Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co kryje się pod tajemniczym skrótem ro-ro? Na jakich statkach produkuje się konserwy rybne? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź odwiedzając nową wystawę czasową Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki w Ładowni nr 2 na Sołdku.
Podobne wydarzenia
piątek, godz. 17:30
26 lipca - 13 października 2024
Oprócz dokładnych modeli statków, goście na wystawie mogą poznać również historię gdyńskiego przedsiębiorstwa. W warunkach gospodarki wolnorynkowej Stocznia Gdynia S.A. funkcjonowała do 2008 r. Zasady narzucone przez Komisję Europejską, ograniczające pomoc państwową, spowodowały upadek gdyńskiego przedsiębiorstwa. Majątek stoczni został częściowo sprzedany, a w części wydzierżawiony innym podmiotom gospodarczym. Powyższa sytuacja prawna gdyńskiej stoczni trwa do dziś.
Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się zakupić kolekcję 36 modeli statków, należących do majątku stoczni.
- Zbiór obejmuje praktycznie wszystkie ważniejsze typy jednostek, jakie produkowano w Gdyni w latach 1963 2002, a więc zbiornikowce przystosowane do transportu m.in. ropy naftowej lub chemikaliów, drobnicowce, masowce, trawlery-przetwórnie i trawlery-zamrażalnie, samochodowce ro-ro, kontenerowce czy też budowane na początku dwudziestego pierwszego wieku uniwersalne wielozadaniowce - informuje dr Jan Tymiński z Działu Historii Budownictwa Okrętowego.
Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki wystawa czasowa
24.06.2022 - 31.12.2023
Zadanie: Zakup muzealiów: 36 sztuk modeli statków sfinansowano z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Dofinansowanie: 120 000 PLN.