• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Organy Plus+ 2022: Jesień (2 opinie)

Sześć premierowych koncertów w gwiazdorskiej obsadzie na festiwalu ORGANy PLUS+® 2022: JESIEŃ.

Po sukcesie wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© 2022 poświęconej wyłącznie dziełom sakralnym Stanisława Moniuszki w 150 rocznicę śmierci polskiego kompozytora, wracamy do "tradycyjnego" repertuaru festiwalowego czyli...nieznanej lub mało znanej twórczości organowej z różnych regionów Europy w gwiazdorskim wykonaniu na instrumentach, których walory brzmieniowe nie raz już nas zaskoczyły i oczarowały. Przed nami dużo premier i debiutów w trakcie sześciu tematycznych koncertów jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© w dniach 7-16 października 2022.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jesienny festiwal zainaugurujemy koncertem organisty Pietera Dirksena, holenderskiego wirtuoza siedemnastowiecznej muzyki klawiszowej, najwybitniejszego obecnie znawcy muzyki Dietricha Buxtehudego. W trakcie koncertu zatytułowanego po prostu + Buxtehude, który odbędzie się tradycyjnie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w piątek 7 października o godz. 19.15 oprócz dzieł organowych tego duńskiego kompozytora w mistrzowskim wykonaniu posłuchamy również dzieł kameralnych z kręgu tego kompozytora, do wykonania których artysta zaprosił wybitną holenderską skrzypaczkę Quirine van Hoek. Oboje artystów wystąpi po raz pierwszy w Polsce - to nie lada gratka dla wszystkich miłośników monumentalnej północno-europejskiej kultury organowej i mistrzowskiej gry holenderskiego wirtuoza.

W sobotę 8 października o godz. 19.15 ponownie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy z luterańskiej północy przeniesiemy się do arcykatolickiego cesarstwa habsburgów, z siedemnastego do osiemnastego stulecia, z potężnych brzmień stilus fantasticus i delikatnych kameralnych koronek muzycznych w stile concertato do błyszczących brzmień zespołu trębaczy i smyczków mających uświetnić uroczystości cesarskie. W premierowym programie pod nazwą + Tubicinatores et Arcus czyli Trębacze i Smyczkowcy, gdański zespół Pawła Hulisza Tubicinatores Gedanenses oraz zaproszeni goście zaprezentują uroczystą muzykę dworu wiedeńskiego. Zapowiada się królewska, ba... cesarska uczta muzyczna.

Pozostając w kręgu muzyki niemieckojęzycznej pierwszy festiwalowy weekend zamkniemy w niedzielę 9 października o godz. 15.30 również w kościele Św. Trójcy autorskim recitalem jednego z najwybitniejszych europejskich śpiewaków zajmujących się muzyką dawną - Georga Poplutza. Wielokrotnie nagradzany najważniejszymi europejskimi nagrodami muzycznymi tenor powraca na nasz festiwal w autorskim programie o tematyce biblijnej pt. + Z Babilonu do Jerozolimy, w którym przedstawi muzycznie drogę Narodu Wybranego, czyli przejście z krainy potępionych do Ziemi Obiecanej. W tej muzycznej podróży obejmującej aż trzy stulecia muzyki towarzyszyć mu będzie niemiecki wirtuoz organów - Jürgen Banholzer.

