- 1 "Trzeba zbudować nowy Dar Młodzieży" (269 opinii)
- 2 Najbardziej opłacalne studia. Ile zarobisz z dyplomem? (131 opinii)
- 3 Były premier otrzyma tytuł doktora honoris causa (175 opinii)
- 4 Gdańska licealistka wróciła z medalami (25 opinii)
- 5 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (73 opinie)
- 6 Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka? (34 opinie)
Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście
Rekrutacja do szkoły średniej i egzamin ósmoklasisty 2023 - już za około 2 miesiące uczniów czekają ważne i trudne decyzje. Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać? Jak dostać się do dobrej szkoły średniej? Jakie są progi punktowe i profile klas? Kolejny raz stworzyliśmy ranking szkół średnich w Trójmieście, który może ułatwić uczniom podjęcie decyzji. Na podstawie wyników egzaminów maturalnych z 2022 r. wyłoniliśmy te licea ogólnokształcące i technika, w których uczniowie wypadli najlepiej podczas egzaminów końcowych.
Nowy ranking szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl
- Ranking szkół średnich 2023 a wybór placówki
- Szkoły ponadpodstawowe - ranking 2023
- Jak wybrać szkołę średnią?
- Progi punktowe do szkół średnich
Jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023? Ilu kandydatów będzie ubiegać się o jedno miejsce w najlepszych placówkach?
O tym, do jakiej szkoły aplikować, ósmoklasiści myślą zdecydowanie wcześniej. Dokumenty muszą dostarczyć bowiem jeszcze przed poznaniem wyników egzaminów.
Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście
Ranking szkół średnich 2023 a wybór placówki
Czy przy wyborze szkoły uczniowie powinni sugerować się pozycjami w rankingach? Oczywiście nie powinien być to jedyny wyznacznik, ale tego typu zestawienia biorą pod uwagę efektywność nauczania i wyniki egzaminów. Ranking szkół średnich 2023 Trojmiasto.pl przygotowaliśmy w oparciu o dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące wyników z egzaminów maturalnych z 2022 r.
Pod uwagę wzięliśmy wyniki z przedmiotów obowiązkowych - na poziomie podstawowym, a więc tych, z którymi zmierzyć się musi każdy uczeń.
Jakie są najlepsze licea w Trójmieście? Wyniki rankingu
Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.
W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym, jakie wyniki z egzaminów maturalnych szkoły uzyskały w 2022 r., co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat, które pokazują, jak w tym czasie zmieniał się poziom w danej szkole.
Szkoły ponadpodstawowe - ranking 2023
Jak wypadły szkoły średnie w najnowszym rankingu 2023? Jakie pozycje zajęły znane licea i technika? W tegorocznym zestawieniu znajdziemy i awanse, i spadki szkół w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu.
Na pierwszym miejscu rankingu tym razem znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, które w 2022 r. osiągnęło najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów podstawowych na egzaminie - 87,96 proc. To awans z 3. pozycji w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. Zaraz za nim na 2. miejscu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (ta sama pozycja co w ubiegłym roku) z wynikiem 87,64 proc. Na trzecim miejscu uplasowało się III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (spadek z 1. miejsca w stosunku do rankingu 2022) z wynikiem 85,85 proc.
4. pozycja należy do III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku ze średnią 83,25 proc. Na 5. miejscu jest II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (82,96 proc.). 6. pozycja to sopockie II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego (82,62 proc.). Na 7. miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni (81,79 proc.). 8. pozycja to Gdańskie Liceum Autonomiczne (81,75 proc.). 9. lokata należy do X Liceum Ogólnokształcącego im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni (81,63 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni ze średnią 81,57 proc.
Najlepsze pomorskie szkoły średnie w rankingu "Perspektywy 2024"
ZOBACZ RANKING SZKÓŁ ŚREDNICH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół
Druga dziesiątka to: na 11. pozycji XX Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku (80,96 proc.), na miejscu 12. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 - IX Liceum Ogólnokształcące (80,56 proc.), 13. pozycja należy do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku (79,93 proc.), na 14. miejscu znalazło się XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku (79,93 proc.), 15. lokata to Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II w Gdyni (77,92 proc.).
Na 16. miejscu uplasowało się Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące Im. Pawła Adamowicza W Gdańsku z wynikiem 77,76 proc., 17. pozycja należy do XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni (77,76 proc.), 18. miejsce to XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Gdańsku (77,33 proc.), 19. lokata to X Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne w Gdańsku (76,62 proc.), a drugą dziesiątkę zamyka I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sopocie (76,28 proc.).
Egzamin ósmoklasisty 2023. Rekrutacja do szkoły średniej rusza 15.05
Jak wybrać szkołę średnią?
Wybór szkoły średniej to jedna z pierwszych dorosłych decyzji każdego młodego człowieka. Czym kierują się przy jej podejmowaniu?
Na pewno najważniejszym kryterium jest to, jakie profile klas i języki obce oferuje szkoła, ale też koła zainteresowań, możliwości dodatkowego rozwoju czy liczebność klas. Bardzo ważne dla kandydatów są też progi punktowe, czyli to, ile punktów trzeba było mieć w poprzednich latach, by dostać się do szkoły, do danej klasy (różnice między klasami w danej szkole mogą być dość istotne).
Coraz częściej już wybór szkoły średniej determinuje kolejne etapy edukacji. Szkoła uczy, wychowuje, ale też przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy i tym kierują się młodzi ludzie.
Jakie są progi punktowe w szkołach średnich i jak policzyć punkty w rekrutacji?
Progi punktowe do szkół średnich
Jak wyglądały progi punktowe w poszczególnych liceach ogólnokształcących w Trójmieście obowiązujące podczas rekrutacji w ubiegłym roku? Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy?
W Trójmieście to zwykle licea są najczęściej wybierane przez kandydatów. Co roku podczas rekrutacji system ustala tzw. próg punktowy. Tylko nieliczne szkoły przed ogłoszeniem list zakwalifikowanych kandydatów decydują się na podanie limitu punktowego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-03-17 10:35
(2)
Bardzo zazdroszczę tym młodym ludziom, ze maja taki duży wybor, ze takie ciekawe kierunki, ze maja możliwości uczyć się języków obcych od przedszkola już , wszystkim zycze szczęścia i przyjęcia do liceum!!! I oby miejsc licealistom z Pomorza nie brakowało na studia!!!
- 153 8
-
2023-03-19 06:55
A ja nie
Niczego nie zazdroszczę młodym ludziom, a szczególnie nie zazdroszczę im chorego systemu edukacji, w którym to polityka ustala reguły gry. To jest naprawdę fuj i młodzi to wiedzą.
- 4 3
-
2023-03-18 07:22
Pięknie zakamuflowana szydera :)
Prawda jest taka, że pracodawcom brakuje specjalistów ze średniego szczebla, a więc szkół zawodowych. Często specjalista po technikum/szkole beanżowej może już na start mieć zarobki w okolicach średniej krajowej, a gdy nabierze doświadczenia w jakiejś wąskiej specjalizacji to nawet świat stoi otworem, bo firmy na zachodzie mają podobne problemy.
Prawda jest taka, że pracodawcom brakuje specjalistów ze średniego szczebla, a więc szkół zawodowych. Często specjalista po technikum/szkole beanżowej może już na start mieć zarobki w okolicach średniej krajowej, a gdy nabierze doświadczenia w jakiejś wąskiej specjalizacji to nawet świat stoi otworem, bo firmy na zachodzie mają podobne problemy. Liceum i potem studia? Ok, ale dobre i trudne, nie szkół wyższych gotowania na gazie, po których nagle przychodzi twarda rzeczywistość i brak perspektyw. Wybierajcie mądrze
- 11 1
-
2023-03-17 09:14
fajnie (20)
widać ze w szkołach średnich są publiczne placówki gdzie widać efekty nauki, bo nie wierzę to takie wyniki to tylko zasługa korków. Szkoda że w podstawówkach jest tak słabo...
- 32 51
-
2023-03-18 07:17
Zastanawiam się tylko, jeśli wszyscy będą kończyć licea i studia, kto będzie jeszcze normalnie pracować? (1)
Gdzie jest ranking szkół technicznych/zawodowych?
Albo jest to jest ten gorszy sort, nie wart artykułów w Trójmiasto.pl ??- 7 3
-
2023-03-18 08:01
A, więc jeśi ktoś kończy studia to zazwyczaj nie pracuje? Co za bzdura.
- 4 1
-
2023-03-17 09:33
(17)
Zauważ kto idzie do tych szkół z pierwszych miejsc rankingu - np. w Gdyni w słynnej trójce połowa dzieciaków jest z Amerykańskiej szkoły podstawowej - czyli od rodziców, którzy chętnie inwestują w edukacje dziecka w skutek tego są lepiej przygotowani do szkoły średniej poprzez zwiekszona liczbę godzin w szkole podstawowej
- 24 8
-
2023-03-19 10:42
III LO w Gdyni
Wysoki ranking tej szkoly wynika tylko i wylacznie z tego ze ida tam dzieci ludzi dosc majetnych, ktorych stac na dodatkowe ( platne) lekcje, zajecia, korepetycje itp. Rodzice tych dzieci dbaja o to zeby ich pociechy rozwijaly swoje pasje i zainteresowania. Szkola ta jedzie od lat na swojej opini i zagarnia najzdolniejszych uczniow z Trojmiasta a
Wysoki ranking tej szkoly wynika tylko i wylacznie z tego ze ida tam dzieci ludzi dosc majetnych, ktorych stac na dodatkowe ( platne) lekcje, zajecia, korepetycje itp. Rodzice tych dzieci dbaja o to zeby ich pociechy rozwijaly swoje pasje i zainteresowania. Szkola ta jedzie od lat na swojej opini i zagarnia najzdolniejszych uczniow z Trojmiasta a nawet i z kraju. Niestety, poziom ksztalcenia w tej szkole jest zenujacy i gdyby uczniowie tylko posiadali wiedze przekazana im przez szkole w czasie zajac to miejsce w rankingu szkola ta miala by daleko w tyle. Wiem to z odwiadczenia ( moje dziecko chodzilo do tej szkoly jak rowniez dzieci znajomych). Pan dyrektor ( o ile jeszcze jest ten sam-K....) to kompletny ignorant.
- 6 4
-
2023-03-18 01:38
Duża szansa do dobrej kariery zawodowej i dobrych zarobków.
Z chwilą przejścia na emeryturę, rówieśnicy będą żądać takich samych emerytur jak oni." Żołądki mamy jednakowe".
- 2 1
-
2023-03-17 09:42
(14)
co to znaczy "zwiększona ilość godzin w szkole podstawowej"? Czy ty wiesz, ile już dziś dzieciaki mają godzin w 8mej klasie? W połączeniu z przygotowaniami, jest tego ponad 40 godzin. Dzieci lat 13-14!
- 27 9
-
2023-03-18 07:12
To co dla waszych bąbelków jest dziś szczytem możliwości (40godz/tydz) było dla nas w latach 80-tych normalne (1)
Plus, dodatkowe zajęcia w soboty
- 8 8
-
2023-03-19 19:54
Ja (rocznik 2003) miałam więcej niż 40 gdz. obowiązkowych w tygodniu, więc nie wiem, skąd ta liczba.
- 0 1
-
2023-03-17 15:25
Nie ma czegoś takiego jak "zwiększona ilość godzin" ale jest za to "zwiększona liczba godzin"...
- 7 1
-
2023-03-17 10:08
(6)
W szkołach społecznych i prywatnych dzieci mają więcej godzin języka angielskiego, polskiego i matematyki.
- 26 2
-
2023-03-17 10:16
(5)
W tych szkołach umieszczane są dzieci rodzicom których zależy na gruntownej edukacji ich dzieci. Widać to zresztą później na wynikach z egzaminów zewnętrznych i różnych konkursach.
- 13 11
-
2023-03-17 12:13
konkursy (1)
Rzuć okiem na wyniki w konkursach kuratoryjnych (nie tych organizowanych przez szkoły prywatne) . Tam słabiutko jeśli chodzi o uczniów z prywatnych.
- 13 10
-
2023-03-17 13:46
Wręcz przeciwnie. Laureatów jest stosunkowo więcej ze szkół społecznych. Tylko ze jest ich po prostu mniej.
- 5 4
-
2023-03-17 12:12
żartujesz :) (2)
Nie ma różnicy między dziećmi z prywatnych czy państwowych tzn. w państwowych są wszystkie bez segregacji więc statystyka też je ogarnia, a w prywatnej są te które nie dają rady w państwowej w normalnej szkole gdzie trzeba się mierzyć z realnym życiem i mają wówczas tzw. lepsze warunki czyli można powiedzieć, że nauczanie indywidualne. Gdyby dzieci
Nie ma różnicy między dziećmi z prywatnych czy państwowych tzn. w państwowych są wszystkie bez segregacji więc statystyka też je ogarnia, a w prywatnej są te które nie dają rady w państwowej w normalnej szkole gdzie trzeba się mierzyć z realnym życiem i mają wówczas tzw. lepsze warunki czyli można powiedzieć, że nauczanie indywidualne. Gdyby dzieci ze szkól państwowych miały takie warunki to by dopiero miały wyniki !! Ale bez tego i tak się dostają tam gdzie chcą, jeśli tylko chcą , więc wszystko jest ok. BO jeśli do prywatnej chodzi dziecko, któremu się po prostu nie chce to później i tak ma problem, bo rodzice mówią, że włożyli w niego kasę a on nie chce ! Niestety to słowa rodziców , którzy maja dzieci w prywatnych szkołach. Sami mówią otwarcie, że nie wiedzą co zrobić z dzieckiem. Czasami je przenoszą do państwowych szkół i takich przypadków jak się okazuje jest sporo, czyli to nie jest tak, że w szkole prywatnej jest super. Rodzice nie bójcie się szkól normalnych , państwowych, to są szkoły, które mają sporo fajnych zajęć, konkursów, wyjść (prywatne myślą, że tylko one mają zorganizowane wyjścia ze szkoły i wycieczki :)))
- 14 18
-
2023-05-21 17:36
Twoja teoria całkowicie nie trzyma się rzeczywistości. Czyli wyniki ósmoklasistów z takich szkół społecznych czy też prywatnych są fałszowane czy co ? Wystarczy spojrzeć na rankingi np egzaminu ósmoklasisty. Także nie ma sensu kłócić się z rzeczywistością, że czarne to białe, a białe to czarne.
- 1 1
-
2023-03-17 13:12
dlaczego mówisz "tzw. lepsze warunki"? Twierdzisz że nauka bez przemocy i patologii dookoła to nie są lepsze warunki?
- 9 3
-
2023-03-17 09:48
Nic za darmo (3)
- 8 10
-
2023-03-17 09:56
edukacja w Polsce jest za darmo :) (2)
- 4 20
-
2023-05-21 17:32
taaa jasne, a 1.5 tyś zł płacić trzeba za dwójkę dzieci w podstawówce
- 0 0
-
2023-03-17 10:07
Tak jak leczenie :)
- 35 4
-
2023-03-17 09:18
Ranking to bzdura! (26)
Presja wywierana przez rodziców na dzieciach i nauczycielach. Jakieś chore klucze do rozwiązywania testów. Dzieciaki nie uczą się myślenia logicznego tylko rozwiązań pod klucz! Życie i tak weryfikuje potencjał i wiedzę - na nic zdadzą się rankingi, presja, stres i na końcu depresja. Dziecko w wieku 15 lat musi już podjąć kierunek w jakim będzie się kształcić, ponieważ profilowanie klas tego wymaga. Przecież to jakiś absurd! Kto z nas dorosłych wiedział w wieku 15 lat co chce robić w życiu?
- 132 20
-
2023-05-22 23:32
niektórzy wiedzą
bo nikt też od nas tego nie oczekiwał, wiele dzieci jak się okazuje, potrafi znaleźć szybciej swoją drogę i profilowanie to nie problem, tylko brak odpowiedniej oferty ze strony szkół, mimo, że dziecko wie co chce robić
- 0 0
-
2023-03-19 17:26
Profile indywidualne
Nieprawda, są szkoły, gdzie uczniowie indywidualnie tworzą swój wybrany profil: np. w Sopockim Autonomicznym Liceum.
- 0 0
-
2023-03-17 10:31
Inne czasy były, miejsc w szkolachbylo wbrud
- 3 1
-
2023-03-17 10:19
mają być posłuszne i nie myśleć samodzielnie (3)
w tym kierunku cały czas idzie polska szkoła. PiS przyspieszył ten proces.
Z tego powodu nigdy noblistów u nas nie będzie. O uczelniach wyższych z prawdziwego zdarzenia nawet nie wspomnę.- 13 8
-
2023-05-25 20:56
koper
Są już szkoły które uczą samodzielnego myślenia, ale nie w Gdyni (poza 3ką do której trudno się załapać), w Gdańsku i owszem, ale jeździć taki kawał do liceum....
- 1 0
-
2023-03-17 11:05
Nobliści się biorą z wielkich pieniędzy (1)
Noblistów u nas długo jeszcze nie będzie, bo nie ma wystarczająco wielu światowej klasy laboratoriów badawczych. Nie ma u nas laboratoriów, bo nie ma własnego przemysłu, który współpracowałby i finansował badania w takich laboratoriach. Taki Stanford to ogromne przedsięwzięcie biznesowe i rządowe granty to tylko mały procent ich dochodów.
- 15 1
-
2023-03-17 22:48
Ty nie masz być Stanford, ty masz być pracownikiem jednego z tysięcy magazynów pod Wrocławiem
Tak zdecydowano w iz..
- 3 5
-
2023-03-17 09:56
od.. l się od rodziców proszę. System jest zryty, rodzice jedynie próbują nie zostawić dzieciaków na jego pastwę.
- 13 9
-
2023-03-17 09:54
Ja (3)
Od zawsze wiedziałem że chce pracować na leżąco. W sensie jeżeli praca można nazwać leżenie i pobieranie pensji
Dzięki obecnemu ludowi i rządowi który ten nie na darmo zwany ciemny lud przekupuje, mam tę możliwość.- 8 5
-
2023-03-17 11:12
(2)
ot wyznawca tnv-u, wystarczą dwa zdania i już wiadomo z kim ma się (nie) przyjemność. Buta, pogarda i możliwości intelektualne dużo poniżej tego co sobie przypisujesz.
- 6 21
-
2023-03-18 08:02
pozdrapki dla czciciela Czarnka
- 2 2
-
2023-03-17 13:36
jeżeli ktoś przez 8 lat nie jest intelektualnie w stanie dostrzec, co ta sekta ciemniaków
zrobiła z nowoczesnym europejskim krajem, to też nie mam szacunku do tych błyskotliwych wyborców. wasza cięta riposta to ofe i ośmiorniczki,co?
- 17 8
-
2023-03-17 09:33
(6)
mają działać i wykonywac polecenia , czytać korporacyjne zestawienia i statystyki , mają działać a nie myśleć -jak w seksmisji - zdorwy organizm działa - chory zaczyna się zastanawiać - takie czasy - Bareja w realu
- 26 6
-
2023-03-17 10:24
Przypomnij mi, czego uczono 50 lat temu? (5)
Tak samo było kucie na pałę wzorów z matematyki i fizyki jak i teraz.
- 21 9
-
2023-03-17 11:07
(3)
Każdy, kto potrafi choć trochę myśleć, wzory z matematyki i fizyki na poziomie szkoły podstawowej, potrafi wyprowadzić sam. Zastanów się dlaczego ty musiałeś je wykuć.
- 8 15
-
2023-03-17 17:05
(2)
Wzór wyprowadzi ten, który już się matematyki uczy i się faktycznie czegoś nauczył. Chociażby tego, że pole prostokąta to długość razy szerokość,-)
- 4 4
-
2023-03-20 12:16
Wyprowadź wzór
na pole koła, cwaniaku. Sam.
- 0 2
-
2023-03-19 00:56
Czyli ty musiałeś się najpierw nauczyć wzoru, żeby go wyprowadzić? Spojrzenie na prostokąt i pomyślenie było za trudne?
- 1 0
-
2023-03-17 10:28
Kucie na pałę
Matematyki i fizyki? Jak to powiedzieć żeby nie było, że hejt? O, może tak: najwyraźniej przygoda ze szkołą nie ograniczyła twoich deficytów intelektualnych.
- 14 6
-
2023-03-17 11:01
Ranking to nie wszystko, ale o czymś mówi (1)
"Jakieś chore klucze do rozwiązywania testów." - no niestety, jeśli chcemy mieć wiarygodne i z aptekarską dokładnością oceniane egzaminy, to konieczna jest standardyzacja. Nie jest to idealne, ale lepsze to, niż totalna uznaniowość w ocenianiu, bo to prosta droga do zdawania przez znajomości.
"Dzieciaki nie uczą się myślenia"Jakieś chore klucze do rozwiązywania testów." - no niestety, jeśli chcemy mieć wiarygodne i z aptekarską dokładnością oceniane egzaminy, to konieczna jest standardyzacja. Nie jest to idealne, ale lepsze to, niż totalna uznaniowość w ocenianiu, bo to prosta droga do zdawania przez znajomości.
"Dzieciaki nie uczą się myślenia logicznego tylko rozwiązań pod klucz!" - I czym miałoby się niby to logiczne myślenie objawić jak nie tym, że ktoś potrafi przeczytać polecenie i je poprawnie wykonać? Wbrew pozorom potem w pracy nie trzeba filozofów, tylko głównie ludzi, którzy umieją przeczytać albo napisać dokumentację techniczną i postępować zgodnie z przyjętymi normami, przepisami czy instrukcjami.
"Dziecko w wieku 15 lat musi już podjąć kierunek w jakim będzie się kształcić, ponieważ profilowanie klas tego wymaga. Przecież to jakiś absurd!" -- przecież nikt nie każe wybrać, czy do końca życia będę pracował jako prawnik, ale chodzi o bardzo zgrubną orientację, czy lepiej czuję się w naukach przyrodniczych, technicznych czy humanistycznych, tylko tyle na tym etapie jest potrzebne. W wieku 14 lat już się to czuje, czy ktoś woli pisać wiersze czy naprawić urządzenie domowe.
Ja nie miałem żadnego problemu z wyborem szkoły średniej (a było to dawno) i wtedy też były takie same główne profile (mat-fiz, biol-chem, human).
Przestańmy więc w końcu jęczeć i narzekać.- 17 8
-
2023-03-18 08:16
O kurczę, widać że mało wiesz o tym jak pracuje mózg i w jakich warunkach najlepiej się rozwija całe szczęście, że neurobiologia jest coraz bardziej popularna, bo byśmy nigdy nie wyszli z pruskiego systemu nauki, którego jesteś przedstawicielem
- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.