- 1 Od soboty remont na Podwalu Przedmiejskim (53 opinie)
- 2 Bardzo drogie LPG. Dlaczego nie ma rządowej tarczy na autogaz? (157 opinii)
- 3 Autostradą A1 pojedziemy za darmo (139 opinii)
- 4 Odcinkowy pomiar - kierowcy panikują i gwałtownie zwalniają? (162 opinie)
- 5 Uwaga! Odcinkowy pomiar prędkości działa (505 opinii)
- 6 Ranking wypożyczalni samochodów w Trójmieście (6 opinii)
Rozbudują ul. Dąbka za 18,3 mln zł. Umowa podpisana
Nie zaproponowali najniższej ceny, a wygrali przetarg. To firma Strabag rozbuduje układ drogowy ul. Płk. Dąbka między skrzyżowaniami z ul. Derdowskiego i Andersa. wraz z najbardziej oczekiwaną budową dodatkowego wiaduktu w ciągu ul. Płk. Dąbka.
- Umowa podpisana, ale nie z najtańszym podmiotem
- Zakres robót na Obłużu
- Dofinansowanie unijne do buspasa i drogi rowerowej
- Był spór Gdyni z Kosakowem
- Gdynia realizuje inwestycję sama
Umowa podpisana, ale nie z najtańszym podmiotem
Co ciekawe, firma Strabag, z którą podpisano umowę, wcale nie zaproponowała najniższej ceny.
W przetargu złożono cztery oferty:
- Eurovia Polska: 15 497 973 zł
- Strabag: 18 323 831 zł
- MTM: 19 893 929 zł
- WPRD Gravel: 20 966 308 zł
- Wszystkie złożone oferty mieściły się w założonym przez gminę budżecie wynoszącym 23 185 240 zł. Po szczegółowej analizie wybraliśmy ofertę firmy Strabag Sp. z.o.o, która zrealizuje zadania za kwotę 18 323 831,53 zł. Na wykonanie robót budowlanych będzie miała 52 tygodni, od dnia podpisania umowy - mówi Rafał Studziński, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni.
Zakres robót na Obłużu
- dodatkowy odcinek ul. Płk. Dąbka wraz z nowym wiaduktem,
- buspas na nowym wiadukcie,
- przystanek w kierunku ul. Kwiatkowskiego, nieopodal Lidla,
- nowy chodnik i droga rowerowa po południowej stronie ul. Płk. Dąbka,
- przebudowa skrzyżowania ul. Płk. Dąbka z ul. Derdowskiego i ul. Andersa.
Dofinansowanie unijne do buspasa i drogi rowerowej
Gdynia na budowę buspasa i drogi rowerowej uzyskała dofinansowanie unijne. Magistrat ubiega się też o środki z programu wsparcia zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni i zielono-niebieskiej infrastruktury.
Dodajmy, że o przebudowie wiaduktu mówi się od lat. W 2019 r. Gdynia i Kosakowo wstępnie porozumiały się w sprawie realizacji tej inwestycji. Miała się skończyć trzy lata później.
Był spór Gdyni z Kosakowem
Kością niezgody okazały się liczba pasów i buspas. Przedstawiciele Kosakowa uważali, że wybrany przez Gdynię wariant inwestycji - zakładający stworzenie na nowym wiadukcie dwóch pasów, w tym jednego buspasa - niewiele zmieni. Forsowali zaprojektowanie wiaduktu o szerokości umożliwiającej docelowo ruch trzema pasami. Tłumaczyli, że powinno to pozwolić w przyszłości rozbudować jezdnię o dodatkowy trzeci pas.
Gdynia realizuje inwestycję sama
Do porozumienia nie doszło. Gdynia postanowiła realizować inwestycję sama. Po wyborach doszło do spotkania nowych władz Gdyni i Kosakowa w sprawie wiaduktu. Projekt uzgodniono i wystąpiono o dotację na realizację z pieniędzy Unii Europejskiej - gdyby zrezygnowano z buspasa, dotacja nie byłaby możliwa.
Średni wynik
47%
Motoryzacyjne Trójmiasto
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-15 12:32
Bardzo dobry wybór (17)
Z wybranym wariantem nie zgadzają sie głównie mieszkańcy Kosakowa. U nich bus pasów nie ma. Natomiast nie wiem po co im było więcej pasów dla osobówek skoro i tak w tamtym miejscu tworzyłby się korek przez ich wąskie ulice.
Do władz miasta: róbcie swoje, a populistów, którym ciężko zajrzeć w badania na temat tego jak tworzą się korki i czyZ wybranym wariantem nie zgadzają sie głównie mieszkańcy Kosakowa. U nich bus pasów nie ma. Natomiast nie wiem po co im było więcej pasów dla osobówek skoro i tak w tamtym miejscu tworzyłby się korek przez ich wąskie ulice.
