- 1 Ktoś ostrzelał z wiatrówki okna szkoły (135 opinii)
- 2 W Gdańsku będą szkolić sędziów i prokuratorów (75 opinii)
- 3 Trwa rekrutacja uzupełniająca na studia (33 opinie)
- 4 Kiedyś nie docenialiśmy, dziś tęsknimy (101 opinii)
- 5 Nowe stanowisko Artura Dziambora (226 opinii)
- 6 Salon Maturzystów na 8 miesięcy przed egzaminem (10 opinii)
Obchody 120-lecia Politechniki Gdańskiej wzbudziły kontrowersje
Czy Politechnika Gdańska powinna świętować 120-lecie swojej historii? Wątpliwości ma poseł Kacper Płażyński, który wskazuje, że uczelnia winna nawiązywać do dziejów po 1945 r., a więc polskiej instytucji. Władze Politechniki Gdańskiej odpierają zarzuty, zwracając uwagę między innymi na ciągłość rozwoju myśli technicznej w Gdańsku.
- Jest to niedobra relatywizacja historii oraz jest to niebezpieczny trend wpisujący się w ogólnopolski trend brania odpowiedzialności na nasze barki za czyny, z którymi my, Polacy, nie mieliśmy nic wspólnego. Przed 1945 r. w tym miejscu działał szereg uczelni. To były prawnie oddzielne instytucje, w których Polacy, czy to w czasach pruskich, czy w czasach Wolnego Miasta Gdańska, nie tylko byli źle traktowani, ale również prześladowani, a w końcu zakazem NSDAP i władz niemieckich, nazistowskich w Gdańsku, nie mogli być studentami na tej uczelni - wyliczał poseł Kacper Płażyński.
"Dlaczego brać na siebie odpowiedzialność za czasy nazizmu?"
Poseł zwrócił się w liście do rektora z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Jednocześnie argumentuje, dlaczego władze uczelni powinny świętować polskie karty historii uczelni.
- Zastanawiamy się, dlaczego w tym roku, pierwszy raz w historii tej uczelni, stara się do tego korpusu tradycji Politechniki Gdańskiej włączyć niestety brunatne tradycje niemieckiego imperializmu. Nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia. W 2005 r. uczelnia słusznie z dumą świętowała swój 60. jubileusz. Mamy być z czego dumni, PG jest jedną z najważniejszych, polskich uczelni. Ma wybitną kadrę naukową i świetnych studentów, wygrywamy międzynarodowe konkursy, mamy szereg patentów konkurujących na światowych rynkach. Dlaczego brać na siebie odpowiedzialność za czasy nazizmu i niemieckiego imperializmu, za czasy, kiedy polskiego studenta po prostu gnębiono? - dopytuje Kacper Płażyński.
Poseł poinformował również, że prof. Janusz Rachoń, były rektor uczelni, odmówił wejścia do komitetu obchodów 120-lecia. Obecny Rzecznik praw i wartości akademickich PG wystosował list do Senatu w tej sprawie, w którym sprzeciwia się takiej formie obchodów.
Za 100 dni matura 2024. Co zmieni się na egzaminach?
Gdańsk to miasto o skomplikowanej historii
Władze Politechniki Gdańskiej odrzucają zarzuty wystosowane przez posła i zwracają uwagę na ciągłość rozwoju myśli technicznej w Gdańsku oraz potrzebę budowania wspólnoty ponad podziałami.
- Jedną z najważniejszych misji Politechniki Gdańskiej jest służenie społeczeństwu. W opinii absolutnej większości naszej społeczności oraz władz uczelni budowanie wspólnoty możliwe jest tylko wtedy, gdy odbywa się ponad podziałami, zwłaszcza politycznymi. W mieście o tak skomplikowanej historii jak Gdańsk jest to szczególnie ważne, bez względu na dany okres w historii miasta i uczelni. Obowiązkiem i powinnością środowiska naukowego jest budowanie zgody, a nie szerzenie konfliktów i podziałów - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy uczelni.
Jak wyjaśnia, nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie - obchody upamiętniające rok 1904 r. odbywają się co 10 lat.
