O Festiwalu

Festival Chillout Classic Straszyn 700 to cykliczna , doroczna muzyczno-literacka impreza odbywająca się na terenie gminy Pruszcz Gdański dla mieszkańców gminy oraz służąca promocji gminy, w szczególności Straszyna.
W tym roku obchodzimy w Straszynie piękny jubileusz 700-lecia. Realizujemy wiele oddolnych inicjatyw jak chociażby sztafetę na 700 km., sadzimy drzewa i wpisujemy w Księdze Straszników Drzew, wyznaczamy rekreacyjna ścieżkę 700 m. nad Radunią. I właśnie w tym roku postanowiłem do tego dodać i zrealizować pomysł, który chodził za mną już od kilku lat.
Głównym celem festiwalu jest promowanie stylu życia w oparciu o muzykę i literaturę dla osiągnięcia wewnętrznej równowagi i szczęścia. Festiwal wykorzystuje ideę uczestniczenia w kulturze poprzez aktywne słuchanie z relaksem i odprężeniem. Publiczność na leżakach i materacach przy przyciemnionym świetle jest szczególnie uwrażliwiona na dźwięk i słowo.
Na festiwalu będzie promowana muzyka klasyczna, elektroniczna, jazz oraz muzyka pop, od elektronicznego ambientu po indie folk, szeroko rozumianej jako muzyka chillout.
Podczas festiwalu będą się też odbywały szeroko zakrojone działania w celu zwiększenia czytelnictwa. Będą to spotkania z autorami, premiery książek, rozmowy z pisarzami, intelektualistami a także aktywne słuchanie literatury czytanej przez znanych aktorów. Opiekunem tych działań będzie Mediateka w Straszynie.
Festiwal, poprzez działania okołofestiwalowe jak spacery ziołowe, warsztaty dla dzieci, gry planszowe, synchroniczne słuchanie audycji i bajek, skierowany będzie do całych rodzin i  młodzieży.
Festiwal odbędzie się 17, 18, 19 września 2021 r.

Program

Dzień 1: 2021-09-17

"Wariacje Goldbergowskie"

Piotr Słopecki

Festiwal zainauguruje występ Piotra Słopeckiego ze słynnymi „Wariacjami Goldbergowskimi” Jana Sebastiana Bacha. I nie mogło być inaczej, bo to ten utwór był inspiracją do koncertów a finalnie Festiwalu Chillout Classic.

„Wariacje Goldbergowskie” Bacha skomponowane zostały jako swoiste panaceum na bezsenność hrabiego von Keiserlingka, rosyjskiego pretendenta do drezdeńskiego tronu, który cierpiał na bezsenność. Podczas nieprzespanych nocy prosił swego klawesynistę, Johanna Gottlieba Goldberga, aby ten umilał mu swą grą czas i tym samym pomagał przetrwać długie godziny bez snu. Goldberg był w tamtym czasie uczniem Bacha, dlatego też to do niego zwrócił się hrabia o skomponowanie utworu klawesynowego, który pełniłby rolę swoistej kołysanki. Bach przyjął to zamówienie, dochodząc do wniosku, że najodpowiedniejszą formą będzie cykl wariacji na temat spokojnej wyciszonej sarabandy.

17 września 19:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 50 zł

Dzień 1: 2021-09-17

Recital Chillout Classic

Baltic String Quartet

Gdański kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie związani z Filharmonią Bałtycką i Teatrem Muzycznym. Połączyła ich wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Ich repertuar łączy muzykę kameralną, rozrywkową, jazzową oraz elementy kabaretu.

Baltic String Quartet jest  pomysłodawcą i organizatorem “Niedzielnych spotkań z muzyką 13:13”, które odbywają się cyklicznie w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki. Od 2008 r. organizuje  koncerty pod nazwą „Chillout Classic”, podczas których widzowie mogą relaksować się przy muzyce, leżąc na wygodnych sofach i leżakach, przy zgaszonym świetle. Koncert w ramach festiwalu będzie pięknym ukoronowaniem przygody z tego typu występem.

Lider kwartetu – Tomasz Diakun jest pomysłodawcą Festiwalu.

W programie recitalu Chillout Classic znajdą się zarówno klasyczne przeboje jak Aria z Wariacji Goldbergowskich Bacha, Marzenie Shumanna, Łabędź Saint-Saensa, czy Nocturn Es-dur Chopina jak i muzyka filmowa z takich przebojów filmowych jak Casablanca czy Śniadanie u Tiffanego. Nie zabraknie też  minimalistycznej muzyki estońskiego kompozytora Arvo Parta, Erica Satie czy ciekawostki muzycznej Johna Cage 4’33.