Drugi weekend festiwalu ORGANy PLUS+2022: JESIEŃ to czas na prezentację kompozycji autorów czeskich, niemieckich, hiszpańskich i portugalskich. Rozpoczniemy w piątek 14 października o godz. 19.30 wyjątkowo w salezjańskim kościele pw. Św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni koncertem pt. + Brahms. Organowe chorały z ostatniego opusu niemieckiego romantyka Johannesa Brahmsa będą kontrapunktowane pieśniami biblijnymi z op. 99, jednego z ostatnich dzieł czeskiego autora Antonína Leopolda Dvořáka. Zaprezentuje je organista słynnej gotyckiej katedry Münster w Bazylei oraz profesor Akademii Muzycznej w Insbrucku - Andreas Liebig wraz ze szwajcarską sopranistką Gudrun Sidonie Otto (Szwajcaria). Wszystko to w 125 rocznicę śmierci niemieckiego klasyka dzięki wsparciu Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Po tym romantycznym preludium w trakcie kolejnego koncertu cofniemy się dokładnie 200 lat wstecz. Georg Muffat (1653-1704) był w swoim czasie uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków europejskich. Podróżując po całej Europie poznał dogłębnie panujące wtedy style, które w niezwykły sposób przekształcał w swoich kompozycjach tworząc unikalny konglomerat paneuropejskiej muzyki drugiej połowy siedemnastego stulecia. Sięgając do tego skarbca natrafimy na wszystko to, co najlepsze i najbardziej charakterystyczne w ówczesnym świecie muzycznym. W sobotę 15 października we franciszkańskim kościele Św. Trójcy o godz. 19.15 w trakcie monograficznego koncertu pt. + Muffat przedstawimy Państwu dwa oblicza tego kompozytora - twórczość organową zaprezentuje amerykański organista, profesor University of Notre Dame - Olukola Owalabi, natomiast kompozycje instrumentalne zagra dla Państwa znany gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble.

Wielki finał będzie w tym roku miał bardzo egzotyczną oprawę. W niedzielę 16 października o godz. 15.30 we franciszkańskim kościele Św. Trójcy po raz pierwszy w Polsce wystąpią hiszpańscy artyści - grający na organach Andrés Cea Galán oraz cynkista Manuel Pascual. Iberyjska muzyka barokowa jest bardzo specyficzna, wymaga dość specyficznego instrumentarium. Przekonamy się, czy wielkie organy Mertena Friese z dziewięcioma głosami językowymi sprostają zadaniu przeniesienia nas na drugi koniec Europy i pozwolą poczuć żar i emocje południowej Europy, podczas gdy na zewnątrz jesienna szaruga.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie !
Zapraszam do Gdańska ! Zapraszam do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana i św. Jana Bosko !

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska,Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Akademia Muzyczna w Gdańsku, Drukomania.pl, Ruch Muzyczny
PROGRAM: ORGANy PLUS+® 2022: JESIEŃ

7.10 godz. 19.15 +Buxtehude

kościół Św. Trójcy

Pieter Dirksen (Holandia) - organy
Quirine van Hoek (Holandia) - skrzypce

8.10 godz. 19.15 + Tubicinatores et Arcus
kościół Św. Trójcy

Tubicinatores Gedanenses oraz goście

9.10 godz. 15.30 + Z Babilonu do Jerozolimy
kościół Św. Trójcy

Jürgen Banholzer (Niemcy) - organy
Georg Poplutz (Niemcy) - tenor

14.10 godz. 19.30 + Brahms
kościół pw. Św. Jana Bosko
Andreas Liebig (Szwajcaria) - organy
Gudrun Sidonie Otto (Szwajcaria) - sopran

Koncert realizowany we współpracy z Ambasadą Szwajcarii w Polsce.

15.10 godz. 19.15 + Muffat
kościół Św. Trójcy

Olukola Owalabi (USA) - organy
Goldberg Baroque Ensemble (Polska)
Andrzej Szadejko - dyrygent

16.10 godz. 15.30 +Iberia
kościół Św. Trójcy

Andrés Cea Galán (Hiszpania) - organy
Manuel Pascual (Hiszpania) - cynk

Wydarzenia towarzyszące:

6-7.10.2022: Masterclass z Pieterem Dirksenem - jednym z największych badaczy i interpretatorów europejskiej muzyki klawiszowej siedemnastego wieku

16-17.10.2022: Masterclass z Andrés Cea Galánem - jednym z największych znawców i interpretatorów muzyki iberyjskiej, profesorem Akademii Muzycznej w Sevilli.

Wydarzenia organizowane we współpracy z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Szczegóły dostępne na stronie: www.organyplus.com/glowna/#masterclass

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  20 - 30 zł
Bilety w cenie 20/30 PLN oraz karnety w cenie 80/120 PLN do nabycia na platformie e-bilet oraz godzinę przed koncertem.

Opinie (2)

 • Mój ukochany festiwal

  Jak zwykle same muzyczne smakołyki na najlepszym festiwalu z muzyką klasyczną w Gdańsku

  • 6 0

 • Kocham muzykę organową.

  i barokową

  • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.