• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa (nie tylko) w oknie

Chcąc uczcić powrót do cyklu ,,Wystaw w oknie zmieniamy Gamę w galerię sztuki! W przestrzeni filii swoją twórczość zaprezentują trzy artystki.

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Autorki pracują w różnych technikach (malarstwo, kolaż) i prezentują różną ekspresję twórczą. Ich cykle poruszają tematy mierzenia się z emocjami, jak i dawania się im ponieść, poszukiwania własnego charakteru i połączeń między abstrakcją a figuratywnością, inspirowane są codziennością, jednocześnie próbując się od niej odkleić.

Wernisaż: 14.10.2023 (sobota), godz. 16.00
Wystawa potrwa do 14.11.2023

Gabriela Leśniok
o żyćku
Inspiracją do powstania cyklu pocztówek były sytuacje z życia wzięte. Prace odnoszą się do codzienność, w której mierzymy się z wieloma emocjami. Można na nich zobaczyć frustrację, radość, a także chęć złapania równowagi. Mimo wszystko cała seria utrzymana jest w duchu optymizmu, na wielu pojawia się również dziewczyński vibe, który podszyty jest samoopieką i ciało pozytywnością.

Maja Robaczewska
Grzybobranie
Najpierw, w myśl mojej fascynacji światem grzybów malowałam właśnie je. Grzyby to jedna z najmocniejszych rodzin i to one moim zdaniem mają największą siłę przebicia - metaforycznie ale i dosłownie. Są pełne umami, chociaż to jeden z kilku produktów, których niektórzy absolutnie nie akceptują w swojej diecie. Budzą kontrowersje, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że jak wszyscy znikniemy, to one będą pierwsze, które wzrosną. Ludzie z Grzybami mają wiele wspólnego - czasem nawet i zbyt wiele. W tym stwierdzeniu doszukuje się dalszej drogi swoich pomysłów na obrazy, bo następne spod mojej ręki wyszły właśnie portrety. Inspirację czerpię z zebranych w głowie postaci, popularnych w latach 2000 kreskówek, oglądanych regularnie po powrocie ze szkoły. W dalszym procesie powstała hybryda tych obu, co ukazuje przemianę i rozwój jaki we mnie w tym czasie następował. Dużo kolorów, dużo kształtów, dużo z pozoru nie pasujących do siebie elementów. Trochę kubizm, trochę eklektyzm, trochę psycho. To wszystko charakteryzuje czas, w którym z dziecka idziesz w stronę dorosłości. Spoglądając w przeszłość widzę dużo chaosu, jednak budujące jest dostrzec drogę jaką się przeszło. Chcę czas ten wspominać z czułością i pamiętać by do zmian w życiu podchodzić z wyrozumiałością. Trzymaj dziecko w sobie, a grzyba tylko jedź - on da Ci moc.

WAŻNE: przy tworzeniu Grzybobrania nie ucierpiał żaden Grzyb.

Zuzanna Montewka
,,self-abstract
Tryptyk składający się z trzech, kwadratowych obrazów. Dwa mniejsze ("pink no.1" i "pink no.2"), są to obrazy malowane różowym akrylem na płótnach o wymiarach 20x20 cm. W pracach tych dałam się ponieść swoim fantazjom, emocjom i odczuciom estetycznym. Spaja je, przechodzący w różową abstrakcję, negatywowy autoportret (,,self-abstract). Praca ta jest wynikiem mojej chęci połączenia w jakiś sposób abstrakcji z przedstawieniem figuratywnym. Chciałam również zachować w niej graficzny charakter i przy okazji może bardziej poznać własny?

O artystkach:

Gabriela Leśniok - absolwentka malarstwa 2021 oraz sztuki i wzornictwa ceramiki 2022 ASP we Wrocławiu. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych między innymi: PARK SZTUKI - Działania Artystyczne w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej,
II Biennale Małej Formy Ceramicznej w Wejherowskim Centrum kultury, NEW WAVE-NOWA FALA w Vivid Gallery we Wrocławiu, Check in-Check out w Kunstmatrix, Mit o przyszłości w Studio BWA we Wrocławiu, Co męczy człowieka? w Galerii Sztuki Współczesnej MD_S we Wrocławiu. Założycielka profilu https://www.instagram.com/po.nowemu/
- z miłości do starych pocztówek z szuflady dziadków.

Maja Robaczewska - żyje i mieszkam w Gdańsku od urodzenia. Jestem absolwentką studiów Socjologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz magistrem Zarządzania po Politechnice Gdańskiej. Obecnie wraz z rodzicami prowadzimy małą rodzinną firmę produkującą i sprzedającą biżuterię autorstwa mojej mamy. Na co dzień więc prowadzę sklep internetowy oraz jeżdżę w różne strony Świata, pokazując nasz asortyment na targach. Wykorzystuję więc zdobytą podczas studiów szeroko pojętą wiedzę i wdrażam ją w doświadczenie. Wśród tych niekonwencjonalnych, zdobytych podczas edukacji zdolności, znalazły się, zdecydowanie, bazgranie, malowanie, rysowanie - w szkole na marginesach każdego posiadanego zeszytu widniał u mnie bowiem jakiś bliżej nieokreślony twór / stwór. Nigdy nie było to realistyczne odzwierciedlenie rzeczywistości, a bardziej kształty i postacie bez standardowej formy. Od zeszłego roku odkryłam, że medytuje jak maluje. Maluje, gdy medytuje. Teraz wiem, że w ciągu swojego życia robiłam to w każdej mniej lub bardziej wolnej chwili.

Zuzanna Montewka - pochodzę z Radomia. Tam uczyłam się w ZSP im. Józefa Brandta i to tam na dobre zetknęłam się z sztuką, która stała się moją pasją. Obecnie jestem na II roku studiów malarskich na Gdańskiej ASP. W swoich obrazach często eksperymentuję. Chętnie łączę ze sobą różne formy malarstwa - te graficzne, figuratywne i abstrakcyjne. Ważnym elementem moich prac jest również kolor różowy, który trafia bardzo w mój estetyczny gust.
_
Wstęp wolny
Wystawę oglądać można w godzinach działania filii.
Kontakt:
 gama@gak.gda.pl
 58 346 41 05
_
Jak dojechać do Gamy?
 Autobusem
Linie: 158, 258
Przystanek: Rondo Mazowieckiego
 Tramwajem
Linie: 7, 10
Przystanek: Polsat Plus Arena

Opinie

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?