Do władz miasta: róbcie swoje, a populistów, którym ciężko zajrzeć w badania na temat tego jak tworzą się korki i czy dodatkowy pas ruchu je rozładowuje, nie słuchajcie.
A dla tych co płaczą, że to nic nie da- owszem, póki dalej będziecie wszędzie wozić tylko w pojedynkę samochodami. Okolica się nie rozciągnie a samochodów przybywa. Sami sobie robicie krzywdę jeżdżąc po jedną bułkę 250m dalej do sklepu.- 70 122
-
2026-05-18 05:18
Sam pewnie przyjechałeś z mazur lub kujawsko pomorskiego. U was języka polskiego nie uczyli ?
- 1 1
-
2026-05-16 09:42
Co to bredzisz
Mów za siebie. Ja mieszkam w Gdyni od niemal 60 lat i chciałbym szerszy wiadukt!
- 5 4
-
2026-05-15 20:07
A mieszkańcy Gdyni Pogórze to nie będą stali w tym samy korku? Przecież dodatkowy pas byłby także dla nich, a nie tylko dla Kosakowa. Jednak urzędnik to stan umysłu. Po co ułatwić życie wszystkim mieszkańcom.
- 11 7
-
2026-05-15 16:11
Przed i zaraz za wiaduktem są dwa pasy (2)
Trzeba mieć IQ rozwielitki, żeby twierdzić że dodatkowy pas nie pomoże. Kosakowo dobrze zrobiło nie dokładając się do tej popeliny.
- 18 7
-
2026-05-15 18:35
Rozwielitko, dokąd trzy pasmowy wiadukt cię zaprowadzi? (1)
- 4 6
-
2026-05-15 19:05
Czego nie zrozumiałeś?
- 6 3
-
2026-05-15 14:11
Bzdury - samochody na tym skrzyżowaniu jadą w dwóch kierunkach
Część do Kosakowa, a druga część dalej w Dąbka. Po to miał być dodatkowy pas, żeby zwiększyć przepustowość skrzyżowania. A tak dalej wszyscy będą kiblować w jednej kolejce.
- 16 7
-
2026-05-15 13:42
Głupoty (3)
Mieszkam na Obłużu i jestem niezadowolony z tego co tam ma powstać bo to nic nie poprawi.
Tu trzeba patrzeć przyszłościowo a samochodów jest coraz więcej!!!- 19 9
-
2026-05-15 13:45
Ale przyszłościowo szersza ulica nie likwiduje korków (2)
- 10 15
-
2026-05-15 16:11
Nikt nie mówi o likwidacji korków, a o przepustowości skrzyżowania. (1)
2 a 3 pasy to jest jednak różnica. Ale Gdynia zawsze okoniem staje. To jakaś chora mentalność, niezależnie od tego kto rządzi.
- 13 4
-
2026-05-15 18:39
chora mentalność powoduje przekonanie, że szersza droga zwiększy przepustowość skrzyżowania
- 5 10
-
2026-05-15 13:28
Nie prawda (1)
Jestem mieszkanką GDYNI i taki wariant nie da NIC ;) pewnie to pisał ktoś z PR urzędu miasta albo może sama Pani Prezydent ;)
- 15 9
-
2026-05-15 13:44
Co oznacza nic z przymrużeniem oka?
A tak poza tym to mamy 1:1, bo ja uważam że wiele da jako pasażerce autobusu, będę szybciej na Pogórzu
- 8 9
-
2026-05-15 12:47
Będziemy się zgadzać (3)
Gdynianie !
Zabierzcie swoich byłych mieszkańców Gdyni do Gdyni i problemu kosakowa nie będzie . Proste .
Nam nowi mieszkańcy nie są potrzebni , same problemy, korki, przepełnione szkoły.- 6 9
-
2026-05-15 18:33
(2)
Ale kasiorkę z podatków miło przytulić ?
- 3 4
-
2026-05-15 20:14
(1)
Jeszcze jakby płacili podatki tutaj. 40% osób mieszkających w Kosakowie nie płaci pitu dla gminy, tylko dalej w poprzednim miejscu zamieszkania, głównie Gdyni. Ale za to zabawne było oburzenie mieszkańców Gdyni (tak, mieszkających w Gdyni nawet na 2 końcu miasta) gdy chcieli wprowadzić zapisy do podstawówki na Pogórzu na podstawie opłaconego pitu w gminie :D
- 4 2
-
2026-05-20 01:11
I dlatego Kosakowo chcialo sie dolozyc. Pieniadze byly na stole.
