• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

10 listopada gdańszczanie zaśpiewają pieśni patriotyczne przed Dworem Artusa.

"WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH" na przedprożu Dworu Artusa rozpoczęło się w 2012 r. z inicjatywy dyrektora Marka Grąziewicza. Organizatorem jest II Podstawowo - Gimnazjalnego Zespół Szkół Społecznych. Pieśni wykonuje kilkudziesięcioosobowy chór złożony z: uczniów, absolwentów, rodziców i nauczycieli. Tradycyjnie śpiewają również sami gdańszczanie.

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


- Nasz chór, który śpiewa Pieśni Patriotyczne, nie jest stałym zespołem. Po prostu, wiedząc, jak było w roku poprzednim, uczniowie, nauczyciele, rodzice i absolwenci szkoły społecznej STO 2 w Gdańsku, corocznie podejmują się przez ponad miesiąc uczestniczyć w próbach do koncertu. Zadanie to wymaga wielkiego wysiłku i nakładu czasowego - mówi Marek Grąziewicz.

"WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH" to również projekt edukacyjno-kulturalny dla społeczności Gdańska, regionu oraz turystów. Chór wykonuje wybrane pieśni, które począwszy od średniowiecza aż do czasów obecnych, tworzyły poczucie przynależności narodowej i ducha niepodległości Polaków. Wykonane zostaną między innymi pieśni Gaude Mater Polonia, Bogurodzica, Czerwone Maki na Monte Cassino, Mury i Wolność.

- Ten ostatni powstał w naszej szkole specjalnie na Święto Niepodległości. Wartość edukacyjna, duchowa i kulturalna zdarzenia opiera się na tym, że wszyscy jego uczestnicy mogą dołączyć do chóru korzystając z tekstów pieśni wyświetlanych na widocznych z daleka ekranach LCD. Takie wspólne przeżycie pieśni towarzyszących historii Polski angażuje każdego, nie pozostawia nikogo obojętnym - mówi Jakub Zalewski, kierownik chóru.

Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, które na ten czas udostępnia szkole przedproże Dworu Artusa oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

- Długi Targ to serce Gdańska, tak jak pieśni są sercem naszej tożsamości. Jednym z elementów misji naszego Muzeum jest kształtowanie tożsamości gdańszczan, dlatego też chętnie wspieramy na miarę naszych możliwości wydarzenia o takim charakterze. Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy z MHMG, a mieszkańców naszego miasta na to wydarzenie, które poprzedza dzień ważny dla każdego Polaka - Dnia Niepodległości - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbyła się pierwsza edycja Fety?