• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prawo jazdy od 17. roku życia?

mJ
4 września 2024, godz. 12:00 
Opinie (85)
Prawo jazdy już od 17. roku życia zacznie obowiązywać także w Polsce? Prawo jazdy już od 17. roku życia zacznie obowiązywać także w Polsce?

Czy prawo jazdy już niebawem będą mogli uzyskać 17-latkowie? Wiele na to wskazuje, bo Ministerstwo Infrastruktury ma już gotowy projekt w tej sprawie. Byłby to powrót do lat 90., w których kierowcom można było zostać już w wieku 17 lat. Na młodych kierowców czekałyby jednak pewne ograniczenia.



"Prawko" już od 17. roku życia



Zgodnie z przygotowanym projektem osoby w wieku 17 lat będą mogły uzyskać prawo jazdy, ale z pewnymi ograniczeniami.

Przez pierwszy rok od momentu uzyskania uprawnień młody kierowca będzie mógł prowadzić pojazd wyłącznie pod nadzorem doświadczonego kierowcy. W ten sposób nieopierzeni zmotoryzowani mają "złapać" praktyczne umiejętności w codziennym ruchu za kierownicą auta.

Prace nad zmianami w polskim prawie mające na celu umożliwienie uzyskania prawa jazdy kat. B 17-latkom podyktowane są m.in. procedowaną w Parlamencie UE nową dyrektywą w sprawie praw jazdy. W Niemczech, w Wielkiej Brytanii czy na Węgrzech taki system już obowiązuje. 17-letni kierowca będzie mógł w tzw. okresie próbnym prowadzić pojazd tylko w obecności osoby towarzyszącej, posiadającej od kilku lat prawo jazdy. Myślę, że z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa ruchu drogowego 17-letni kierujący poruszający się z doświadczoną w jeździe samochodem osobą towarzyszącą może okazać się "bezpieczniejszym kierowcą" od samodzielnego, pełnoletniego zmotoryzowanego, który właśnie zdał prawo jazdy - wyjaśnia Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Samo przystąpienie do egzaminu będzie się wiązało z dodatkowymi wymaganiami. Niepełnoletnia osoba będzie musiała w pierwszej kolejności uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na przystąpienie do egzaminu. Co więcej, pojawił się także pomysł, aby do osiągnięcia pełnoletności, 17-latkowie mogli prowadzić samochody z silnikami o mocy nieprzekraczającej 70 kW (95 KM). To nie koniec, bo młodzi kierowcy mają być objęci bardziej surowym wymogiem trzeźwości - dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi dla tej grupy kierowców wyniesie 0 promili.



Wiele znaków zapytania



Zielone światło dla 17-latków "za kółkiem" ma wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. Ma to sens, jak wspomniał dyrektor PORD, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem jest zezwolenie na jazdę 17-latkowi u boku doświadczonego i - co ważne - rozważnego kierowcy niż rzucenie na głęboką wodę zaraz po zdaniu egzaminu 18-latka.

I tutaj pojawia się pierwsze kluczowe pytanie: co rozumiemy przez pojęcie "doświadczony kierowca"? Liczba przejechanych kilometrów jest nie do zweryfikowania. Jak zatem ocenić staż i doświadczenie kierowcy? Tutaj pojawia się problem, bo teoretycznie 20-letni kierowca może mieć większe doświadczenie niż 30-latek za kierownicą, który autem jeździ sporadycznie.


Druga kwestia - ograniczona moc w autach. To obostrzenie chyba jednak nie do końca jest przemyślane. Podamy przykład:

W domu 17-letniej Julii, która właśnie uzyskała prawo jazdy kat. B, dostępne są dwa samochody - Skoda Fabia z 2008 roku z silnikiem o mocy 80 KM, którą jeździ jej mama, oraz Volvo XC60 z 2018 roku z jednostką napędową o mocy 150 KM, którym porusza się tata. Zgodnie z prawem Julia może prowadzić tylko 80-konną Skodę, która oferuje zdecydowanie mniej systemów bezpieczeństwa od wspomnianego Volvo. Można domniemać, że Volvo jest autem bezpieczniejszym, co w przypadku niedoświadczonego kierowcy może mieć szczególne znaczenie.

Małe zainteresowanie prawem jazdy dla 16-latków Małe zainteresowanie prawem jazdy dla 16-latków

Będą dodatkowe ograniczenia prędkości?



Nieoficjalnie mówi się, że dla 17-letnich kierowców obowiązywać będą obowiązywać inne limity prędkości, w szczególności na autostradach i drogach ekspresowych. Przykładowo aktualnie na autostradzie maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 140 km/h. Dla 17-latków ten limit wyniósłby 100 km/h.

Nie wiadomo, kiedy w życie wejdzie możliwość uzyskania prawa jazdy kat. B przez 17-latków. Niewykluczone, że to kwestia miesięcy.
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przejazdy Ferrari, McLaren, Lamborghini i Inne #ZbieramyNaKaretke (11 opinii)

(11 opinii)
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Gdańska Liga Rallycross Modeli RC

30 zł
zawody / wyścigi

Wrak Race Moto Show - Siła dla Olafa

imprezy i akcje charytatywne, rajd / wędrówka

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to jest PHEV?

 

Najczęściej czytane