- 0 0
-
2026-05-15 11:59
Przecież to nie jest inwestycja do rozładowania korków, tylko do udrożnienia przejazdu ZKM (11)
jak ktoś chce stać w korkach to dalej będzie mógł, nie martwcie się :)
- 106 17
-
2026-05-15 14:29
(2)
i o to chodzi. blachosmrody niech se w korkach stoja, a jak nie to przesiadka na autobus
- 11 15
-
2026-05-15 15:38
samochód lepszy (1)
Póki co to lepiej posiedzieć w swoim samochodzie, niż wąchać śmierdzących pasażerów. Jak się zmieni kultura higieny to rozważę.
- 9 11
-
2026-05-15 18:25
To lepiej zacznij od siebie
- 4 5
-
2026-05-15 14:12
Jakiego ZKM? Ile autobusów tam jeździ? (1)
Musieliby potroić liczbę kursów, żeby to miało sens. Buspas będzie stał pusty.
- 12 6
-
2026-05-15 16:22
Ja tam ɓedę z niego korzystał
- 4 4
-
2026-05-15 13:55
(5)
Dokładnie. To ma być inwestycja, by zachęcić ludzi do korzystania z autobusów, które będą omijać korki. A ktoś chce sobie stać w korku w swoim aucie na leasing? Będzie dalej miał taką możliwość.
- 13 8
-
2026-05-15 16:13
Oczywiście, bo budowa jest na 100% odcinków. Autobusy nie stoją w korkach.
- 6 1
-
2026-05-15 15:39
ja mam swój
A jak mam własny, a nie na kredyt czy w leasingu to też mogę?
- 2 1
-
2026-05-15 14:13
Tylko te autobusy musiałyby najpierw tam w ogóle jeździć (2)
- 8 4
-
2026-05-15 14:29
(1)
Jeżdżą, jeżdżą z Pogórza :) A jak nie jeżdżą, znaczy stoją w korku spowodowanym przez samochodziarzy
- 7 12
-
2026-05-15 15:42
zazdro
I po co ta zazdrość?
- 2 2
-
2026-05-15 12:19
Już od lat zwracałem uwagę, że to nic nie da (8)
Że ta ulica jest wylotówką z miasta. Skoro nie pozwoli się autom wylecieć , to będą nadal korkować nasze miasto. Brawo, podziękujmy radnym, szczególnie z opcji rowerowej, którzy uważają, że w ten sposób karzą kierowców. Nie, oni karzą wszystkich mieszkańców, którym pod oknem korek nie zniknie
- 78 26
-
2026-05-15 14:40
radni z mitycznej "opcji rowerowej" nie karzą kierowców dążąc do rozbudowy sieci dróg dla rowerów
każdy przejazd rowerem na odseparowanej od jezdni drodze dla rowerów to o jeden samochód mniej w kolejce do zmiany świateł popularnie nazywanej "korkiem". Im lepsza sieć rowerowa miasta i więcej mieszkańców korzystających z rowerów, tym wygodniejsza jazda kierowców.
- 6 10
-
2026-05-15 14:42
pod jakim oknem korek. W tym miejscu nie ma kórków
- 1 4
-
2026-05-15 13:48
Jak jest wylotówka to dwa pasy wystarczą na wylocie (2)
I nara
- 6 6
-
2026-05-15 14:13
No ale nie ma dwóch pasów - jest jeden (1)
Ludzie rozjeżdżają się w dwóch kierunkach, ale dalej będą stali w jednej kolejce, bo będzie tylko jeden pas w każdą stronę.
- 8 4
-
2026-05-15 14:21
Nie - dwa pasy będą na wylocie
Buspas będzie tylko na nowym wiadukcie w stronę Kwiatkowskiego, a na starym wiadukcie dwa pasy, jeden do Kosakowa, drugi na Pogórze
- 3 3
-
2026-05-15 13:31
I co z tego, że od lat zwracałeś uwagę, skoro nikt tego nie czyta.. Mogłeś również dobrze nadawać morsem w stronę słońca, efekt podobny..
- 5 4
-
2026-05-15 12:46
(1)
A jaką drogą te auta wcześniej wleciały do miasta? Im bardziej miasto rozbuduje "wlotówki" tym więcej samochodów w korkach z gmin ościennych np. Kosakowo. To że granice miast w Polsce nie są zmieniane to jest realny problem. Wtedy można by mieć pretensje do miasta.
- 6 6
-
2026-05-15 20:29
no tak jest...
Granice nie sa zmieniane, bo miasta powoduja pogorszenie relacji spolecznych, nie dajac zadnej korzysci ani wartosci dodanej z faktu bycia do niego przylaczonym...
Opisywany przyklad wiaduktu jest tego jaskrawym przykladem...- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
