• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Lokalni Przewodnicy: spacery po Oruni

Orunia - dzielnica o niepowtarzalnym przedmiejskim klimacie, pięknie położona między wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław dołącza do tras alternatywnych spacerów w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. To już piąta (po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Nowym Porcie) dzielnica, którą latem turyści i mieszkańcy Gdańska będą mogli bezpłatnie zwiedzać. Już 6 maja rozpocznie się cykl otwartych wykładów, po których można będzie zostać Lokalnym Przewodnikiem i Przewodniczką po Oruni.

Gdzie bawił się mały Artur Schopenhauer? Kim była "Bałtycka Syrena"? Odpowiedzi na te pytania, a także historie związane z Parkiem Oruńskim, historią i architekturą dzielnicy, jej przyrodą, nazwami ulic i codziennym życiem usłyszymy podczas otwartych wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Oruni.

- Dzięki zaangażowaniu osób skupionych wokół projektu "Historie po Oruńsku" udało się przygotować program wykładów i spacerów, który oparty jest na historii odległej, jak i tej nam bliższej. Mamy nadzieję, że po serii wykładów i spacerów stworzymy grupę sympatyków Oruni, którzy podobnie jak na Zaspie, Biskupiej Górce i Dolnym Mieście i Nowy Porcie, podczas letnich spacerów będą odkrywać z turystami i mieszkańcami mniej znane oblicze tej dzielnicy - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Pierwsze spotkanie, "Od osady do dzielnicy - siedem wieków Oruni", które odbędzie się 6 maja o godz. 18.00 w Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9, poprowadzi Aleksander Masłowski. Cykl wykładów, spotkań i spacerów przygotowujących do roli Lokalnego Przewodnika i Przewodniczki zakończy się 25 czerwca. Pełen harmonogram dostępny jest na: https://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.

- Zapraszamy na Orunię, dzielnicę o niepowtarzalnym przedmiejskim klimacie, Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które odkryjemy wspólnie podczas wykładów i spacerów - mówi Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia GAK.

Trwają otwarte wykłady Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Dolnym Mieście i Biskupiej Górce i w Nowym Porcie! Najbliższe spotkania:

Zaspa: miejsce ul. Skarżyńskiego 4a,
23.04.2016 godz. 12.00 Spacer z Lokalnym Przewodnikiem w ramach Dnia Wolnej Sztuki "Sztuka szablonu w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego"
Biskupia Górka, miejsce: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, ul. Biskupia 24,
26.04, godz. 18.00, Jan Daniluk "Neptun i inne zdobienia zewnętrzne w schronisku im. P. Beneke" (wykład i spacer)
Nowy Port, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5,
27.04, godz. 17.30, Jakub Szczepański "Architektura Nowego Portu" (wykład)
Dolne Miasto, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1,
5.05, godz.17.30, Sebastian Zomkowski "Zajezdnia i tramwaje na Dolnym Mieście"

HARMONOGRAM WYKŁADÓW NA ORUNI
Wykłady odbywać się będą w Stacji Orunia GAK, ul. Dworcowa 9.


6 maja godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Od osady do dzielnicy - siedem wieków Oruni - wykład
9 maja, godz. 18.00, prof. Jakub Szczepański, Architektura Oruni - wykład
14 maja, 12.00, dr Michał Buliński, Przyroda Parku Oruńskiego - spacer,
start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10
16 maja, godz. 18.00, dr Hab. Sławomir Kościelak, Między Gdańskiem a Orunią: dzieje jezuickiego kolegium na Starych Szkotach - wykład
23 maja, godz. 18.00, dr Katarzyna Rozmarynowska, Oruńskie parki i ogrody - prześwietna przeszłość i wyzwanie na dziś - wykład
30 maja, godz. 18.00, Krzysztof Kosik, Orunia nieistniejąca - wykład
6 czerwca, godz. 18.00, Anita Charlotta Alot, Spacer ulicami mojego dzieciństwa. Orunia oczami przedwojennej mieszkanki - spotkanie
13 czerwca, godz. 18.00, Aleksander Masłowski, Tajemnice nazw oruńskich ulic - wykład
18 czerwca, godz. 12.00, Krzysztof Kosik, Śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska - spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10
25 czerwca, godz. 12.00, Jerzy Korzeniecki, Oruńskie wzgórza - spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10

Wykłady i spacery są otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych historią gdańskich dzielnic. Zapraszamy na spotkania! Wstęp wolny. Harmonogram wykładów dostępny jest na: https://www.ikm.gda.pl/alternatywne-spacery/.
---
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: Zaspa - Plama GAK, grupa inicjatywna "Od Wyzwolenia do Wolności" - Nowy Port, Stowarzyszenie WAGA - Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku - Dolne Miasto, Orunia - Stacja Orunia Gdański Archipelag Kultury.

Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza, iBedeker, Metrocafe.pl, Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm jutra".

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane