• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Niemieckie Niuanse. Tydzień Kina Niemieckiego (1 opinia)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
maj 6

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 27,90 zł
Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) wraz z Związkami Mniejszości Niemieckiej w Polsce, zapraszają na Tydzień Kina Niemieckiego ...niemieckie niuanse...deutsche details 2010. Impreza odbędzie się w dniach 7-27 marca w takich miastach jak: Gdańsk, Olsztyn, Bydgoszcz, Giżycko, Piła, Wrocław, Opole, Racibórz, Katowice, Gliwice.

Wydarzenie będzie miało miejsce już po raz dziewiąty w Polsce, w tym roku od 7 do 27 marca. W dziesięciu miastach: Gdańsku, Olsztynie, Bydgoszczy, Giżycku, Pile oraz we Wrocławiu, Opolu, Raciborzu, Katowicach i Gliwicach zostaną wyświetlone filmy, które przebiegają pod hasłem "Pod prąd". We wszystkich przygotowanych filmach motyw ten podejmowany jest w inny sposób.

Patronami tegorocznych dni filmowych w całej Polsce są reżyser Andrzej Wajda oraz prezes Fundacji Filmowej Nadrenii Północnej-Westfalii, Michael Schmid-Ospach.

Projekt ...niemieckie niuanse...deutsche details jest organizowany przez Związki Mniejszości Niemieckiej w Polsce i ma na celu nie tylko ukazanie żywego i wieloaspektowego obrazu Niemiec, ale także pragnie rozbudzić zainteresowanie polskiego sąsiada. Równocześnie projekt umożliwia zapoznanie się z rozwojem państwa niemieckiego oraz z historiami niemieckimi. Ponadto pokazuje zaangażowanie związków Mniejszości Niemieckiej, jako reprezentantów niemieckiego języka oraz kultury w promocji Kina Niemieckiego oraz wymianę kulturalną w Polsce.

W ramach tegorocznej edycji pokazane zostaną aktualne niemieckie filmy takie jak; "Evet, Chcę!" (2008), "Cztery minuty" (2006), "Free Rainer - Twój telewizor kłamie" (2007), jak również film dokumentalny pt. "Full Metal Village" (2006). Dla młodych widzów został wybrany film dla młodzieży pt. "Część mnie" (2008), który nadaje się do omówienia na lekcji. Odpowiednie materiały dydaktyczne zostaną dostarczone przez organizatorów. W ramach obchodów tygodnia niemieckiego odbędą się również dyskusje panelowe, na które zaproszeni do Polski zostali, obok znawców filmowych, reżyserzy prezentowanych filmów. Wszystkie filmy wyświetlane będą w języku niemieckim z polskimi napisami. Pokazy filmów będą uzupełnione krótkometrażowymi filmami wraz z angielskimi napisami.

PROGRAM
Poniedziałek, 22 marca

18.30 godz.
Otwarcie: Joachim Bleicker, Konsul Generalny RFN i Paweł Sabiniarz, Przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku

Film krótkometrażowy: Alemanya

Film główny: Evet, Chcę!

W berlińskim wieżowcu zapowiada się na raz parę ślubów i dlatego zaczynają się problemy. Reżyser Sinan Akkus w komedii "Evet, chcę!" opowiada o problemach międzykulturowych miłości, które spotykają się w mieszkaniach niemiecko-tureckich rodzin.

Dirk chce poślubić swoją turecką dziewczynę i przejść dla niej na wiarę islamską - to wszystko robi wbrew woli swoich rodziców. Coskun, turecki spiker radiowy chce koniecznie zawrzeć związek małżeński z turecką alewitą, jednak jej ojciec nie chce jej oddać w ręce kurdyjskiego sunnity, pochodzącego z wierzącej rodziny. Starszy Turek rozgląda się za żoną, aby, dzięki zawartemu związkowi małżeńskiemu, zapewnić sobie zezwolenie na pobyt. A turecki gej najlepiej wyszedłby za mąż za swojego niemieckiego przyjaciela.

Film w różnych epizodach pokazuje, za pomocą stereotypów oraz ironii, spory między Turkami a Kurdami; pomiędzy liberalnymi i tradycyjnymi - religijnymi migrantami oraz trudności niemiecko-tureckich gejów.

Wtorek, 23 marca
Film krótkometrażowy: Fuck the Pigs

Film główny: Cztery minuty

Dwie kobiety, które nie mogłyby się bardziej od siebie różnić, spotykają się w nadzwyczajnym miejscu: zawiedziona życiem nauczycielka gry na pianinie daje lekcje aresztowanej morderczyni. Czy mogą się wzajemnie wesprzeć?

