• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policja konfiskuje ponad 20 aut dziennie. Ale to wciąż mało

mJ
3 sierpnia 2024, godz. 07:50 
Opinie (106)
Policja skonfiskowała już blisko 3 tys. aut. Ale to wciąż mało patrząc na liczbę pijanych kierowców. Policja skonfiskowała już blisko 3 tys. aut. Ale to wciąż mało patrząc na liczbę pijanych kierowców.

Konfiskata samochodów za jazdę po alkoholu miała być skutecznym batem na pijanych kierowców. Ale nie do końca tak jest. Zmotoryzowani nie przestraszyli się kar. Zaledwie co 13 pijany kierowca stracił swój pojazd.



Czy policja powinna konfiskować auta każdego kierowcy pod wpływem alkoholu, niezależnie od stężenia?

Po pełnych czterech miesiącach od wejścia w życie przepisów umożliwiających policji konfiskatę samochodów za jazdę po alkoholu, eksperci rankomat.pl sprawdzili efektywność nowego prawa drogowego. Na podstawie danych udostępnionych przez policję sprawdzili, ile samochodów zostało już zatrzymanych oraz przeanalizowali liczbę wszystkich zatrzymań pijanych kierowców od początku roku. Dodatkowo porównali je z analogicznym okresem w 2023 r.

Od 14 marca pijani kierowcy tracą swoje auta Od 14 marca pijani kierowcy tracą swoje auta

Za ile promili utrata auta?



Przypomnijmy, że konfiskata nie dotyczy wszystkich zatrzymań za jazdę po alkoholu. Jest obligatoryjna w przypadku, gdy kierowca miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu lub wtedy gdy kierowca miał ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował kolizję/wypadek. Kierowca może stracić samochód również w przypadku gdy spowodował kolizję/wypadek, mając we krwi 0,5 promila - w tej sytuacji decyzję podejmuje sąd. Konfiskata nie grozi kierowcom zawodowym, którzy prowadzili po pijanemu pojazd w ramach wykonywania obowiązków na rzecz pracodawcy. Im też nie grozi obowiązek zapłaty równowartości pojazdu.



Policja konfiskuje ponad 20 aut dziennie



Od 14 marca do 19 lipca w Polsce zatrzymano 2938 samochodów, co oznacza, że w ręce policji trafia ponad 20 samochodów dziennie. Jak to wygląda w ujęciu miesięcznym? Rekordowym pod tym względem był maj, kiedy to na policyjne parkingi trafiło aż 755 samochodów. Choć w czerwcu nastąpił delikatny spadek (zatrzymano "tylko" 698 aut) to nie widać w statystykach wyraźnej tendencji spadkowej - ponad 600 samochodów miesięcznie to obecnie norma. Policja zajmuje tymczasowo pojazd na siedem dni - samochód trafia na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, po czym sąd orzeka przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.

W ujęciu rok do roku liczba pijanych kierowców spadła - od początku 2024 r. do końca czerwca złapano 43,7 tys. prowadzących pojazd na "podwójnym gazie". Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 r. mundurowi zatrzymali 47,9 tys. pijanych kierowców. Niecałe 9 proc. mniej to niewiele, biorąc pod uwagę obowiązujące od połowy marca nowe przepisy drogowe.

Ile aut pijanym kierowcom skonfiskowano w Trójmieście? Ile aut pijanym kierowcom skonfiskowano w Trójmieście?



Kierowcy nie wystraszyli się surowej kary?



Patrząc przez pryzmat tylko tych miesięcy, w których obowiązywało już nowe prawo, wyraźnie widać, że kierowcy nie wystraszyli się nowych przepisów. W marcu zatrzymano 7,5 tys. nietrzeźwych kierowców - czyli niecałe 13 proc. mniej niż rok wcześniej. Od połowy do końca marca, czyli przez pół miesiąca obowiązywania konfiskaty, w ręce policji trafiły 282 samochody. W kwietniu na kierowaniu pojazdem na "podwójnym gazie" złapano 7,2 tys. kierowców - to niewiele ponad 4 proc. mniej niż w 2023 r. W tym miesiącu zatrzymano już 651 pojazdów. W maju takich przypadków odnotowano 7,8 tys. (10 proc. mniej, niż rok wcześniej) i rekordową konfiskatę - 775 aut zostało odebranych pijanym kierowcom. W czerwcu policja zarejestrowała 9,7 tys. takich zatrzymań (8 proc. mniej niż rok wcześniej) i zarekwirowała 532 auta.

Będą zmiany?



Rządzący dostrzegają, że nowe prawo nie przynosi oczekiwanych efektów i zapowiadają zmiany. Według najnowszych zapowiedzi, przepisy miałyby być zaostrzone i obejmować wszystkich kierowców, którzy zdecydują się na prowadzenie samochodu, niezależnie od stężenia alkoholu we krwi. Zapowiadane są też zmiany w systemie konfiskat - jednym z pomysłów jest rezygnacja z obligatoryjności orzekania przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę na rzecz jego fakultatywności.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (106)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przejazdy Ferrari, McLaren, Lamborghini i Inne #ZbieramyNaKaretke (16 opinii)

(16 opinii)
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Dni Biznesu w Lexus Trójmiasto

dni otwarte

Top Car Arena

150 - 350 zł
zlot

Sprawdź się

Sprawdź się

Bentayga to SUV marki:

 

Najczęściej czytane