• Zdjęcie 1/2 - Bulwar Nadmorski Gdynia 4
  • Zdjęcie 2/2 - Bulwar Nadmorski Gdynia 3
 

TV Filmy

1003

Największa Sesja Mindfulness na bulwarze w Gdyni

Artykuły o nas

O nas

Bulwar Nadmorski to najpopularniejszy w Gdyni trakt spacerowy. Ma 1, 5 km długości, jest ulubionym miejscem spacerów i wycieczek rowerowych. Jest znakiem rozpoznawczym Gdyni obok Skweru Kościuszki i żaglowca 'Dar Pomorze'.
Historia Bulwaru Nadmorskiego im. Nowowiejskiego sięga lat międzywojennych.
W latach 20-tych dla wygody spacerowiczów zbudowano wzdłuż nabrzeża piaszczystą ścieżkę na małym nasypie, a lata 30-te
i roboty publiczne dały początek promenadzie w dzisiejszym kształcie.

Zatrudnieni do prac bezrobotni wzmocnili stok Kamiennej Góry, posadzili na nim drzewa i zbudowali schody.

W połowie lat 30. powstała pierwsza opaska betonowa, wysoka zaledwie na 80 centymetrów. Między nią a zboczem Kamiennej Góry ciągnęła się żwirowa ścieżka, szeroka na kilka metrów. Betonowe umocnienie przetrwało wojnę, ale pokonał je sztorm w 1949 roku.

Z opaski pozostały tylko gruzy. W 1958 r. w Gdyni powstał Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego. Dzięki niemu w ciągu 11 lat powstał bulwar Nadmorski.

Oddano go do użytku w czerwcu 1969 roku podczas obchodów Dni Morza.

Dziś bulwar ma około 1500 metrów długości i prowadzi z plaży śródmiejskiej do Polanki Redłowskiej. Oprócz funkcji spacerowej pełni rolę falochronu zabezpieczającego stromy brzeg przed działaniem sztormów.

W roku 1999 Zarząd Miasta postanowił zrobić z bulwaru miejsce reprezentacyjne.
Konkurs na modernizację władze Gdyni ogłosiły wiosną 2000 roku. Przed architektami postawiono kilka warunków: budynki miały mieć jednorodną architekturę i wkomponować się w sąsiedztwo morskiego i leśnego krajobrazu. Uczestnicy konkursu musieli też zadbać o wydzielenie ruchu spacerowiczów i rowerzystów. Prace nadesłały trzy pracownie: Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Biuro Architektoniczne E.Z. Bosiaccy z Sopotu oraz Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni.
Jurorom najbardziej spodobał się projekt architektów z Politechniki Gdańskiej
Autorzy zwycięskiej koncepcji założyli, że wzdłuż bulwaru stanie pięć budynków.
W czterech będą prowadzone całoroczne placówki gastronomiczne. Piąta budowla (140 m kw.) stanie na śródmiejskiej plaży, będzie służyć ratownikom i jako magazyn sprzętu plażowego. Projektanci nie zapomnieli też o małej architekturze, obiektach sezonowych i miejscach przeznaczonych na rekreację.

Tekst przygotowany w oparciu o Gazetę Morska z dn. 6.06
/zdjęcie z serwisu: www.Gdynia.info.pl./

Oceny (1)

Leszek
Termin usługi: marzec 2024 

Bulwar nadmorski w Gdyni powinien być pełen zieleni i w sezonie małych przytulnych Pabòw ,gdzie można przysiąść a chwilę . Dzisiaj Gdynia jest szarym nic nie przyjaznym miastem dla turystów , proszę się przyjrzeć deptakom nad Motławą w Gdańsku ,czas na zmiany w dowodzeniu Gdynią

Atrakcje turystyczne

1.0