Więzienie kobiet w niemieckiej prowincji: Traude, 80-letnia nauczycielka gry na pianinie, udziela lekcji aresztowanym tego zakładu. Wtedy spotyka o 60 lat młodszą Jenny, skazaną morderczynię, która przed zbrodnią była uważana za wybitnie uzdolnioną muzycznie. Zderzają się ze sobą dwa światy - podczas gdy Traude opłakuje swoje niespełnione życie, dla tak młodej Jenny życie także nie było łaskawe. Podczas lekcji dochodzi do sporów, jednakże rodzi się również bliskość i zaufanie. Jenny daje się namówić do wzięcia udziału w konkursie muzycznym, przy tym chciałaby jedynie, aby jej życie było spokojne... Reżyser Chris Kraus stworzył cudowne zestawienie, aby z pasją, energią i z wielką bliskością w stosunku do swoich postaci opowiedzieć o tym niesamowitym spotkaniu i niezwykłej sile muzyki.

Środa, 24 marca
Film krótkometrażowy: Remember!

Film główny: Część mnie

Jonas ma 16 lat. Prowadzi spokojne i beztroskie życie do dnia, w którym w dzwiach jego domu pojawia się Vicky, prawie zapomniana imprezowa znajomość. Dziewczyna wręcza mu pismo, które zmienia jego życie: zostanie ojcem.

Po krótkim szoku Jonas próbuje się bronić i odsunąć od siebie dziewczynę. Vicky przekonuje go jednak swoim wdziękiem i uporem, żeby przynajmniej zobaczył swoją nowonarodzoną córkę Klarę. Powoli, chłopak odkrywa uczucia do swojego dziecka. Zaczyna nawet podziwiać Vicky, która pomimo tak młodego wieku dojrzale i odpowiedzialnie podchodzi do wczesnego macierzyństwa. Sam musi podjąć decyzję: czy chce przejąć odpowiedzialność za swoją córkę Klarę i tym samym zmienić swoje dotychczasowe beztroskie życie? Christoph Röhl w swoim debiucie z subtelnym humorem opowiada czułą historię o dorosłości i macierzyństwie.

Czwartek, 25 marca
Film krótkometrażowy: Mickey i Maria

Film główny: Full Metal Village

Co roku w sierpniu na największy na świecie Festiwal Muzyki Metal do miejscowości Wacken w Szlezwik-Holsztyn przyjeżdża ok. 40 000 fanów tego rodzaju muzyki. W tym zabawnym filmie dokumentalnym Koreanka Sung Hyung Cho opisuje spokojną wioskę, w której raz w roku panuje stan wyjątkowy.

Jest to trochę inny film o związkach mieszkańców z ich otoczeniem. W dziwaczny i interesujący sposób film przedstawia życie mieszkańców wsi. Film ukazuje ich przy codziennym prowadzeniu gospodarstwa rolnego, przy swoim hobby, jak uczęszczaniu na kurs tańca, regularnych wieczornych spotkaniach, graniu w orkiestrze dętej oraz pozwala im także opowiedzieć o swoim życiu w miejscowości Wacken. Jednak ta wieś różni się znacznie od zwykłej niemieckiej wioski. Każdego roku 1800 dobrze usytuowanych mieszkańców wsi spotyka się z tysiącami fanów ciężkich brzmień. Tutaj chor kościelny natyka się na bluźniących headbanger'ow. Mimo tego, festiwal jest częścią życia mieszkańców tej wioski. Reżyserka rysuje czuły portret północnoniemieckiej, z jednej strony naiwnej a z drugiej strony bardzo śmiesznej społeczności wiejskiej, za co przyznano jej renomowana nagrodę Maxa Ophülsa.

Piątek, 26 marca
Film krótkometrażowy: O nas - z nami - przez naz

Film główny: Free Rainer- Twój telewizor kłamie

Opery mydlane, talk-shows i teleturnieje, jak np. "Zdobądź sobie dziecko!"- tego formatu programy aroganckiego producenta telewizyjnego Rainera zapewniają wysoką oglądalność pewnej telewizyjnej stacji komercyjnej. Do czasu aż wypadek zmienia jego życie. Reżyser Hans Weingartner w satyrze o mediach "Free Rainer - Twój telewizor kłamie" poddaje krytyce zarządzanie poziomem oglądalności przez telewizyjne stacje komercyjne.

Rainer odnosi sukcesy dzięki produkcji programów rozrywkowych o banalnej treści, jednakże w świecie telewizji jedynie kokaina pozwala mu przetrwać. Aż do czasu, kiedy to młoda kobieta imieniem Pegah umyślnie uderza w jego samochód, by pomścić śmierć swojego dziadka, który z powodu programu rozrywkowego odebrał sobie życie. Po wypadku Rainer dochodzi do wniosku, że programami własnego autorstwa doprowadził do ogłupienia społeczeństwa na masową skalę. Wraz z Pegah planują: zmienić poziom oglądalności przy pomocy zmanipulowanych przyrządów pomiarowych i tym samym zawyżyć oglądalność ambitnych audycji telewizyjnych. Obok buntu przeciwko programom rozrywkowym telewizyjnych stacji komercyjnych rozwija się wątek miłosny między Rainerem i Pegah.

Opinie (1)

  • fajnie.

    a kiedy zorganizujecie Tydzień Kina Japońskiego? ;)

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.