To wydarzenie już się skończyło. Zapraszamy na inne ciekawe wydarzenia.
Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  dostęp
Wyprzedane Brak wolnych miejsc

Czy polskie rzemiosło może być towarem eksportowym? Za co kosze z Polski pokochali Japończycy? Jeżeli jesteś ciekaw odpowiedzi na te pytania zapraszamy na webinar w ramach "Dziewczyny na warsztat", którego tematem przewodnim będzie mariaż rzemiosła z designem. Podczas spotkania porozmawiamy z Łucją Cieślar ze Stowarzyszenia Serfenta o jej doświadczeniach z pracy z rzemieślnikami oraz o tym czy plecionkarstwo w Polsce jest wciąż żywe i jak promować kosze z Polski na arenie międzynarodowej.

Porozmawiamy ponadto o miejscu rzemiosła w nowoczesnym świecie, renesansie manualnych technik wytwarzania oraz modzie na tradycyjne metody produkcji. Zapytamy również naszego gościa o to jak umiejętnie łączyć projektowanie z rzemiosłem i czy jest to dobra droga zawodowa dla absolwentów wzornictwa?

Bazą do naszych rozważań będą zrealizowane przez Stowarzyszenie Serfenta programy popularyzatorskie i projekty badawcze.

Łucja Cieślar

Stowarzyszenie Serfenta

Dziewczyny z Serfenty wyplatają świat! Serfentę tworzą trzy kobiety, Paulina, Krężi i Łucja - codziennie rano spotykamy się w biurze dwa kroki od granicznego mostu polsko - czeskiego oraz Zamku Cieszyn i pracujemy dla plecionkarskiego rzemiosła. Jesteśmy różne, ale wiele nas łączy - wspólny cel, zaangażowanie i przyjaźń. Cieszyn, w którym znajduje się nasze plecionkarskie centrum wszechświata, to małe miasteczko - a według Księgi Trendów 2019 małomiasteczkowość to ogromna zaleta. Mówimy, że Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Właśnie po to przemierzamy tysiące kilometrów - aby wiedzieć o nim wszystko. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Prowadzimy warsztaty i uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku i sprzedajemy ich produkty. Pokazujemy to piękne rzemiosło całemu światu. Biorąc udział w warsztatach, kupując kosze mistrzów i oglądając tę wystawę - i wy wspieracie plecionkarstwo.

webinar: Serfenta. Rzemiosło w nowoczesnym świecie

rozmowa online z Łucją Cieślar

moderacja: Joanna Kurkiewicz

kiedy? 2.02.2021 | godz. 17:00

gdzie? online

więcej informacji TUTAJ

regulamin wydarzenia.


"Dziewczyny na warsztat"

To historie reprezentantek pierwszego pokolenia projektantek, dorastającego po '89 roku. Przekonaj się, jak wyglądała ich droga do sukcesu. Nasze bohaterki są reprezentantkami takich dziedzin, jak: ceramika i szkło, meble i akcesoria, grafika, tkaniny, a także kreatorki. To doskonała okazja, aby zajrzeć do warsztatów projektantek oraz dowiedzieć się więcej na temat umiejętności, narzędzi oraz procesu projektowego, wykorzystywanych w ich codziennej pracy.

W programie:


webinar: Serfenta. Rzemiosło w nowoczesnym świecie.

rozmowa online z Łucją Cieślar

moderacja: Joanna Kurkiewicz

kiedy? 2.02.2021 | godz. 17:00

gdzie? online

dostęp bezpłatny, wymagana rejestracja


webinar: Agata Królak. Dlaczego praca ilustratorki nigdy się nie nudzi?

rozmowa online z Agatą Królak

moderacja: Aleksandra Banaś

kiedy? 16.02.2021 | godz. 17:00

gdzie? online

dostęp bezpłatny, wymagana rejestracja


oprowadzanie kuratorskie

kiedy? 5.02.2021 | godz. 17:00

gdzie? live Facebook CentrumDesignuGdynia


warsztaty online z miszkomaszko

kiedy? 2.03.2021 | godz. 17:00

gdzie? Instagram @centrumdesignu.gdynia


"Dziewczynom na warsztat" towarzyszyć będzie także wirtualny przewodnik, w którym przybliżone zostaną sylwetki projektantek. Jak tylko będzie to możliwe, wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających, o czym poinformujemy w naszych mediach społecznościowych. Do tego czasu będzie można je oglądać w witrynach budynku IV PPNT Gdynia. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów, aby być na bieżąco z aktualnościami.

kiedy? 29.01.2020 - 14.03.2021


organizatorzy: PPNT Gdynia | Centrum Designu, Instytut Designu Kielce

partnerzy: Pangolin Print, Muza, Zwykłe Życie

patroni medialni: Targi Rzeczy Ładnych, Kraft, Papierowy Dizajn, Radio Gdańsk, Prestiż, Linia


Zobacz również:

inne Webinar Wzornictwo