gdańsku
Również bibliotekarze z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku inicjują wiele atrakcji dla swoich czytelników. Są to między innymi gry miejskie, zabawy, zagadki, tajemnicze spotkania, flash mobowe czytania, akcje geocachingowe, spacery literackie i interaktywne oraz wiele innych.
Do najciekawszych inicjatyw należą gry miejskie, tj. detektywistyczna gra miejska Książka GO! - co wakacje organizowane jest poszukiwanie książek ukrytych na terenie Gdańska na podstawie rymowanek, są to nowości wydawnicze i poczytne tytuły dla dorosłych i dla dzieci - część z autografami autorów. W tym roku zorganizowano również Jarmarkową Grę Miejską "Kajko i Kokosz" - promowanie czytelnictwa komiksów, szczególnie twórczości Janusza Christy podczas zabawy w przestrzeni Gdańska, w ośmiu filiach WiMBP, czy "Zwiedzaj Gdańsk Inaczej" - interaktywny spacer ze smartfonem po atrakcyjnych miejscach i zabytkach Gdańska, w tym przedprożach i siedzibach filii WiMBP, kończący się nagrodą proczytelniczą.
Przeczytaj także: Uwolnij książkę, czyli bookcrossing w Trójmieście
Biblioteka organizuje również tajemnicze spotkania autorskie z nieznanym autorem - zwykle podczas festiwalu Afera Kryminalna, flash mobowe czytania, czyli spontaniczne czytanie dowolnych książek w ustalonym miejscu (dotychczas czytano w Parku Oliwskim i przy Fontannie Neptuna), a także zabawy takie jak gra "Gramy w ideogramy" - zabawa na FB, w której zadaniem uczestników było odgadnięcie tytułu i autora książki na podstawie zagadki w postaci emotikonek.
Nie lada atrakcja czeka też na miłośników gier planszowych. Gdańska biblioteka przystąpiła do programu "Zgrana Biblioteka" gdańskiego wydawcy planszówek - firmy Rebel. pięć pakietów po 26 tytułów trafiło do pięciu filii WiMBP Gdańsk: Biblioteki Oliwskiej, Biblioteki Chełm, Biblioteki pod Kotem i Myszą, Biblioteki Kokoszki oraz Filii nr 33. Od 2 sierpnia można je bezpłatnie wypożyczać do domu.
- Dzięki uczestnictwie w programie nasi czytelnicy mają dostęp do najciekawszych i najlepszych planszówek. W miarę wzrostu zainteresowania grami nasze zasoby będą się powiększać - mówi Arkadiusz Gancarz z Działu Marketingu, Promocji i PR WiMBP Gdańsk.
WiMBP ponadto planuje promocję literatury poprzez muzykę. Wspólnie z Operą Bałtycką przygotowuje cykl koncertów inspirowanych literaturą w ramach Narodowego Czytania 2021 - Wtorki na fali: we wrześniu C.K. Norwid, w październiku K.K. Baczyński i w listopadzie S. Lem. Dodatkowo czytelnicy WiMBP Gdańsk znajdą w wypożyczanych książkach nietypowe zakładki, które utworzą unikatową grafikę dotyczącą Narodowego Czytania 2021. W bibliotece planowana jest również akcja geocaching art, która polegać będzie na tym, by odnaleźć wszystkie tajemnicze punkty z niespodziankami WiMBP i zostać mistrzem bibliotecznym. Ale to zapewne nie wszystkie atrakcje, jakie jeszcze na nas czekają, a które przygotują dla nas bibliotekarze.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2021-08-17 13:34
Im więcej akcji, tym czytelnictwo mniejsze. (1)
Trzeba zacząć od dobrych książek na półkach, w odpowiedniej ilości. Rozwinąć współpracę ze szkołami i organizacjami społecznymi. Te wszystkie akcje, to zaciemnianie obrazu, tworzenie wrażenia, że się bardzo staramy. Promują, co najwyżej bibliotekę, a nie czytanie książek.
- 25 9
-
2021-08-17 14:36
zgadzam się biblioteka to książki a imprezki to zadanie domów kultury DOBRA książka a czytelnik będzie a nie tylko książki dla gospodyń z całym szacunkiem
- 10 2
-
2021-08-20 21:25
To jest dobre
Ludzie się spieszą i biegną. Nasze trójmiasto jest rozciągnięte i docieranie zabiera wiele więcej czasu niż w miastach z jednym centrum. Lubię napotkać jakąś książkę przy okazji, której bym nie szukała gdyby nie ten przypadek spotkania.
- 2 3
-
2021-08-17 16:24
Czy to jeszcze biblioteki, (5)
czy już domy kultury? Przypominam, że biblioteki to przede wszystkim centra informacji. Zdaje się, że wszyscy o tym zapomnieli, również bibliotekarze.
- 16 14
-
2021-08-18 09:37
(1)
A która biblioteka przestała być centrum informacji, prowadząc równolegle inne akcje?
- 3 2
-
2021-08-18 10:05
To czemu o tym nie ma mowy?
Czemu promujecie się i**otycznymi pomysłami? W zimie może "biblioteka na sankach"? Tylko pilnujcie, żeby było z górki.
- 6 3
-
2021-08-17 16:39
Tak, ale (2)
często wymóg robienia wszystkiego przez bibliotekarzy począwszy od organizacji warsztatów z szydełkowania przez ziololecznictwo a skończywszy na lataniu dronem jest wymogiem organizatora danej placówki. Od bibliotekarza wymaga się bycia animatorem, literaturoznawcą, filmowcem, fotografem, blogerem i sam Bóg wie kim jeszcze.
- 20 0
-
2021-08-17 20:27
To się przed tym brońcie! (1)
Od czego macie dyrekcję?
- 8 3
-
2021-08-18 15:19
To dyrekcja ma takie wymagania. Zawód bibliotekarza bardzo się zmienił.
- 11 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.