- Dlatego też, respektując historię miasta i Pomorza, zdecydowaliśmy o uczczeniu obchodów
nie tylko samej Politechniki Gdańskiej, ale też ciągłości rozwoju myśli technicznej w naszym
mieście. Podobnie zresztą jak miało to miejsce w historii najnowszej, po przemianach ustrojowych, gdy w 1994 r. - przy aprobacie władz miasta oraz autorytetów naukowych, w tym historycznych - obchodziliśmy 90-lecie uczelni, a kolejne obchody odbywają się od tamtej pory co 10 lat - dodaje Maciej Dzwonnik.
Władze uczelni wskazują, że dekret z 1945 r., który ma być mylnie nazywany dokumentem powołującym uczelnię, informuje o przekształceniu Politechniki Gdańskiej w polską, państwową szkołę akademicką.
Sprzątający łazik wśród najlepszych projektów ETI
"Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii"
Poniżej prezentujemy również opinię byłego rektora oraz ministra edukacji narodowej prof. Edmunda Wittbrodta, który argumentuje decyzję uczelni.
- Nauka i edukacja nie znają granic geograficznych i czasowych, a służyć mają całej ludzkości, bez względu na podziały historyczne i ideologiczne. Jedną z podstawowych misji uczelni jest służenie społeczeństwu, rozwiązywanie problemów, które najczęściej mają wymiar globalny. Do tego niezbędne jest budowanie wspólnoty ogólnoludzkiej. Szczególną rolę w tym procesie, ze względu na złożoność historii, odgrywać może i powinna Politechnika Gdańska. Powołana w 1904 r., kiedy Polski nie było na mapie Europy, jako uczelnia pruska, będąca potem uczelnią Wolnego Miasta Gdańska, a następnie niemiecką, została przekształcona dekretem z 1945 r. w polską uczelnię techniczną - Politechnikę Gdańską. Ciągłość zapewniają nie tylko piękne budynki i renoma uczelni przedwojennej, dzięki której już od 1945 r. dyplomy ukończenia uczelni uznawane były na całym świecie, ale także wybitni ludzie (m.in.: prof. Jerzy Doerffer, prof. Witold Nowacki, prof. Bronisław Bukowski), byli studenci - Polacy Politechniki Wolnego Miasta Gdańska -czytamy w oświadczeniu.
Obchody 120-lecia są pewnego rodzaju kontynuacją, bo do całej historii uczelni nawiązaliśmy po raz pierwszy po zmianach politycznych w Polsce, w 1994 r., obchodząc wówczas jej 90. rocznicę. Uznaliśmy, że problemy trudne, choć powinny być zachowane w pamięci, muszą przejść do historii. Politechnika Gdańska musi łączyć, a nie dzielić. Łączyć tych, którzy byli z nią związani w różnych okresach jej dziejów, pochodzących z różnych państw, mieszkających w różnych miejscach globu. Obchodziliśmy potem 100., a następnie 110. rocznicę. Od 20 lat jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Historia Politechniki Gdańskiej stanowi więc część naszego wspólnego dziedzictwa europejskiego, w myśl motta naszej uczelni: "Historia mądrością - przyszłość wyzwaniem - dodaje prof. Edmund Wittbrodt. .
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-02-28 13:20
Kacper ma trochę racji. Przez 120 lat historii PG przewinęło się przez nią również wielu inżynierów pracujących dla III Rzeszy. (34)
Np. Obergruppenführer-SS Hans Kammler, inżynier i doktor budownictwa, absolwent PG i zbrodniarz wojenny, swoją inżynierską wiedzę wykorzystywał przy budowie i udoskonalaniu komór gazowych. Czy takie postacie władze PG również będą jakoś wspominać?
- 230 451
-
2024-03-02 20:38
ale to historia
To, że i oni ukończyli PG nie oznacza, że należy wykreślić to z dziejów uczelni. Historia zawsze ma złe i dobre strony, których nie ma sensu tuszować i udawać, że pewne fakty nie miały miejsca.
- 2 1
-
2024-03-01 14:04
Wszystko zalezy od sposobu patrzenia polityków.
