- 1 Wykupili cały nakład jej nowej książki (116 opinii)
- 2 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 3 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (90 opinii)
- 4 Czy AI zastąpi artystów? (72 opinie)
- 5 Jedna z najważniejszych nagród w Gdyni (7 opinii)
- 6 Urodziny Goyki 3 Art Inkubatora (75 opinii)
Znamy laureatów 15. Nagrody Literackiej Gdynia
Znamy już tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. W piątkowy wieczór, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Muzeum Emigracji Kostki Literackie otrzymali: eseistka Urszula Zajączkowska, poeta Tomasz Bąk, debiutująca prozaiczka Dorota Kotas i tłumacz Piotr Sommer.
Ze względu na obostrzenia sanitarne wstęp na galę był mocno ograniczony i możliwy wyłącznie na podstawie zaproszeń. Przybyli goście mieli mierzoną temperaturę, dezynfekowali dłonie i wypełniali oświadczenia o stanie zdrowia. W standardowym komunikacie o konieczności wyłączenia telefonów komórkowych, przypomniano także o powstrzymywaniu się od ściągania maseczek i konieczności zachowania dystansu, a po każdym przemówieniu dezynfekowano mikrofony. Wszyscy chętni mieli możliwość obejrzenia transmisji tego wydarzenia na Placu Grunwaldzkim oraz w internecie.
Wieczory literackie w Trójmieście
Nagroda Literacka Gdynia jest jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce. W tym roku przyznana została po raz 15. Tegoroczna edycja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów - do konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac, bo aż 537 książek, wpisujących się w cztery konkursowe kategorie: eseistyka - 103, poezja - 193, proza - 134, przekład - 107. Jeszcze nigdy w 15-letniej historii Nagrody tyle tytułów nie ubiegało się o Literackie Kostki.
20 nominowanych, po pięciu w każdej kategorii, poznaliśmy już w maju. Rywalizowali oni ze sobą o statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych. Kapituła, na której czele ponownie stanęła prof. Agata Bielik-Robson, nie miała łatwego zadania.
W piątkowy wieczór, podczas uroczystej gali nagrodzeni zostali laureaci. Nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Wieczór rozpoczął się od występu zespołu Bisz/Radex, którego lider, Radek Łukasiewicz odpowiadał także za oprawę muzyczną całości. Zespół dzisiaj o godz. 21 zagra koncert w Muszli na Placu Grunwaldzkim.
Jako pierwsza została przyznana nagroda w kategorii esej.
- Potęgą eseju jest to, że nie trzyma się sztywno żadnego systemu. Jest gatunkiem najbardziej liberalnym, bo wyraża się w nim wolność od dogmatu, a zarazem wolność do dyskusji - ze wszystkimi, nawet z tymi, z którymi nie chciałoby się rozmawiać i o wszystkim, nawet o tym, o czym zwykle chciałoby się zapomnieć - mówiła przewodnicząca Kapituły, prof. Agata Bielik-Robson, wygłaszając laudację.
Nagrodę otrzymała Urszula Zajączkowska za zbiór esejów "Patyki, badyle".
- Bardzo się cieszę, że mam możliwość podziękowania tym ludziom, którzy mówili o tej książce - mam na myśli krytykę literacką, dziennikarzy, a także blogerów - nie musieliście tego robić. Dzięki państwa pracy, przemyśleniom, ta książka trafiła do ludzi, a ona wcale nie jest taka łatwa - wspomniała nagrodzona.
Recenzje książek z Trójmiasta
W kategorii poezja uhonorowano Tomasza Bąka za tom poetycki "Bailout" - poemat antykapitalistyczny, którego cała metaforyka zaczerpnięta została z podręczników ekonomii.
- Dziękuję jurorom i jurorkom. Nie jestem pewien, czy to jest najlepszy wybór, ale na pewno jest to wybór odważny - mówił Tomasz Bąk.
Nagroda w kategorii proza powędrowała do Doroty Kotas za debiutancką powieść "Pustostany".
- Za czułą archeologię resztek po PRLu, za raport z pustostanów samotnego ciała, zdania bez pustych przebiegów, za podbój pustki, która obiecuje nirwanę, za bezbłędne poczucie humoru, które jest tylko rewersem poczucia tragizmu, za ironiczny hymn prekariatu - tak nagrodę dla Doroty Kortas uzasadniali członkowie kapituły: Zbigniew Kruszyński i Aleksander Nawarecki.
Pierwszy raz w historii kategorii przekład na język polski, nominowani byli autorzy przekładów tekstów wyłącznie klasycznych. Tą nagrodą uhonorowany został Piotr Sommer za tłumaczenie - już od niemal trzech dekad - zbioru wierszy "Co robisz na naszej ulicy" autorstwa Charlesa Reznikoffa.
- To dzięki Nagrodzie Literackiej, Gdynia z miasta morskiego, nowoczesnego, otwartego, miasta modernizmu stała się także miastem literatury. Te słowa wdzięczności mam okazję zaadresować pod bardzo szczególnym adresem, a mianowicie chciałbym bardzo serdecznie podziękować członkom Kapituły. Od pierwszych myśli o tym, by Nagroda Literacka funkcjonowała w naszym mieście, by budować ten rodzaj mecenatu miasta nad polską literaturą, nad dobrą literaturą, wiedzieliśmy, że kluczem do tego, by to przedsięwzięcie się udało, jest niezwykle mądra i odpowiedzialna Kapituła. I tak się wydarzyło. Od pierwszej edycji Kapituła swoimi rozstrzygnięciami budowała markę literatury, opinię o tym, że sądy Kapituły są mądre, niezależne i odważne oraz zachęcała do czytania - mówił Wojciech Szczurek, zamykając tegoroczną edycję Nagrody Literackiej Gdynia. - Nagroda Literacka Gdynia to nie tylko nagrody, nominacje, ale to także spotkania z twórcami. Czasem spotkania niełatwe, ale zawsze mądre, inspirujące, poszerzające horyzonty i pobudzające wyobraźnię.
Przeczytaj więcej o Festiwalu Miasto Słowa
Z okazji 15-lecia Nagrody Literackiej Gdynia przygotowano specjalną publikację - "Prognoza Niepogody. Literatura Polska w XXI wieku". W 16 tekstach autorki i autorzy spróbowali podsumować to, co najważniejsze w polskiej literaturze ostatnich dwóch dekad, z silnym zaznaczeniem gdyńskiej perspektywy. Wszystkim gościom gali wręczono egzemplarze książki, która już niedługo trafi do księgarń i bibliotek. Spotkanie wokół tej szczególnej premiery tegorocznej edycji odbędzie się dziś o godz. 19 w Gdyńskim Centrum Filmowym.
W ten weekend czeka nas jeszcze sporo literackich atrakcji w ramach festiwalu Miasto Słowa, który od kilku lat towarzyszy Nagrodzie Literackiej Gdynia. Z laureatami Nagrody będzie się można spotkać w niedzielę o godz. 17:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym. W sobotę m.in.: spotkanie z Markiem Niedźwieckim (godz. 14), Dorotą Masłowską (godz. 18) oraz koncert Bisz/Radex. W niedzielę zaś m.in. spotkanie z Katarzyną Nosowską oraz - na deser - rozmowa o jedzeniu w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki "Jadłonomii" - Marty Dymek (godz. 14). Pełen program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu imprez.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (15) 6 zablokowanych
-
2020-08-29 14:11
Opinia wyróżniona
Gratuluję Laureatom! Lubię czytać książki. Co prawda czytam teraz mniej niż kiedyś. Od jakiegoś czasu chodzi za mną "W czasach szaleństwa" p. M. Grochowskiej, ale wpierw "Sekrety Gdańska". Jestem już starszym panem a jeszcze nie znam zbyt dobrze mojego rodzinnego miasta. Muszę nadrobić zaległości w tej materii. Mierze się z myślą o przeczytaniu
Gratuluję Laureatom! Lubię czytać książki. Co prawda czytam teraz mniej niż kiedyś. Od jakiegoś czasu chodzi za mną "W czasach szaleństwa" p. M. Grochowskiej, ale wpierw "Sekrety Gdańska". Jestem już starszym panem a jeszcze nie znam zbyt dobrze mojego rodzinnego miasta. Muszę nadrobić zaległości w tej materii. Mierze się z myślą o przeczytaniu wspomnień obozowych p. J. Kohouta (piszę z pamięci, więc mam nadzieję, że nie przekrecilem nazwiska), ale na razie nie mam odwagi. Książki rozwijają naszą empatię. Pozdrawiam!
