20:43

21.06

Czytelnik

Studenci Politechniki Gdańskiej projektują Sopot

sekretarz konkursu Roman Ruczyński Na mieście
Studenci Wydziału Architektury wzięli na warsztat "zapomniany" kawałek Sopotu, położony wokół budynku starej gazowni. Charakterystyczny budynek stoi niewykorzystany od lat a otaczający go teren, wygrodzony metalowym płotem, który skutecznie blokuje do niego dostęp, z wolna zaczynają porastać samosiejki.

Przyglądając się temu terenowi łatwo dostrzec jego wyjątkowe położenie. Znajduje śię tuż obok plaży, na której można oglądać jedyne w tym rejonie Trójmiasta kutry rybackie oraz postawioną przez tych rybaków kapliczkę. Obok znajduje się słynny Plac Rybaków - kameralny zespół niewielkich domków przepojony bezpretensjonalnym urokiem. Sam budynek gazowni wydaje się idealny do wykorzystania na ciekawe funkcje miastotwórcze. Postindustrialny obiekt oferuje szansę na kolejną, tak popularną ostatnio, udaną adaptację wykorzystującą dawną zabudowę do kreowania przestrzeni przepojonych tożsamością miejsca.

Konkurs jest elementem współpracy między Politechniką Gdańską a obecnym właścicielem terenu, sopocką firmą Bauhaus. W ramach tej współpracy zaproponowano studentom czwartego semestru udział w prawdziwym konkursie z nagrodami. Jest to w dwójnasób ciekawe doświadczenie dla adeptów sztuki kształtowania przestrzeni - mierzą się z prawdziwym konkursem i mają szanse na finansowe nagrody. Jeszcze ważniejsze może być zebrane doświadczenie i duma ze zwycięstwa w rywalizacji, która oceniać będzie szerokie grono profesjonalistów z rynku lokalnego jak i z zagranicy. Do konkursu zgłosiło się nieco ponad trzydzieści zespołów. Wyniki na początku lipca.

Władze Sopotu podjęły jakiś czas temu decyzję o sporządzeniu nowego planu miejscowego dla tego terenu. Być może propozycje studentów architektury pozwolą spojrzeć na potencjał tego obszaru w nowy, nieszablonowy sposób. Patrząc na sąsiednie realizacje Sopot nie boi się odważnych pomysłów, nowatorskiego podejścia. Wkrótce będzie można się przekonać jakie propozycje przedstawią uczestnicy konkursu. Gala konkursowa z ogłoszeniem wyników i wystawą pokonkursową przewidziana jest na 9 lipca, godz. 13 w budynku samej gazowni.

Na archiwalnym zdjęciu z zasobów Instytutu Herdera u dołu widoczny Plac Rybaków, w centrum teren gazowni.

Opinie (4)

 • zrób tl;dr na końcu bo za długie

  • 14 2

 • (1)

  Właściciel bauhaus. I wszystko w temacie. Płakać się chce nad tym krajem.

  • 19 1

  • Nazwy własne piszemy z dużej litery,

   nawet jeśli twoi przodkowie zeszli z drzew nieco później niż przodkowie innych mieszkańców tego kraju.

   pozdrawiam i życzę miłego "żołądkowania"
   oraz pamiętaj żeby zawsze mieć przy sobie świeże chusteczki.

   • 0 0

 • Zburzyć pierw

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.