STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. A jednocześnie, to pierwsza kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Sednem opowieści są jednak losy ludzi, a nie statków.

Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych wybudowano stocznię ze stali i blachy, czyli materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przechodzi trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie.

Zilustrowano ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu, aż do współczesności. Jednocześnie wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
Narracja wystawy świadomie odchodzi od modelu chronologicznego. Kuratorzy wybrali najważniejsze zjawiska odnoszące się do historii stoczniowej w Gdańsku. Wchodzą one ze sobą w rozmaite relacje, budują sieć wzajemnych powiązań.
To pasjonująca historia.

Program wydarzenia

oprowadza dr Konrad Knoch

Historyk specjalizujący się w tematyce XX wieku, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim, kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS, współkurator wystawy STOCZNIA

czas | 75–90 minut
grupa wiekowa | nie mniej niż 16 lat
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1 (wejście przez historyczną Bramę nr 2)
zbiórka | przy kasach biletowych ECS (parter)

kup bilet