Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Orkiestra Symfoniczna PFB
Szymon Morus – dyrygent
Jędrzej Kacprzyk – kontrabas
Mirosław Pachowicz – fagot

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Myrosław Skoryk – Melodia [4']
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Halka [8’]
André Jolivet – Koncert na fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i fortepian [15’]
Nino Rota – Divertimento koncertujące na kontrabas i orkiestrę [23’]

Przy zakupie min. dwóch biletów na tegoroczną Galę PNA płyta Wybitni Twórcy Polscy – Henryk Wieniawski Live gratis.

WieniawskiLive

Szczegóły dot. płyty TUTAJ

Koncert Gali PNA otworzy Melodia ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, na znak solidarność z Ukrainą. Utwór pochodzi z filmu Vysokyy Pereval. Myrosław Skoryk to ukraiński kompozytor, urodzony tuż przed II wojną światową w należącym wówczas do Polski Lwowie. Wkrótce po wojnie rodzina Skoryka została deportowana na Syberię i dopiero w 1955 roku wrócił on do Lwowa, gdzie rozpoczął studia muzyczne, które później kontynuował w Moskwie. Po studiach wrócił na Ukrainę, gdzie najpierw związany był z Konserwatorium Lwowskim, a od roku 1966 z Konserwatorium w Kijowie. Jego twórczość jest bardzo bogata i urozmaicona. Skoryk jest autorem licznych kompozycji fortepianowych, kameralnych, symfonicznych i instrumentalno-wokalnych. Ważną rolę w jego twórczości odgrywa muzyka filmową i właśnie z nakręconego w 1982 roku wojennego filmu pochodzi Melodia, która była wykonywana podczas uroczystości pogrzebowych poległych podczas walk na Majdanie w 2014 roku. Od tego czasu pełni rolę symbolu walki o niepodległą Ukrainę.
Po Melodii usłyszymy doskonale znaną i pełną dramatyzmu Uwerturę do opery Halka Stanisława Moniuszki. Zawiera ona tematy, które wykorzystane zostaną późnej w operze jako motywy Halki i Jontka. Po tym słowiańskim wstępie dwa utwory koncertujące, w których solistami będą artyści rzadko pojawiąjący się w takiej roli na estradach filharmonii. Najpierw oryginalny Koncert André Joliveta, w którym fagot występuje w głównej roli, choć obok niego koncertującymi instrumentami są też harfa i fortepian. Koncert francuskiego kompozytora zarówno składem nawiązującym do barokowego concerto grosso, jak i układem części, na przemian wolnych i szybkich, typowym dla sonaty da chiesa, każe nam myśleć o inspiracjach barokowych. Jednak język muzyczny Joliveta jest na wskroś współczesny, zawieszony pomiędzy neoklasycyzmem i wpływami jazzu.
Na koniec natomiast usłyszymy Divertimento koncertujące znanego włoskiego twórcy – Nino Roty. Ten efektowny utwór wzbogaca tak nieliczną literaturę koncertującą na kontrabas. Rota znany jest przede wszystkim jako kompozytor filmowy, związany z Fellinim, ale także jako twórca niezapomnianych melodii z Ojca chrzestnego. Nie zawsze pamiętamy, że Rota był również niezwykle płodnym kompozytorem i napisał wiele utworów symfonicznych i koncertowych. Napisany w latach 1967-1971 dla włoskiego wirtuoza Franco Petracchiego koncert zatytułowany Divertimento concertante utrzymany jest, podobnie jak większość utworów Roty, w tradycyjnym stylu i daje soliście możliwość popisania się niezwykłym brzmieniem kontrabasu w wysokich rejestrach. Szczególnie efektowne są dwie ostatnie części tej kompozycji – liryczna Aria, w której możemy się przekonać, jak pięknie potrafi śpiewać kontrabas, oraz pełne dynamizmu, efektowne finałowe Allegro.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

pwm kolor logo

Patron medialny koncertu:

prestiz mag logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 21/04/2022, 19:00
Cena 22-90 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie