- 1 Od soboty remont na Podwalu Przedmiejskim (93 opinie)
- 2 Maksymalne ceny paliw 6-8 czerwca 2026 r. (9 opinii)
- 3 Bardzo drogie LPG. Dlaczego nie ma rządowej tarczy na autogaz? (157 opinii)
- 4 Autostradą A1 pojedziemy za darmo (139 opinii)
- 5 Uwaga! Odcinkowy pomiar prędkości działa (505 opinii)
- 6 Odcinkowy pomiar - kierowcy panikują i gwałtownie zwalniają? (163 opinie)
Nie będzie darmowego parkowania dla wybranych
Honorowi obywatele Gdańska nie będą uprawnieni do darmowego parkowania w płatnych strefach. Władze miasta odrzuciły propozycję grupy radnych w tej sprawie. Wiemy dlaczego.
Wnioskowali o przywilej darmowego parkowania dla honorowych obywateli
- Honorowi obywatele stanowią wyjątkową grupę, której wkład w rozwój Gdańska ma wymiar nie tylko lokalny, ale często również ogólnokrajowy i międzynarodowy. Przywilej w postaci możliwości bezpłatnego parkowania w miejskich strefach płatnego parkowania byłby rozwiązaniem o charakterze symbolicznym, które nie miałoby realnego wpływu na funkcjonowanie strefy ani na jej dostępność dla mieszkańców - przekonywali radni.
Darmowe parkowanie dla Honorowych Obywateli? Chcą tego radni
Gdyby miasto zgodziło się wprowadzić pomysł w życie, ten przywilej dotyczyłby tylko 20 osób, bo tyle znajduje się na liście obecnie żyjących honorowych obywateli Gdańska.
Wśród nich są m.in.: Lech Wałęsa, Danuta Wałęsa, Jerzy Owsiak, Jerzy Kiszkis, Henryka Krzywonos-Strycharska, Bogdan Lis, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Andrzej Gwiazda.
Jerzy Owsiak honorowym obywatelem Gdańska
Jest decyzja władz Gdańska. Negatywna
Ale miasto się nie zgodziło.
Do propozycji radnych odniósł się wiceprezydent Piotr Borawski, który w odpowiedzi na interpelację poinformował, że miasto nie zamierza wprowadzać ich pomysłu w życie.
- Katalog podmiotów uprawnionych do bezpłatnego parkowania pozostaje celowo bardzo ograniczony. Wynika to z podstawowego celu funkcjonowania stref płatnego parkowania, jakim jest zapewnienie rotacji pojazdów na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Wprowadzenie opłat ma służyć zwiększeniu dostępności miejsc parkingowych poprzez ograniczenie czasu postoju lub rezygnację części kierowców z wjazdu do najbardziej obciążonych obszarów miasta - podkreślił Borawski.
Dodał, że pomimo licznych wniosków składanych przez przedstawicieli różnych środowisk grup społecznych, obejmujących łącznie kilka tysięcy pojazdów, dotychczas nie zdecydowano się na rozszerzenie katalogu zwolnień z opłat.
- Wnioski takie kierowały m.in. organizacje kombatanckie, środowiska wolontariackie, podmioty świadczące opiekę medyczną nad osobami starszymi i chorymi, osoby zasłużone dla miasta oraz ławnicy sądowi. Skala zgłaszanych postulatów znacząco przewyższa możliwości parkingowe stref, dlatego wszystkie tego rodzaju wnioski były dotychczas rozpatrywane negatywnie - poinformował Borawski. - Podstawową przesłanką tych decyzji pozostaje konieczność utrzymania rotacji pojazdów oraz zapewnienia możliwie szerokiej dostępności miejsc postojowych.
Jak zauważył Borawski, rozszerzanie katalogu zwolnień z opłat byłoby sprzeczne z celem funkcjonowania SPP. Dodatkowo, wprowadzenie szczególnego uprawnienia wyłącznie dla jednej grupy - honorowych obywateli - mogłoby prowadzić do nierównego traktowania innych podmiotów i środowisk zgłaszających analogiczne postulaty.
Wiceprezydent zapowiedział, że kwestia ta może być jednak przedmiotem ponownych analiz w przyszłości, gdy będą prowadzone prace nad zmianami w funkcjonowaniu SPP.
Radny WdG: szkoda, że się nie udało
Decyzja miasta nie jest satysfakcjonująca dla radnych WdG.
- Rozumiem argumentację miasta dotyczącą konieczności zachowania rotacji miejsc parkingowych i ostrożnego rozszerzania katalogu ulg w strefie płatnego parkowania. Jednocześnie szkoda, że nie udało się znaleźć przestrzeni dla rozwiązania obejmującego bardzo wąską grupę Honorowych Obywateli Miasta Gdańska - komentuje dla Trojmiasto.pl radny Marcin Makowski, wiceprzewodniczący klubu WdG.
Jak dodaje, intencją tej propozycji było przede wszystkim "symboliczne podkreślenie szczególnych zasług osób wyróżnionych tym tytułem oraz wyrażenie wdzięczności za ich wkład w rozwój i promocję miasta".
- W mojej ocenie byłby to raczej gest o charakterze honorowym niż rozwiązanie mające istotny wpływ na funkcjonowanie systemu parkingowego. Doceniam jednak, że miasto nie zamyka całkowicie tej dyskusji i deklaruje możliwość powrotu do tematu przy przyszłych zmianach dotyczących funkcjonowania stref płatnego parkowania - mówi Makowski.
Parkowanie w Gdańsku tanie nie jest
W Gdańsku opłaty pobierane są w 15 sektorach Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania.
W tej śródmiejskiej, obejmującej centrum Gdańska, po wprowadzonych w ub. r. podwyżkach, pierwsza godzina kosztuje 7,50 zł, druga już 9 zł, a trzecia 10,80 zł.
Honorowi obywatele mogą za darmo jeździć komunikacją miejską
Warto zauważyć, że na mocy obowiązujących w Gdańsku przepisów, honorowi obywatele są już uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-17 08:20
Krwiodawcy (2)
Powinni zrobic darmowe parkowanie dla krwiodawcow. Brakuje krwi , a moze bylaby to jakas zacheta.
- 31 7
-
2026-05-17 16:34
Kiedyś oddawałam krem, teraz biorę 2 leki na stałe i to mnie wyklucza :(
- 3 0
-
2026-05-17 12:09
Bez przesady!
Krwi brakuje jedynie sezonowo, przywilejów jest wiele, a krwiodawcy... przecież honorowi!
- 3 8
-
2026-05-16 00:25
I dobrze
Wąska grupa honorowych obywateli... Których jak najbardziej stać na to parkowanie. Mogą sobie nawet garaż w centrum kupić.
- 68 4
-
2026-05-16 13:37
Wiceprzewodniczący WdG chyba nie rozumie pojęcia "gest honorowy"
Gestem honorowym można nazwać nadanie patrona tramwaju, nazwę jakieś fundacji czy parku, czyli okazanie szacunku za swe działania. Zwolnienie z opłat za parkowanie nie jest gestem honorowym ale nadaniem przywilejów.
- 49 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
