Trzecia z cyklu „Terenówek przyrodniczych” Hevelianum poświęcona będzie florze. W sobotę, 7 sierpnia o godz. 10:00 dr hab. Piotr Rutkowski, botanik z Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzi spacer po Górze Gradowej. Uczestnicy poznają nie tylko gatunki rosnące w jej otoczeniu, ale także ich znaczenie w wierzeniach i podaniach ludowych.

– Życie istnieje dzięki organizmom samożywnym, roślinom. Mimo, że mijamy je na każdym kroku, rzadko zadajemy sobie pytanie, dlaczego są tak zbudowane. Jak do tego doszło, że są aż tak zróżnicowane? – mówi dr hab. Piotr Rutkowski, który poprowadzi terenówkę botaniczną.

Uczestnicy spaceru przyjrzą się gatunkom rosnącym w otoczeniu Hevelianum, zobaczą różnorodność i liczne przystosowania w budowie roślin. Poznają ich znaczenie w wierzeniach i podaniach ludowych, a także właściwości, dzięki którym stały się obiektem tych wierzeń.

Dr hab. Piotr Rutkowski pracuje w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest wykładowcą na kierunkach: biologia, chemia, bioinformatyka, przyroda, a także na uniwersytetach III wieku. Autor lub współautor ponad 60 artykułów naukowych oraz 4 książek z zakresu biologii i taksonomii storczyków. Współrealizator programu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych „Zaproś naukowca do szkoły” realizowanego przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Przewodniczący Regionalnego Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Gdańsku (od 2006 roku), kierownik studiów podyplomowych „Waloryzacja i Ochrona Obiektów Przyrodniczych” prowadzonych na Wydziale Biologii w latach 2011-2021. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dziedzinie Nauk Biologicznych, w dyscyplinach ochrona środowiska i biologia.

Spacer potrwa około dwóch godzin, więc mogą wziąć w nim udział osoby, którym trasa nie przysporzy trudności (dzieci w wieku powyżej 9 lat i wyłącznie pod opieką dorosłych). Warto ubrać się odpowiednio do warunków atmosferycznych.

Kolejny spacer (28 sierpnia o godz. 19:30) z cyklu „Terenówki przyrodnicze” będzie poświęcony nietoperzom. Poprowadzi go chiropterolog, Martyna Jankowska-Jarek z Pomorskich Nietoperzy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close