- 1 8-latek championem arytmetyki mentalnej (28 opinii)
- 2 Samorządy skorzystają na nowych świadczeniach rodziców? (74 opinie)
- 3 Gdzie studiować pielęgniarstwo? (32 opinie)
- 4 O co chodzi z Dniem Kropki? (22 opinie)
- 5 Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka? (34 opinie)
- 6 "Trzeba zbudować nowy Dar Młodzieży" (368 opinii)
Rekrutacja uzupełniająca na studia. Gdzie są wolne miejsca?
Trwa dodatkowa rekrutacja na studia i nadal są wolne miejsca na popularnych kierunkach. Wolne miejsca czekają nawet na tak rozchwytywanych kierunkach, jak informatyka, biotechnologia, ekonomia i zarządzanie czy kierunek lekarski, pielęgniarstwo, fizjoterapia. Kiedy i jak zapisać się na studia?
Kiedy rusza dodatkowa rekrutacja na studia?
Harmonogram wrześniowej rekrutacji znajduje się na stronach poszczególnych uczelni. Najczęściej jest on ogłaszany, gdy zakończy się rekrutacja podstawowa. Nie ma jednego obowiązującego terminu dla wszystkich uczelni. Zazwyczaj dodatkowa rekrutacja kończy się w drugiej połowie września, a niekiedy trwa nawet do października.
Wszystkie informacje i terminy powinny znaleźć się w zakładkach "Rekrutacja".
Jak przebiega dodatkowa rekrutacja na studia 2024/25?
Zasady dodatkowej rekrutacji na studia są takie same jak w rekrutacji podstawowej. Co zrobić, by aplikować na studia?
Należy zalogować się w systemie danej uczelni, wybrać kierunek, wprowadzić dane, m.in. wyniki matur, i czekać na informację o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu na studia. Warto wcześniej sprawdzić progi punktowe na danej uczelni.
Jest szansa na studia na Politechnice Gdańskiej?
Najpopularniejsze kierunki na Politechnice Gdańskiej w tegorocznej rekrutacji to ekonomia, zielone technologie i inżynieria danych. Wpłynęło niemal 30 tys. zgłoszeń, a średnio o jedno miejsce ubiegało się 6 kandydatów.
Osoby, które w głównym etapie rekrutacji nie znalazły się na listach przyjętych, a chcą podjąć studia na Politechnice Gdańskiej, będą mogły jeszcze wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Nabór dodatkowy na wybrane kierunki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, zarówno I, jak i II stopnia, rozpocznie się 6 września w elektronicznym systemie eRekrutacja. Wolne miejsca są dostępne m.in. na kierunkach związanych z okrętownictwem, energetyką, fizyką, inżynierią, mechaniką czy zarządzaniem.
Harmonogram rekrutacji na studia I stopnia:
- 6-15 września - rejestracja elektroniczna w systemie eRekrutacja
- 18 września (godz. 16:00) - publikacja list zakwalifikowanych na studia
- 19-24 września - składanie wymaganych dokumentów i dokonanie wpisu na listę studentów
- 26 września (godz. 16.00) - publikacja list osób przyjętych na studia
6 osób na jedno miejsce. Znamy wyniki rekrutacji na PG
Studia na Uniwersytecie Gdańskim. Zapisy na wolne miejsca
Japonistyka - ubiegłoroczna nowość - znów była jednym z najpopularniejszych kierunków w rekrutacji na studia 2024/25 na Uniwersytecie Gdańskim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się 10,83 kandydatów. Większym zainteresowaniem cieszyły się tylko dwa kierunki: kryminologia (13,15 osób na miejsce) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (12,40). Nowy kierunek, który pojawił się w tegorocznej ofercie, znalazł się w środku tabeli: projektowanie gier historycznych: 4,96 osób na miejsce.
Uniwersytet Gdański uruchomił już rekrutację dodatkową i rekrutację uzupełniającą.
Rekrutacja dodatkowa jest skierowana do wszystkich kandydatów na studia, niezależnie od tego, czy brali oni udział w rekrutacji podstawowej na dany kierunek. Absolwenci szkół średnich mogą wybierać przede wszystkim wśród kierunków przyrodniczych, ale w ofercie znajdą również kilka kierunków humanistycznych i ekonomicznych.
