Piotr Tarnacki po raz ósmy mistrzem świata w żeglarskiej klasie Micro

18 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
77 racing sailing team w mistrzostwach świata wygrał 6 z 9 wyścigów, pewnie sięgając po złoty medal. 77 racing sailing team w mistrzostwach świata wygrał 6 z 9 wyścigów, pewnie sięgając po złoty medal.

Piotr Tarnacki (Racing Club Gdańsk) po raz ósmy zdobył tytuł mistrza świata w klasie Micro. Trójmiejski żeglarz triumfował w 6 z 9 wyścigów regat, które odbyły się w Świnoujściu. W jego załodze byli: Bartosz Makała i Grzegorz Banaszczyk. Srebrne medale wywalczyła ekipa Yacht Club Sopot: Rafał Sawicki oraz Joanna i Krzysztof Mariańscy.

Micro jest uznawana za klasę najmniejszych jachtów morskich. Jednostki mają do 5,5 metra długości i 2,45 m szerokości. Ożaglowanie wynosi 18,5 m kw, a na kursach z wiatrem dochodzi spinaker o 19,6 m kw. W klasie, która powstała we Francji 1977 roku, Polacy od końca lat 80-tych poprzedniego wieku stanowią ścisłą światową czołówkę, a wśród najlepsi są żeglarze z Trójmiasta.

Piotr Tarnacki przejął schedę po poprzednich mistrzach takich jak: Jarosław Kaczorowski, Stanisław SawkoPrzemysław Tarnacki, a następnie przebił ich pod względem tytułów mistrzowskich. W Świnoujściu triumfował po raz ósmy. Poprzednio złote medale zdobywał w latach: 2004-08, 2011, 2013 i 2017.

- W regatach, rozgrywanych w ramach Świnoujście Sails Festival 2018, w formule open brało udział 25 załóg z 7 krajów. W trakcie pięciu dni regat zwyciężyliśmy w 6 z 9 wyścigów, w tym w długodystansowym - informuje żeglarze z 77 racing sailing team.
Dwie trójmiejskie załogi na czele mistrzostwa świata klasy Micro na jachtach: Roca i Euro Shipping Dwie trójmiejskie załogi na czele mistrzostwa świata klasy Micro na jachtach: Roca i Euro Shipping
Wygrali oni zarówno w punktacji open jak i w dywizji proto, czyli najszybszych jachtów. Mistrzowską załogę poza Tarnackim tworzyli: Bartosz MakałaGrzegorz Banaszczyk. Żeglowali na jachcie Roca-Volvo. Do startu przygotowywał ich trener Jerzy Chodubski.

- W październiku odbieram jacht Melges 20, który pozwoli nam na żeglugę praktycznie przez cały rok. A na Micro zamierza startować przez dwa najbliższe lata, na pewno do mistrzostw świata, które w 2020 roku odbędą się w Gdańsku - tak o swych żeglarskich planach mówił nam przed miesiącem Tarnacki, gdy zwyciężał w regatach Nord Cup oraz wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna.
PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK PRZEBIEGAŁA RYWALIZACJA W NORD CUP

Już wówczas Piotr podkreślał, że w gdańskich regatach doszło to rywalizacji o zwycięstwo, która zostanie powtórzona na mistrzostwach świata. I tak rzeczywiście się stało.

Najgroźniejszym rywalem był Rafał Sawicki na jachcie Euro Shipping, reprezentujący Yacht Club Sopot. Załoga, w której byli Joanna i Krzysztof Mariańscy zdobył srebro. Wygrywała trzy wyścigi, a do złota zabrakło jej 8 punktów.

Brąz zdobyła ekipa Rosjanina Władimira Bażenowa.

Regaty były rozgrywane w trzech kategoriach: Proto, Racer i Cruiser. Dzięki takiemu podziałowi w każdej z ścigały się ze sobą jednostki dysponujące podobnym sprzętem. Tradycyjnie na czele punktacji open (osiem pierwszych miejsc) zalazły się jachty tego pierwszego typu.

Mistrzem Racer został Bartosz Piotrowski, kierujący szczecińską załogą na jachcie LaBesto. Natomiast w Cruiser triumfował Włoch Mateo Vanelli.

Mistrzowie świata w klasie Micro na 2018 rok. Mistrzowie świata w klasie Micro na 2018 rok.

Opinie (22)

• gratulacje ! (1)

• 9 0

• ale czego ?

• 1 2

• Mistrzostwa swiata a sami polacy startowali... (2)

• 3 6

• Bo to polska klasa; Micro Polo

• 1 1

• Startowało 25 zawodników z 7 krajów, to że Polacy są w tej klasie najlepsi wiele się nie poradzi - trzeba się cieszyć! :)