To będzie 18 specjalnie dobranych utworów idealnych do relaksu a nawet snu. Hasło na ten wieczór to cytat Paula Claudela „Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”

17 września godzina 22:00

Galeria Szczudło, Straszyn, cena 50 zł

Dzień 2: 2021-09-18

Fantasy Stories - muzyka elektroniczna

Tomasz Perz

Tomasz Perz jest zawodowym muzykiem, ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, następnie był chórzystą w Operze Bałtyckiej. Jest cenionym kompozytorem muzyki chóralnej a obecnie tworzy przestrzenną, ilustracyjną muzykę elektroniczną. W swoim dorobku ma już trzy solowe płyty z autorską muzyką, rekomendowane przez Radio Gdańsk oraz eksperta w dziedzinie muzyki elektronicznej, kultowego redaktora Trójki, Jerzego Kordowicza.

Jego najnowsza płyta Fantasy Stories jest kontynuacją znakomitej Fantasy World. Premiera tej płyty odbędzie się na antenie Radia Gdańsk 15 września, by trzy dni później przedstawić ją w koncertowej wersji na Festiwalu Chillout Classic.

18 września 19:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 50 zł.

Dzień 2: 2021-09-18

Stare piosenki

Monika Borzym

Dzięki autorskiemu projektowi muzyczno – literackiemu dwójki znakomitych artystów – MONIKI BORZYM i KRZYSZTOFA DYSA, przeniesiemy się do świata muzyki sprzed 1939 roku, ale… Nie będą to jedynie odkurzone, stare piosenki, a absolutnie współczesne jazzowe brzmienie.

Melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara w wykonaniu Moniki Borzym i Krzysztofa Dysa to coś więcej niż tylko przedwojenny jazz. Zmysłowy, świadomy głos Moniki i fortepianowe aranżacje Krzysztofa przeobrażają jazzowe standardy i przedwojenne utwory w całkiem nowe doświadczenie. Współtworzą koncept zatytułowany.

Usłyszymy takie utwory jak m.in. „Na pierwszy znak”, „Pokoik Na Hożej”, „Warszawo, moja Warszawo”, „Płyta z zadrą w sercu” oraz „Takie Ciało”– napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego – energetyzująca piosenka o tym, że kobiece ciało w każdym rozmiarze jest piękne.

18 września, 22:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 100 zł

Dzień 3: 2021-09-19

"Bajki robotów"

Katarzyna Figura

Katarzyna Figura to jedna z bardziej rozpoznawalnych aktorek na polskiej scenie filmowej, telewizyjnej i teatralnej. Jest gdynianką i artystką Teatru Wybrzeża w Gdańsku. Do swych licznych nagród w tym roku dodała statuetkę Gryfa Pomorskiego za działalność artystyczną. A już za chwilę, tuż po Festiwalu w Straszynie, odbędzie się Festiwal Filmowy w Gdyni i kto wie?

Na niedzielny wieczór festiwalowy, który zamknie edycję 700, Katarzyna Figura przeczyta „Bajki robotów” Stanisława Lema. W tym roku obchodzimy rok Lema i będzie to znakomita okazja, żeby przypomnieć sobie lub poznać przygody robotów i ich konstruktorów. „Bajki robotów” to zabawne skrzyżowanie literatury science fiction i tradycyjnej baśni. Ich wyjątkowość polega na tym, że baśniowe fabuły rozgrywają się w kosmicznej scenerii, bohaterami są istoty mechaniczne, natomiast rolę czarowników i wróżek pełnią uczeni konstruktorzy. W kosmicznych baśniach Stanisława Lema beztroska parodia i zabawa mieszają się z poważnymi problemami. Od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.

19 września 19:00

Galeria Szczudło, Straszyn, Cena 70 zł

Dzień 3: 2021-09-19

Spacery zielarskie

Dorota Grądzka

Dorota Grądzka to specjalistka i miłośnik ziół. Jest naturoterapeutką, fitoterapeutką i zielarką. Mówi o sobie: „Babcia nauczyła mnie stawiać bańki, mama pozwoliła postawić je na swoich plecach. Poznawałam aptekę rosnącą na łąkach. Po 20 latach pomagania rodzinie i znajomym postanowiłam pójść w świat i pomagać też innym. Przede wszystkim pomagam uruchomić moc zdrowego życia. Odkryć siły drzemiące w każdym z nas. To sprawia, że jestem Uzdrowicielką.”

Spacer ziołowy z Dorotą Grądzką to trzy w jednym. Wykład ziołowy na żywo i w terenie, potem wspólne przygotowywanie z zebranych ziół pesto oraz herbaty a na koniec wspólna biesiada. Pesto będzie dodane do wcześniej przygotowanych w Wiejskiej Chacie ziemniaków. Edukacja, radość, wspólnota… Pycha!!!

Spacer ziołowy odbędzie się w sobotę 18 września i będzie trwał 4 godziny. Start 11:00 Wiejska chata. Spacer jest dedykowany dla całych rodzin. Maksymalna ilość dorosłych to 30 osób.

Cena 40 zł od osoby, dzieci bezpłatnie.