Oj Kacperku
Wedle twojej i logiki PIS - 1945 tez bardzo zła. To początek okupacji przez ZSRR
Już lepsze te:
1989 - To Okrągły stół (koniec okupacji ZSRR!)
1997 - To rok uchwalenia Konstytucji III RP
Ale 1989 i 1997 też PISowi nie po drodze.. zostają te:
2015 - Dojście do władzy PIS
2019 - Dojście do władzy ( jako poseł ) Kacpra Płażyńskiego
Podsumowując, to święto Politechniki Gdańskiej- 4 0
-
2024-02-29 19:17
w sopocie mamy park reagana, czlowieka aktywnie winnego smierci tysiecy ludzi
- 6 3
-
2024-02-29 16:34
Wiesz, można by też wymienić psychopatycznych menedżerów, absolwentów PG, którzy zniszczyli zdrowie pracownikom.
Wśród aktywnych zawodowo profesorów też by się trochę takich znalazło.- 15 0
-
2024-02-29 07:29
kosmos (1)
Gdyby amerykanie przeczytali Twój wpis byliby w ogromnym kłopocie. Wykorzystaują wiedzę i niestety doświadczenie zdobyte w czasie WWII przez Wernera Von Brauna są dzisiaj tu gdzie są w dziedzinie podboju kosmosu.
- 31 4
-
2024-02-29 13:31
ale co to ma do rzeczy? i jakich amerykanów masz na mysli? szarych burgerozerców? uwierz mi ze oni nie maja pojecia o operacji paper clip, natomiast elity rzadzace maja to w tyłku...czego nie rozumiesz...
- 2 1
-
2024-02-29 07:02
hmmm genjuszu...
odpowuadam ci mądralo - nie będą - wszyscy będą udawać, że budynki Politechniki pojawiły się w 1945 jako dar od bratniego narodu radzieckiego, tak jak lubisz
- 37 11
-
2024-02-29 00:56
3/4 programu kosmicznego NASA tak naprawdę wynikało (3)
Z wiedzy ocalonych przez nich byłych nazistowskich naukowców, często wysokich ranga wojskowych, którzy przynalezeli do partii i jakoś nikt tego nie wypomina. Oni pomimo przyczynienia się do śmierci tysięcy ludzi żyli za ocenem jak paczki w maśle do końca swoich dni będąc cenionymi specjalistami w swoich dziedzinach.
- 27 3
-
2024-02-29 13:33
no to dobrze znany fakt ale nierozumiem co to ma do rzeczy?i to nie byli zadni ocalenie nazisci tylko skrupulatnie wyszukani naukowcy do pomocy...i co to zmienia ze amerykanie współpracowali z naziolami byle tylko pierwsi wyladowac na ksiezycu? nic to nie zmienia ale ty piszac to wybielasz amerykanów,takie mam wrazenie...albo chodzi ci o to ze skoro oni to zrobili to było ok...nie, nie było to ok...kazdy n*ziol powinien wisiec na szubienicy!
- 1 1
-
2024-02-29 09:12
To znany fakt
Tylko Amerykanie nie byli eksterminowani w obozach i zabijani w lasach. A Polacy tak. Nawet w Rzeszy naukowcy o korzeniach żydowskich pracowali na rzecz wysiłku wojennego. Nie wolno relatywizować tak historii, gdzie miesza się ofiary z ich katami.
- 10 2
-
2024-02-29 07:48
Miej pretensje o to do Amerykanów, tak jak o reparacje.
- 11 7
-
2024-02-28 22:04
no co z tego?
Panie kolego?
- 9 4
-
2024-02-28 21:06
Gdyby używać takiej miary, tradycję UW i UJK z czasów II RP też trzeba by odrzucić, studiowali na nich najgorsi stalinowcy.
- 33 1
-
2024-02-28 19:45
Nie kupujcie Siemensa, wv , opla (4)
I innych niemieckich marek. Dlac,ego jeździcie do pracy do Niemiec?