- 8 7
Wszystkie opinie
-
2020-08-29 10:55
Gdynio! (4)
Salcia Hałas - pamiętamy :-(
- 7 2
-
2020-08-29 13:06
Ale że co? (3)
coś się stało?
- 1 1
-
2020-08-29 19:26
(2)
niestety... :(
- 0 0
-
2020-08-29 20:43
Ale co? (1)
- 0 0
-
2020-08-29 21:48
no w 2018 chyba wygrała strasznie słaba proza (imho), poziom podstawówki
- 2 2
-
2020-08-29 13:49
Gratulacje dla laureatów (2)
Ilość opinii świadczy o zainteresowaniu mieszkańców Trójmiasta literaturą. Smutne.
- 17 8
-
2020-08-29 20:39
Ksiazki pisane na zamowienie
Jury musi je odrzucać i piętnować zlecenia
- 1 3
-
2020-08-30 19:09
A to mieszkancy nagradzaja?
Piszesie pod zadanie premiowe...
Inaczej mialby wytrwaly esseisto-felietonista "billy", zwiezle, celnie i poprawnie recenzujacu ma tych lamach poczynania zarzadu miasta Gdyni.- 1 0
-
2020-08-29 14:11
Opinia wyróżniona
Gratuluję Laureatom! Lubię czytać książki. Co prawda czytam teraz mniej niż kiedyś. Od jakiegoś czasu chodzi za mną "W czasach szaleństwa" p. M. Grochowskiej, ale wpierw "Sekrety Gdańska". Jestem już starszym panem a jeszcze nie znam zbyt dobrze mojego rodzinnego miasta. Muszę nadrobić zaległości w tej materii. Mierze się z myślą o przeczytaniu wspomnień obozowych p. J. Kohouta (piszę z pamięci, więc mam nadzieję, że nie przekrecilem nazwiska), ale na razie nie mam odwagi. Książki rozwijają naszą empatię. Pozdrawiam!
- 8 7
-
2020-08-29 22:52
Czy jak coś napiszę i się okleję tęczą to też dostanę od podatnika 50 patoli? (1)
- 15 11
-
2020-08-30 20:41
Jeszcze walnij coś...
Na kościół, kler, do tego jakiś wojujący małolat (o klimat albo o wolność słowa) i wygrasz.
- 2 0
-
2020-08-30 07:24
Urszula Zajączkowska!
Brawa za eseje, ale też za niezależność i wolność od koniunkturalizmu.
- 5 2
-
2020-08-31 12:07
Pisarze targetowi
To nie literatura
- 3 0
-
2020-08-31 13:14
Nie mam żadnych uprzedzeń ale czy naprawdę trzeba już nachalnie epatować tęcza w każdej dziedzinie, i Ci ludzie chcą być postrzegani jako powazni , mający coś do przekazania ogólowi, miałka wykladnia bylejakosci i taniego koniunkturalizmu dla wąskiej grupy wyznawców oswieceniowych ideałów, bardzo to mdłe i nijakie , dla neutralnego odbiorcy z miejsca odrzucajace
- 4 1
-
2020-09-01 07:11
Myślałem że wszystko zgarnie noblistka a tu taka niespodzianka no, no . . . są widzę lepsi w pisaniu "trendy" i kolorowo hah
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.