Rozbudują ul. Dąbka za 18,3 mln zł. Umowa podpisana

Michał Sielski
15 maja 2026, godz. 10:30
Opinie (149)
Nowy wiadukt powstanie w ciągu roku.

Nie zaproponowali najniższej ceny, a wygrali przetarg. To firma Strabag rozbuduje układ drogowy ul. Płk. Dąbka między skrzyżowaniami z ul. Derdowskiego i Andersa.Mapka wraz z najbardziej oczekiwaną budową dodatkowego wiaduktu w ciągu ul. Płk. Dąbka.




Umowa podpisana, ale nie z najtańszym podmiotem



Czy nowy wiadukt rozładuje korki?

- Podpisaliśmy umowę na realizację bardzo istotnej dla mieszkańców Gdyni Północ infrastruktury drogowej. Długo wyczekiwana rozbudowa ul. Płk. Dąbka wraz z wiaduktem, przystankiem komunikacji zbiorowej oraz buspasem poprawią komfort i bezpieczeństwo podróżujących Gdynianek i Gdynian. Dodatkowo zwiększy się przejezdność na tym obszarze, co pozwoli na odciążenie tego obszaru miasta - mówi Rafał Geremek, wiceprezydent Gdyni.


Co ciekawe, firma Strabag, z którą podpisano umowę, wcale nie zaproponowała najniższej ceny.

W przetargu złożono cztery oferty:
  • Eurovia Polska: 15 497 973 zł
  • Strabag: 18 323 831 zł
  • MTM: 19 893 929 zł
  • WPRD Gravel: 20 966 308 zł


- Wszystkie złożone oferty mieściły się w założonym przez gminę budżecie wynoszącym 23 185 240 zł. Po szczegółowej analizie wybraliśmy ofertę firmy Strabag Sp. z.o.o, która zrealizuje zadania za kwotę 18 323 831,53 zł. Na wykonanie robót budowlanych będzie miała 52 tygodni, od dnia podpisania umowy - mówi Rafał Studziński, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni.
Przebudowa ul. Płk. Dąbka ma potrwać 15 miesięcy.

Zakres robót na Obłużu



  • dodatkowy odcinek ul. Płk. Dąbka wraz z nowym wiaduktem,
  • buspas na nowym wiadukcie,
  • przystanek w kierunku ul. Kwiatkowskiego, nieopodal Lidla,
  • nowy chodnik i droga rowerowa po południowej stronie ul. Płk. Dąbka,
  • przebudowa skrzyżowania ul. Płk. Dąbka z ul. Derdowskiego i ul. Andersa.


Dofinansowanie unijne do buspasa i drogi rowerowej



Gdynia na budowę buspasa i drogi rowerowej uzyskała dofinansowanie unijne. Magistrat ubiega się też o środki z programu wsparcia zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni i zielono-niebieskiej infrastruktury.

Dodajmy, że o przebudowie wiaduktu mówi się od lat. W 2019 r. Gdynia i Kosakowo wstępnie porozumiały się w sprawie realizacji tej inwestycji. Miała się skończyć trzy lata później.


Był spór Gdyni z Kosakowem



Kością niezgody okazały się liczba pasów i buspas. Przedstawiciele Kosakowa uważali, że wybrany przez Gdynię wariant inwestycji - zakładający stworzenie na nowym wiadukcie dwóch pasów, w tym jednego buspasa - niewiele zmieni. Forsowali zaprojektowanie wiaduktu o szerokości umożliwiającej docelowo ruch trzema pasami. Tłumaczyli, że powinno to pozwolić w przyszłości rozbudować jezdnię o dodatkowy trzeci pas.

Gdynia realizuje inwestycję sama



Do porozumienia nie doszło. Gdynia postanowiła realizować inwestycję sama. Po wyborach doszło do spotkania nowych władz Gdyni i Kosakowa w sprawie wiaduktu. Projekt uzgodniono i wystąpiono o dotację na realizację z pieniędzy Unii Europejskiej - gdyby zrezygnowano z buspasa, dotacja nie byłaby możliwa.

Quiz Motoryzacyjne Trójmiasto Średni wynik 47%

Motoryzacyjne Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Świat Automobilów (6 opinii)

(6 opinii)
pokaz

Pomorska Miss Scania

parada, zlot

Wakacje klasycznie 2026

zlot

Street Show 2026

69 zł
Kup bilet
zlot, pokaz

Najczęściej czytane