- 39 7
-
2024-03-01 00:23
Wyjechałem do Niemiec
Bo za pierwszych rządów Tuska, tak inni. Bo mieliśmy biedę w Polsce za rządów rudego. Sprawdź sobie ile osób wyjechało za tuska, a ile za PiS. Dobrze się wiodło tylko złodziejom z PO. Nawet musieli ukraść kasę z ofe.
- 3 7
-
2024-02-29 12:53
wiesz chiny pra mocno i chetnie zrobily by w Polsce swoja wielka baze no cala europe ale szwaby na sama mysl ze ich
wiertarki i wszystko co maja szlag by trafil w ciagu 5 lat wola blokowac jakikolwiek dostep do wschodniej sciany wolnego handlu. z chwila gdy rusza paciagi fachtowe szanghaj - polska to bedzie koniec portow holenderskich i calej produkcji niemiec - straca oplacalnosc nie do odrobienia. Takze bitwa jest nie o Ukraine ale o handel a wschodni szlak handlowy jest najwiekszym zagrozeniem dla Niemcow na obecna chwile.
- 4 1
-
2024-02-29 07:49
Sam nie kupuj, jak nie masz za co.
- 3 5
-
2024-02-28 21:10
Bo lubimy wspierać RFN i DDR
- 8 4
-
2024-02-28 19:37
Kacper dalej jeździ Pendolino 1 klasą z butami na siedzeniu? (3)
Wszyscy już go tak widzieli. A jeździ na koszt sejmu.
- 39 15
-
2024-02-28 19:42
Kacperek weź się do roboty - propagandą nie rozepchniesz się u kulawego - tam są lepsi jak `Richard Czarnecky (2)
syn Mary and Henry` - PiSownia oryginalna z jego pierwszego oświadczenia poselskiego :))))))))))))))
- 40 13
-
2024-02-28 20:25
nie wyrośniesz z tego... każdym wpisem udowadniasz że być może dopiero twoje wnuki zejdą na ziemię w twoim łańcuchu ewolucji... (1)
poza tym wszelakie nawet najsubtelniejsze skojarzenia z okresu przed wojennego w Gdańsku powinny być wypalone w zarodku... oj bujacie ta łodzią... żebyście sami z niej nie pospadali...
- 9 12
-
2024-02-29 07:15
Sam się wypal w zarodku, potomku biedy i smrodu z dawnego zaboru rosyjskiego.
- 8 5
-
2024-02-28 19:30
(2)
PiS ciągle żyje przeszłością. Tęskni też za PRL ! Ciekawe ,że przyszłość ich mało interesuje. Ciekawe ,czy Płażyński i pozostali pisowcy dalej będą głosować przeciw ustawie metropolitalnej ?
- 33 14
-
2024-02-28 20:42
A teraz nie ma PRL (1)
i mamy raj? Nie czerwony ale niebieski. A Politechnika Gdańska to Polska uczelnie a nie niemiecka. I ta nowa moda, nie pięknie brzmiąca Politechnika a nie teraz Uniwersytet Techniczny. Jak się cepom z zachodu nie podoba ta nazwa to ich problem.
- 12 11
-
2024-02-29 07:16
Precz na Wschód, do krainy twoich przodków. Nigdy nie będziesz tutaj mile widziany, za dużo tu nakradliście.
- 3 13
-
2024-02-28 19:17
To może liczmy każdą rocznicę w Polsce od 1945 roku ! A najlepiej od 1989 .
- 30 7
-
2024-02-28 19:09
Kacperek nie ma racji!
- 27 15
-
2024-02-28 18:14
Odróżniajmy instytucję od ludzi
PG istnieje od 120 lat i to jest fakt.
Ludzie, którzy tam się uczyli albo uczyli innych byli różni - również po 1945 na pewno trafiali się wielbiciele Stalina.
Idąc tokiem rozumowania p. Płażyńskiego powinniśmy może wiek Wrocławia albo Szczecina też liczyć od 1945, bo wcześniej tam byli hitlerowcy?- 64 6
-
2024-02-28 16:09
(3)
No i w sumie co z tego? Czas założenia uczelni a kto ukończył uczelnię to rzeczy rozłączne. Przed wojną Polacy też studiowali na szkole technicznej.
- 43 3
-
2024-02-28 16:37
(2)
Polacy to masochiści i złodzieje cudzej tradycji. Co macie wspólnego z pruskim i hitlerowskim czasem prześladowania Polaków? dla podlizania się Niemcom jesteście chętni do kopania was w d.pę? Bo to takie europejskie? Ilu inżynierów z tej uczelni pracowało i służyło w hitlerowskiemu machinie mordowania i eksterminacji Polaków?
- 11 48
-
2024-02-28 19:17
Jest taki "wielki" polityk, co obronił doktorat z teorii państwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej. Jak wiemy, komuniści to byli mordercy narodu polskiego. Co masz na ten temat do powiedzenia?
- 23 4
-
2024-02-28 17:11
Szkoda bajtów na te wypociny potomka analfabetów z dawnego zaboru rosyjskiego.
- 23 6
-
2024-02-28 14:07
no no tak tak
ze wszystkich obchodzonych rocznic w całej Polsce powinny być wykluczone okresy okupacji, rozbiorów i szwedzkiego potopu, to takie minimum
- 34 8
-
2024-02-28 13:24
zdecydowanie
upamiętnić - nowatorstwo, innowacyjność, wdrożenie
- 9 4
-
2024-02-28 13:11
Zgadzam się (24)
ze stanowiskiem uczelni. Wartość nauki ponad podziałem politycznym w tym kontekście jest niezaprzeczalnie większa.
- 543 126
-
2024-02-29 12:07
Technische Hochschule
W 1939 zdążały się napisy cyt. Polen und Hunden Eintritt verboten, czy to też
ma być świętowane?- 1 3
-
2024-02-29 09:48
To jest raczej próba kradzieży pruskiej i niemieckiej tożsamości Technische Hochschule
Nie było i nie ma żadnej ciągłości pomiędzy Technische Hochschule i Politechniką Gdańską.
Lwowscy profesorowie którzy budowali Politechnikę Gdańską po II WŚ przewracają się w grobach, na sugestię że kontynuowali pruską tradycję naukową- 6 3
-
2024-02-29 07:16
niczego nie zrozumialeś słoju (1)
- 3 14
-
2024-02-29 08:14
jaki Ty jesteś ograniczony to słów szkoda
- 3 1
-
2024-02-28 21:07
Kacperek szuka rozgłosu
Maluczcy tak mają
- 28 5
-
2024-02-28 19:42
ta uczelnia jest wlasnie dlatego taka mierna ze jest upolityczniona (3)
- 10 22
-
2024-02-28 22:09
a jaka
nie jest?
- 4 0
-
2024-02-28 20:29
pamiętam jak za PO (ministrem edukacji wtedy byl witbrodt) była taka bieda ze drzwi wypadaly z ram (1)
idź dzisiaj zobaczysz... wszystko odnowione, nowe budynki, sale sprzęt... tylko ta kadra... :/
- 7 9
-
2024-02-29 00:49
Zależy od wydziału
Ja akurat widzę inny problem, mianowicie koła wzajemnej adoracji i dziwne zbieżności nazwisk, jakby całe klany tam pracowały. Każdy kto jest z zewnątrz widzi to, ale to nie tylko PG, również na innych uczelniach tak jest, nawet medycznych.
- 8 0
-
2024-02-28 19:40
niezła ironia niezle sie usmiałem
- 2 0
-
2024-02-28 13:44
Jubileusz PG (4)
Pan Kacper jest dziwny, obchodziliśmy 100 lecie i krzyku nie było.
- 49 14
-
2024-02-28 21:08
Lizus kaczki
- 15 2
-
2024-02-28 16:12
A co wy się dziwicie ??? W Gdańsku honorowym obywatelem był ochotnik do SS. Ma też swój pomnik. To tylko konsekwencja. (2)
- 17 29
-
2024-02-28 20:37
To jest historia, której nie powinno się tuszować. (1)
Należy wskazać szerszy kontekst np. tego. Nie powinno się odbierać tytułu honorowego obywatela Gdańska Jankowskiemu, tak samo jak powinno się pamiętać o tym, że w okresie WMG nadawano takie tytuły Hitlerowi i spółce. Przemilczenie tego jest zakłamaniem historii.
- 13 7
-
2024-02-28 21:54
Zakłamywanie historii to jedno
a gloryfikacja przeszłości to drugie!
- 9 1
-
2024-02-28 13:44
(3)
Nauka była wykorzystywana do niewyobrażalnie okropnych rzeczy - zwłaszcza przez Niemców, to nie jest jakaś nadrzędna oderwana od moralności rzecz
- 12 27
-
2024-02-28 14:26
(2)
idąc twoim tokiem myślenia, to np za holokaust odpowiadają naukowcy, a nie pomysłodawcy...
Prawda jest taka, że bez względu na to jaki postęp zrobi nauka, to zawsze znajdą się szaleńcy, którzy wykorzystają ją do złych celów- 35 4
-
2024-02-29 00:52
Holokaust powiadasz? (1)
Szkoda ze od wojny w zasadzie umyka każdemu z czego ten zwrot w Niemczech wynikał i jaka była jego geneza.
- 1 1
-
2024-02-29 10:35
Holocaust
oznacza "całopalenie"
- 1 0
-
2024-02-28 13:18
Dlatego należy legitymizować brunatną przeszłość ? (4)
Gratuluję zdrowego rozsądku!
Taka postawa to dawanie Niemcom argumentu by domagać się odszkodowań za utracone tereny!- 14 39
-
2024-02-28 13:52
A jak obchodzić (2)
mogliśmy 1000 lecie Gdańska w 1997 roku, czy 1000 lecie Polski w 1966 roku w takim razie? Albo była komuna albo byliśmy np: pod zaborami?
- 37 8
-
2024-02-28 22:29
Pomyśl trochę zanim coś napiszesz
- 3 6
-
2024-02-28 21:57
Obchodząc 1000 lecie państwa wskazywaliśmy na akt założycielski państwa polskiego
A nie obchodziliśmy święto wszystkich wydarzeń w Polsce. Okres zaborów to również dla Gdańska bardzo mroczny czas. Oczywiście z polskiego punktu widzenia!
- 1 3
-
2024-02-28 13:42
kacper czy ci niemcy są teraz z tobą w sali?
- 15 8
-
2024-02-28 17:11
mimo wszystko (7)
myślałem, że Kacper jest jednak mądrzejszy. To jest tak samo jak z tą Stocznią im.Lenina. Wymazywanie nazwy, mimo, że taka właśnie była. Przypomina to takie metody właśnie stalinowskie wymazywanie kogoś ze zdjęć, tak jakby go nigdy nie było. Było jak było. Z historią trzeba się godzić a nie ją sztucznie poprawiac
- 406 90
-
2024-02-29 11:26
nie, nie jest
- 2 2
-
2024-02-29 08:46
taki mądry jesteś? to dlaczego teraz wymazują polskie postaci i dzieje historyczne Polski z podręczników szkolnych.
Prawie wszystkie dotyczą powiązań z Niemcami. np Bitwa pod Grunwaldem, hołd pruski itd ... to się dzieje naprawdę. Rozbiór Polski pod patronatem jego rządu i pod dowództwem nijakiego Tuska.
- 6 13
-
2024-02-28 21:59
Poprawianie historii to jedno (1)
A gloryfikowanie i upamiętnianie pewnych wydarzeń to drugie!
W Gdańsku jest na przykład pomnik poświęcony bohaterstwu rosyjskich żołnierzy walczących o Gdańsk ( lata 1734,1807 i 1813). Czy mamy składać tam kwiaty ?- 6 5
-
2024-02-29 15:24
Rosjanie nie walczyli o Gdańsk, tylko za Rosję w Gdańsku.
- 5 0
-
2024-02-28 20:38
Dlatego Arka obchodzi zaraz 200-lecie
- 0 4
-
2024-02-28 19:32
Mądrością po prostu nie grzeszy .Karierowicz i tyle w temacie!!!
- 28 8
-
2024-02-28 18:29
Czyli co ze stocznią bo nie rozumiem
Powinna się nadal nazywać im. Lenina?
- 14 12
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.