- 1 Ktoś ostrzelał z wiatrówki okna szkoły (135 opinii)
- 2 W Gdańsku będą szkolić sędziów i prokuratorów (75 opinii)
- 3 Trwa rekrutacja uzupełniająca na studia (33 opinie)
- 4 Nowe stanowisko Artura Dziambora (226 opinii)
- 5 Kiedyś nie docenialiśmy, dziś tęsknimy (101 opinii)
- 6 Salon Maturzystów na 8 miesięcy przed egzaminem (10 opinii)
Jedyna uczelnia z Pomorza awansuje w rankingu szanghajskim
Politechnika Gdańska awansuje o 100 miejsc w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim - uznawanym za najbardziej prestiżowe zestawienie szkół wyższych na świecie. PG wśród polskich uczelni znalazła się na trzeciej pozycji. W 2024 r. poddanych klasyfikacji zostało ponad 2500 instytucji, a na liście szanghajskiej znalazło się finalnie 1000 uniwersytetów. W rankingu znalazło się zaledwie 8 polskich uczelni.
Trzy pierwsze miejsca zajmują uczelnie ze Stanów Zjednoczonych: 1. Harvard University, 2. Stanford University, 3. Massachusetts Institute of Technology, MIT.
Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata, a pozostałe miejsca są wymieniane wyłącznie w grupach liczących po 100 placówek.
Mieszkanie dla studenta. Co oferuje rynek w Trójmieście?
Politechnika Gdańska po raz piaty w światowym rankingu
Po raz piąty z rzędu w rankingu szanghajskim znalazła się Politechnika Gdańska, która zanotowała awans względem ubiegłego roku, plasując się w przedziale 801-900 najlepszych uczelni świata.
- To ogromny sukces i dowód na to, że konsekwentna praca całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej przynosi wymierne efekty - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Awans naszej uczelni w tym prestiżowym rankingu jest wynikiem nie tylko doskonałości naukowej i dydaktycznej, ale także strategicznych inwestycji w rozwój kadry, infrastrukturę badawczą oraz współpracę międzynarodową.
8 polskich uczelni w rankingu szanghajskim
W ARWU 2024 zostało sklasyfikowanych 8 polskich uczelni. Wśród rodzimych szkół wyższych Politechnika Gdańska jest trzecią najwyżej notowaną (przedział 801-900). Wyższe pozycje zajęły Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, plasując się w przedziale 401-500. Z kolei na pozycjach 901-1000 znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
- Naszym celem na kolejne lata jest dalsze wzmacnianie pozycji uczelni na arenie międzynarodowej, intensyfikacja badań naukowych i innowacji, które będą odpowiadały na wyzwania współczesnego świata oraz jeszcze większe zaangażowanie w kształcenie nowoczesnej kadry inżynierskiej, gotowej sprostać oczekiwaniom globalnego rynku pracy - dodaje prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Rekrutacja na studia 2024/25. Ten kierunek znów jest hitem w rekrutacji na studia
Jak sporządza się ranking szanghajski?
Ranking klasyfikuje uczelnie z całego świata według szeregu wskaźników:
- liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa,
- liczba naukowców z listy Highly Cited Researchers publikowanej przez Clarivate,
- liczba artykułów w czasopismach naukowych "Nature" i "Science",
- liczba artykułów zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index,
- wielkość osiągnięć naukowych danej uczelni w stosunku do liczby pracowników akademickich.
W aż czterech spośród wymienionych wyżej wskaźników Politechnika Gdańska, dzięki znaczącym osiągnięciom naukowym, poprawiła swoje wyniki w porównaniu z poprzednią edycją.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-08-16 08:14
Bo cóż dobre 800-900 ludzie trzeci świat. Dopóki na polskich uczelniach nie będzie królował język angielski i uczelnia nie będzie robiła badań naukowych na zlecenie gospodarki tak długo ze średniowiecza nie wyjdziemy i zaczynam wątpić czy komuś na tym wogole zależy , tak jak na sporcie . Zbliżają się piękne Igrzyska Zimowe, dyscypliny takie jak snowboard nie są wysokobudżetowe a u nas cisza!!!
- 13 2
-
2024-08-16 07:52
druga strona medalu (1)
Rośnie liczba publikacji a jednocześnie maleje poziom wiedzy studentów - wymagający nauczyciele są zmuszani do obniżania poziomu nauczania, aby jak najwiecej studentów awansowała na drugi rok
- 15 1
-
2024-08-16 09:33
Chyba na ug
- 0 1
-
2024-08-16 08:15
(8)
Studiowałam na Infie na ETI, i mam wrażenie że te studia produkują tylko programistów. W pracy nie przydał mi się ani gram wiedzy, którą tutaj zdobyłam. Młodych uczy się programować w asemblerze na kartce, ale nie ma nic na temat nowych technologii..
- 24 6
-
2024-08-16 10:10
Ciekawe, studiowalem na ETI dekade temu - elektronike - i o ile studia sa bardzo szerokie i napakowane wieloma tematami czasami zbyt ogolnikowo prezentowanymi, to jednak duza czesc wiedzy na mojej drodze zawodowej mi sie przydala. Oczywiscie nie wszystko, nie siedze dzis w optoelektronice, ale podstawy programowania, komunikacja bezprzewodowa,
Ciekawe, studiowalem na ETI dekade temu - elektronike - i o ile studia sa bardzo szerokie i napakowane wieloma tematami czasami zbyt ogolnikowo prezentowanymi, to jednak duza czesc wiedzy na mojej drodze zawodowej mi sie przydala. Oczywiscie nie wszystko, nie siedze dzis w optoelektronice, ale podstawy programowania, komunikacja bezprzewodowa, uklady analogowe, nawet metody numeryczne i czesciowo matematyki. Moze problemem jest Twoja praca? Jesli wszystko sprowadza sie do nauki frameworka to do tego studiow nie trzeba, polecam zainteresowac sie prawdziwa praca inzynierska. A z drugiej strony uwazam ze ludzie fundamentalnie nie rozumieja uczelni - to nie jest szkola ktory sluzy do przeszkolenia, to jest miejsce gdzie mozna dowiedziec sie o nowych rzeczach, ale studiowac trzeba je juz samemu.
- 15 2
-
2024-08-16 08:45
a z czego te "nowe technologie" sa zbudowane? (6)
Finalnie tworzy je "kod maszynowy", ten rzeczony asembler.
Uczelnia jest instytucja przygotowujaca ludzi do pracy w nauce. Reszta to w szkolach zawodowych. A faktyczniez jedyna rzecza, jakiej uczelnia powinna nauczec, to podstwaw dziedziny oraz umiejetnosci uczenia oraz metodologii rozwiazywania problemow...
Reszta to nauka wlasna i empiria.- 10 1
-
2024-08-16 10:01
(4)
Nie - uczelnia techniczna kształci inżynierów, którzy powinni uzyskać choć podstawy wiedzy niezbędnej w danej branży, włącznie z umiejętnościami praktycznymi. Zresztą i do "pracy w nauce" Politechnika Gdańska nie kształci najlepiej.
- 5 2
-
2024-08-17 15:12
od tego są WSI (wyższe szkoły inżynierskie)
Dzięki "światłym" reformom szkolnictwa, na poziomie zbliżonym do niegdysiejszych techników...
Największy problem to fakt, że w trzy lata nie zrobisz inżyniera z "materiału" podsyłanego przez szkolnictwo średnie, do którego to "materiału" ledwie dociera fakt, że coś w życiu trzeba z sensem robić, aby ktoś chciał za to zapłacić. Największe oczekiwanie to dostać instrukcję obsługi do odklepywania aż do emerytury...- 1 0
-
2024-08-17 15:16
"Zresztą i do "pracy w nauce" ..."
Jak coś jest "do wszystkiego" to jest "do niczego"...
Z "nauką" w naszym wydaniu jest taki problem, że nikomu, poza paroma nominatami, do niczego nie jest potrzebna. Ot, "kwiatek do kożucha"...- 1 0
-
2024-08-16 11:19
tak, to problem PG; niby jest uczelnią IDUB (badawczą) jedną z 10 w Polsce, (1)
a z drugiej strony jest teoretycznie jedynym zapleczem technicznym na wysokim poziomie dla potrzeb gospodarki Pomorza
Niech mędrcy internetowi rozsądzą jak PG ma uczyć ...- 5 0
-
2024-08-17 15:19
jaka "gospodarka"...
...takie i "zaplecze"...
- 1 0
-
2024-08-16 09:09
Empiria? Ha ha ha.
- 1 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.