Międzynarodowa wystawa astrofotografii

Mieszcząca się w zabytkowym budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej wystawa fotografii nieba „AstroCamera. Niebo w obiektywie” to podróż po Wszechświecie, w którą zabierają nas autorzy zdjęć nadesłanych w ramach 10-ciu edycji  międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera.

– Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji naszego międzynarodowego konkursu astrofotograficznego przygotowaliśmy wystawę „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. Prezentujemy na niej wybrane, zwycięskie prace nadesłane w dotychczasowych odsłonach konkursu oraz wszystkie nagrodzone w tegorocznej. Zapraszamy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, możliwą dzięki obrazom nieba utrwalonym przez autorów zdjęć z niemal całego świata – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Już dziś  zapraszamy do udziału w kolejnej, 11. edycji. Startujemy, jak zawsze, 28 stycznia – w dniu urodzin naszego patrona, Jana Heweliusza. Dodam tylko, że konkurs AstroCamera, według portalu space.com znalazł się wśród 10 najlepszych międzynarodowych konkursów astrofotograficznych.

Do 10. edycji konkursu zgłoszono największą w dotychczasowej jego historii liczbę prac – 700, a do rywalizacji stanęło najwięcej autorów – 240 z całego świata. W sumie do wszystkich jego odsłon wpłynęły 2 832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.

Dotychczas uruchomiliśmy stronę internetową poświęconą projektowi – www.astrocamera.pl. Znajdziecie na niej interaktywną mapę nieba wraz ze wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi w konkursie zdjęciami. W najbliższym czasie zamieścimy na niej również „Poradnik astrofotografii” licząc, że kolejni astrofotografowie zgłoszą swoje prace do konkursu.

Motywem przewodnim wystawy jest światło. Dlaczego? Cząstka światła – foton – sprawia, że niebo mieni się miliardami rozsypanych po nieboskłonie gwiazd. W ich wnętrzu dochodzi do reakcji termojądrowych, powstają wówczas cząstki, przed którymi bardzo długa droga. Przedzierają się przez strukturę swojej macierzystej gwiazdy, aby ją opuścić, po czym wpadają w kosmiczną pustkę, gdzie pędzą z niewyobrażalną prędkością, by ostatecznie trafić do naszego oka.

– Kiedy obserwujemy konkretny obiekt na niebie, widzimy go z pewnym opóźnieniem. W skali kosmosu nie ma tu i teraz. opowiada Magdalena Więcek-Olszewska, kuratorka wystawy, przewodnicząca jury, która sama pasjonuje się fotografią. – Miliardy gwiazd złączone grawitacją tworzą galaktyki, a te łączą się w potężne struktury zwane gromadami galaktyk… Na wystawie zobaczymy obiekty tak odległe od nas, że światło opuszczające je dociera do Ziemi nawet kilkaset milionów lat.

Podczas trwania wystawy można wziąć udział w jej interaktywnym zwiedzaniu prowadzonym przez astronoma od poniedziałku do piątku o godz. 13:00 i 14:00.


AstroCamera 2022 – wystawa
8.07-31.08.2022 | pon.-pt.: 10:00-12:00 oraz 15:00-18:00 | sob.-niedz.: 10:00-18:00 | Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo, I piętro | WSTĘP WOLNY

Nieziemska przygoda – interaktywne zwiedzanie wystawy z astronomem
8.07-31.08.2022 | pon.-pt. | 13:00, 14:00 | 9+ | 10 PLN (bilety.hevelianum.pl) | Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo, I piętro | czas trwania: ok. 45 min | obecność opiekuna obowiązkowa dla dzieci do 13 roku życia


Wystawa „AstroCamera. Niebo w obiektywie”

Organizator: Hevelianum, Miasto Gdańsk

Kuratorki: Magdalena Maszewska, Magdalena Więcek-Olszewska
Współpraca: Agata Ferenc, Paweł Golak, Katarzyna Mejna, Anna Morawska

Projekt wystawy: Grupa Gdyby (Ewa Kierklo, Stanisław Kempa)
Projekty graficzne: Anita Wasik
Wykonanie: Czapla Dekor Bartosz Cybowski

Teksty: Magdalena Maszewska, Przemysław Rudź, Magdalena Więcek-Olszewska
Redakcja językowa: Katarzyna Żelazek
Tłumaczenia: Klaudia Nowicka, Bogna Pazderska

Patronat honorowy: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA)

Patronat medialny: National Geographic Polska, Wiedza i Życie, Urania – Postępy Astronomii, Radio Gdańsk
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close