• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzi naukowcy z Trójmiasta. "Globalnym problemem jest obecnie kwestia rzetelności badań"

Piotr Kallalas
29 sierpnia 2024, godz. 08:00 
Opinie (53)
Doktorant zaraz wyjeżdża na półroczny staż w laboratorium na Harvard School of Medicine, gdzie będzie pracował na jednym z oddziałów uczelni w szpitalu Massachusetts General Hospital w Bostonie. Doktorant zaraz wyjeżdża na półroczny staż w laboratorium na Harvard School of Medicine, gdzie będzie pracował na jednym z oddziałów uczelni w szpitalu Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Jakub Baczyński-Keller został stypendystą Fulbright Junior Research Award 2024-2025, a to oznacza półroczny wyjazd naukowy do laboratorium Harvard School of Medicine. Młody naukowiec będzie tam kontynuował badania dotyczące regeneracji układu nerwowego, o czym opowiedział nam w ramach naszego cyklu "Młodzi Naukowcy z Trójmiasta".  



Jakub Baczyński-Keller jest obecnie doktorantem na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, gdzie realizuje pracę naukową w Laboratorium Biotechnologii Regeneracyjnej. Udało nam się spotkać tuż przed wyjazdem, w ramach stypendium Fulbrighta, do USA, gdzie będzie dalej rozwijał swoje pasje naukowe w obszarze biotechnologii. Te zainteresowania zrodziły się jeszcze w okresie szkoły średniej - w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni.

- Mówiąc szczerze, w liceum myślałem o medycynie, ale przygotowując się do matury, miałem świetną korepetytorkę, która dobrze znała świat nauki i opowiadała mi o nim, a widząc moje zaangażowanie, zachęcała do wyboru tej ścieżki. Zadawałem dużo pytań, chciałem zrozumieć działanie wszystkich procesów. Byłem coraz bardziej zaintrygowany i ostatecznie w ogóle nie składałem papierów na medycynę - przyznaje doktorant.  
Młodzi naukowcy z Trójmiasta. Dr Weronika Babińska-Wensierska nurkowała w poszukiwaniu bakterii Młodzi naukowcy z Trójmiasta. Dr Weronika Babińska-Wensierska nurkowała w poszukiwaniu bakterii

"Gdybyśmy byli w stanie kontrolować geny"



Jakub Baczyński-Keller ukończył pierwszy i drugi stopień studiów biotechnologicznych na Politechnice Gdańskiej, gdzie zainteresował się tematyką regeneracji, a w szczególności regeneracji układu nerwowego u ssaków, co może mieć fundamentalne znaczenie dla otwarcia nowych ścieżek naukowych.

- Jest to obszar nie do końca zbadany. Jest oczywiste, że przy gojeniu aktywnie bierze udział układ krwionośny czy immunologiczny. Natomiast ostatnie badania wskazują również na dużą rolę układu nerwowego i udziału nerwów. Chciałbym zgłębić bardziej ten temat, łącząc badania na zwierzętach z badaniami molekularnymi. Wszystko wskazuje na to, że odpowiednią terapią możemy zaindukować proces regeneracyjny np. u myszy. W tym momencie pracuję na modelu regeneracji małżowiny usznej - tłumaczy Jakub Baczyński-Keller.
- Wszystkie komórki w naszych organizmach mają taki sam kod genetyczny. Pomimo to, dzięki epigenetyce, różnią się od siebie np. w sercu czy układzie nerwowym. Organizm jest w stanie na poziomie molekularnym włączać i wyłączać poszczególne geny, co rzutuje na późniejsze funkcjonowanie komórek. Obecnie naukowcy również są w stanie w to ingerować - dzięki temu mamy już epigenetyczne leki przeciwnowotworowe nowej generacji. W przypadku regeneracji komórki mają taką zdolność, ale pozostaje ona częściowo zablokowana. Gdybyśmy byli w stanie kontrolować geny odpowiadające za ten proces, otworzyłyby się przed nami nowe możliwości terapeutyczne - dodaje.
Młodzi naukowcy z Trójmiasta. Kornelia Wieczorek - 16-latka na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet Młodzi naukowcy z Trójmiasta. Kornelia Wieczorek - 16-latka na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet
"Zawsze jest dużo do zrobienia, bo problemy doktorantów są ściśle związane z problemami nauki i dlatego tak ważna jest ścisła współpraca ze starszymi naukowcami i władzami uczelni, by razem rozwiązywać i pokonywać trudności napotykane przez doktorantów, czyli przyszłych naukowców". "Zawsze jest dużo do zrobienia, bo problemy doktorantów są ściśle związane z problemami nauki i dlatego tak ważna jest ścisła współpraca ze starszymi naukowcami i władzami uczelni, by razem rozwiązywać i pokonywać trudności napotykane przez doktorantów, czyli przyszłych naukowców".

"To był znak"



Jakub jest obecnie również zastępcą przewodniczącego w samorządzie doktorantów PG i działa w zespole ds. komunikacji Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

- Jest to dla mnie bardzo istotne. Wydaje mi się, że odpowiedzialny naukowiec powinien dbać także o swoje otoczenie i próbować rozwiązywać problemy środowiskowe. Zawsze jest dużo do zrobienia, bo problemy doktorantów są ściśle związane z problemami nauki i dlatego tak ważna jest ścisła współpraca ze starszymi naukowcami i władzami uczelni, by razem rozwiązywać i pokonywać trudności napotykane przez doktorantów, czyli przyszłych naukowców. Wydaje mi się, że globalnym problemem jest obecnie również kwestia rzetelności badań. Naukowcy, a w szczególności młodzi, chcą szybko osiągnąć sukces i bywa, że idą na skróty. Jest to duży problem, który dotyka nas wszystkich, bo tracimy zaufanie społeczne - zaznacza Baczyński-Keller.
Doktorant zaraz wyjeżdża na półroczny staż w laboratorium na Harvard School of Medicine, gdzie będzie pracował na jednym z oddziałów uczelni w szpitalu Massachusetts General Hospital w Bostonie. Jest to wymiana naukowa, która ma na celu zacieśnienie współpracy i wymianę myśli. Będzie tam się zajmował dalej kwestiami regeneracji układu nerwowego, ale na modelu rybim.

- Na początku miałem mieszane uczucia, ale znalazłem laboratorium, które idealnie mi odpowiada, bo realizują bardzo podobne badania. To był znak - przyznaje.
Młody Naukowiec. Raz w miesiącu będziemy prezentować laureatów olimpiad i konkursów oraz młodych naukowców, którzy rozpoczynają swoją karierę akademicką. Zachęcamy również do kontaktu mailowego: p.kallalas@trojmiasto.pl z dopiskiem Młody Naukowiec.


Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Science Cafe. Matematyczne kody natury

20 zł
wykład, sesja naukowa, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gniazdowniki to ptaki:

 

Najczęściej czytane