Rekrutacja na studia 2024/25. Ten kierunek znów jest hitem w rekrutacji na studia
Uczelnia prowadzi dodatkową rekrutację na:
- biznes chemiczny, chemię, ochronę środowiska - na Wydziale Chemii,
- bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną, bioinformatykę, fizykę, fizykę medyczną, informatykę, matematykę - na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki,
- akwakulturę - biznes i technologia, geologię - na Wydziale Oceanografii i Geografii,
- pedagogikę - na Wydziale Nauk Społecznych,
- etnofilologię kaszubską, rosjoznawstwo - na Wydziale Filologicznym,
- religioznawstwo - na Wydziale Historycznym,
- finanse i rachunkowość, zarządzanie, informatykę i ekonometrię - na Wydziale Zarządzania.
Z kolei rekrutacja uzupełniająca jest skierowana wyłącznie do kandydatów, którzy ubiegali się o przyjęcie na określony kierunek studiów w rekrutacji podstawowej, lecz nie zostali przyjęci. Informacja o rekrutacji uzupełniającej jest przekazywana kandydatom przez komisję rekrutacyjną poprzez wysłanie wiadomości w systemie IRK oraz e-mailem. Tych naborów uczelnia nie publikuje na stronie internetowej.
Druga szansa na medycynie. Studia na GUMed
Największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym cieszył się kierunek lekarski - 3287 kandydatów (10,1 os. na miejsce). Drugim najchętniej wybieranym przez kandydatów kierunkiem był lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się niemal 1044 osób (22,2 os. na miejsce), co jest aktualnie najwyższym z wyników aplikacji na poszczególne kierunki oferowane przez GUMed. Na kolejnych miejscach uplasowały się: fizjoterapia - 689 kandydatów (9,8 os. na miejsce), co stanowi wzrost w stosunku do ubiegłego roku, farmacja - 431 kandydatów (2,7 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również psychologia zdrowia, na którą zdecydowało się kandydować 371 osób (7,4 os. na miejsce) oraz analityka medyczna - 365 kandydatów (6,6 os. na miejsce).
- Zgodnie z decyzją Senatu GUMed rekrutacja uzupełniająca rozpoczęła się 2 września, ogłoszona została lista kierunków, na które możliwa jest rejestracja - poinformował dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.
Nabór uzupełniający trwa m.in. na kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmację czy fizjoterapię na jednolite studia magisterskie, ale też na pielęgniarstwo, położnictwo czy ratownictwo medyczne na studiach I stopnia.
Studia na gdańskiej AWFiS? Są jeszcze miejsca
Największym zainteresowaniem wśród kandydatów w tym roku na AWFiS cieszyły się takie kierunki studiów, jak: fizjoterapia (jednolite studia magisterskie) - na 75 miejsc było 672 kandydatów, kosmetologia (I stopnia): na 125 miejsc było 287 kandydatów, dietetyka w sporcie i rekreacji (I stopnia): na 150 miejsc było 320 kandydatów, trener personalny i fitness (I stopnia): na 150 miejsc było 176 kandydatów, turystyka i hotelarstwo (I stopnia): na 100 miejsc było 160 kandydatów.
- Dodatkowa rekrutacja na studia I stopnia odbywa się na kierunki: diagnostyka sportowa, sprawność fizyczna w siłach specjalnych, terapia zajęciowa, trener personalny i fitness, wychowanie fizyczne. W systemie IRK odbędzie się w terminie 12 sierpnia - 11 września 2024 r. Z kolei dodatkowa rekrutacja w systemie IRK na studia II stopnia odbędzie się w terminie 22 sierpnia - 13 września 2024 r. na kierunki: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, zarządzanie w sporcie - informuje Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.
Uniwersytet Morski rekrutuje
Z początkiem września rozpoczęła się druga tura rekrutacji uzupełniającej na kierunki, na których nie został wyczerpany limit przyjęć kandydatów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
- Przyjmowanie zgłoszeń i skanów dokumentów w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) potrwa do 17 września 2024 r. Aplikacja nie jest możliwa w przypadku kierunków, na których miejsca zostały zapełnione podczas wcześniejszych naborów. Dodatkowy nabór prowadzony jest dla wszystkich wydziałów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i obejmuje zarówno studia w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym - informuje Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy UMG.
Aplikować można na kierunki takie jak: Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Informatyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Morska Energetyka Wiatrowa czy Nawigacja i Transport.
Dodatkowa rekrutacja na aMUZ
Dodatkowa rekrutacja do Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się w dniach 19-20 września 2024 r. na takie kierunki, jak: kompozycja i teoria muzyki, muzyka w komunikacji medialnej, instrumentalistyka czy jazz i muzyka estradowa.
Logowanie w systemie internetowej rejestracji kandydatów na studia I i II stopnia oraz studia podyplomowe jest możliwe do 12.09.2024 r.
Rekrutacja na studia niepubliczne wciąż trwa. "Do wyczerpania miejsc"
Na uczelniach niepublicznych nie ma limitu miejsc, rekrutacja trwa zwykle do końca września (na niektórych kierunkach cały rok). Warto jednak pamiętać, że o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
W tegorocznej rekrutacji w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku ogromnym zainteresowaniem cieszy się fizjoterapia. Nowym, ale również cieszącym się bardzo dużą popularnością kierunkiem kształcenia jest w tym roku psychologia - jednolite studia magisterskie (stacjonarne oraz niestacjonarne). Ten kierunek od lat klasyfikuje się w czołówce najchętniej wybieranych wśród kandydatów na studia.
W Gdańskiej Szkole Wyższej największą popularnością cieszy się kierunek kryminologia ze specjalnością kryminalistyka lub patologie społeczne. To szansa dla kandydatów, którzy nie dostali się na limitowany kierunek na UG.
W Akademii Ateneum w Gdańsku największym zainteresowaniem cieszy się psychologia - jednolite studia magisterskie posiadające rekomendację Polskiej Akademii Nauk, gdzie na jedno miejsce przypada ok. 6 kandydatów. Popularne są także dziennikarstwo, filologia angielska i hiszpańska oraz niestacjonarne studia z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
W tym roku akademickim są dostępne również nowe kierunki oraz zakresy studiów. Na studiach I stopnia na kierunku filologia hiszpańska pojawiła się nowa specjalność: filologia hiszpańska z językiem portugalskim. Na jednolitych studiach magisterskich powstały dwa nowe kierunki - logopedia oraz pedagogika: terapia pedagogiczna z terapią uzależnień. Studia jednolite magisterskie na kierunku logopedia to w obecnym stanie prawnym jedyna możliwość (za wyjątkiem studiów podyplomowych), aby zdobyć pełne kwalifikacje i uprawnienia logopedy.
Informatyka i grafika to wciąż najczęściej wybierane kierunki w PJATK Gdańsk. Kandydaci aplikujący na informatykę najczęściej wybierają ścieżki rozwoju związane z cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją i gamedevem. Na kierunku grafika największym zainteresowaniem cieszy się projektowanie graficzne oraz grafika 2D i 3D. Od tego roku PJATK Gdańsk oferuje również studia magisterskie na kierunku grafika, które wyróżniają się 3-semestralnym czasem trwania oraz nowoczesnym programem studiów dostosowanym do potrzeb rynku pracy.
Rekrutacja na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk i Gdynia w tym roku rozszerzyła swoją ofertę o 4 nowe kierunki: pielęgniarstwo, transport, logistyka, spedycja, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz marketing i sprzedaż. Wśród kierunków, które cieszą się tu największym zainteresowaniem, można wymienić: informatykę, psychologię, zarządzanie oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-09-05 13:33
Kierunki humanistyczne wylęgarnia bezrobotnych (3)
Ciekawe, że chyba są obsadzone "uniwersalne" kierunki humanistyczne typu: historia, filologia polska. Kto idzie na takie studia w XXI wieku? Desperaci. Na "gry historyczne" 4 kandydatów na miejsce? Co to w ogóle za studia, to kółko hobbistyczne a nie materiał na studia.
- 39 12
-
2024-09-08 19:31
chyba w szalecie miejsckim :)
- 0 0
-
2024-09-06 08:25
ja właśnie po studiach humanistycznych zarządzam grupą takich jak Ty (:
- 2 1
-
2024-09-05 16:56
Humanistyczne też są Ok
Humanistyczne też są Ok pod warunkiem ze kierunek jest przydatny w życiu. Można być najlepszym informatykiem ale na końcu i tak się okazuje ze najważniejsze jest umiejętne gospodarowanie kasa za co absolwenci lepszych kierunków humanistycznych biorą gruba prowizje :)
- 5 0
-
2024-09-05 19:12
(1)
Było po 10 kandydatów na jedno miejsce a teraz nabór dodatkowy. O co chodzi?
- 12 0
-
2024-09-06 11:18
Prawie każdy kandydat aplikuje na kilkanaście kierunków.Mamy niż demograficzny.Miejsc jest więcej niż chętnych..
- 1 0
-
2024-09-05 17:07
Polecam szukać studiów na Inżynierii Lądowej Polibudy (1)
Jestem w trakcie podyplomòwki hydrotechniki. Aż niemożliwe że na publicznej uczelni zajęcia prowadzą tacy entuzjaści i to praktycy. Polecam
- 4 7
-
2024-09-05 18:03
taaaa szczególnie ci z zakładu geodezji...
- 7 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.