Alfa_Bet Czarów

Zapisy: Maja Murawska, edukacja@pgs.pl
Organizator: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Alfa_Bet Czarów to bezpłatny program edukacyjny zrealizowany w Państwowej Galerii Sztuki w 2020 roku. Program był dedykowany dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym z utrudnionymi możliwościami korzystania z dóbr kultury. W ramach projektu została wydrukowana wielostronicowa publikacja oraz zrealizowano serię warsztatów:

6_kroków na południe
21.08 i 28.08.2020, godz. 10:30-13:30
Warsztaty 6_kroków na południe umożliwiły poznanie zjawiska jakim jest performance oraz określenia własnych możliwości wyrażania siebie poprzez ruch. Tytuł symbolizował podążanie w stronę optymizmu i odważne konstruowanie języka wizualnego. 
Pierwsze kroki to poznanie zjawisk performensu i happeningu oraz zrozumienie wybranych realizacji Mariny Abramowicz, Anne Imhoff i Magdy Jędry. Kolejne kroki to aktywności ruchowe. Wspólne ćwiczenia i rozmowy miały na celu poprawienie jakości życia, ćwiczenie wyobraźni i poszerzenie wiedzy na temat kultury.
Prowadzące warsztaty: Magda Jędra i Gosia Golińska
MAGDA JĘDRA. Tancerka, performerka, choreografka. Współzałożycielka grupy Good Girl Killer, z którą od lat tworzy spektakle wystawiane w przestrzeniach teatralnych, galeriach i przestrzeniach miejskich. Blisko jej do idei performensu i nurtu site-specific. Lubi przełamywać konwencje i posługiwać się odmiennymi stylistykami jednocześnie. Pierwszym założeniem w pracy nad spektaklem jest praca w procesie a najważniejszą motywacją szukanie specyficznej i właściwej jakości ruchu dla zbudowania wyrazistej wypowiedzi. Stworzyła kilka prac solowych, ale nade wszystko ceni sobie kontakt z innymi twórcami. Chętnie współpracuje z ludźmi, którzy zajmują się różnymi dziedzinami,  często wykraczającymi poza obszary sztuki. Ostatnia fascynacja to zioła, pąki i pędy. Próbuje rozpoznać to co rośnie dookoła. Uważna konsumentka. Mieszka w Gdańsku na Wzgórzu Magellana. 
Wydarzenie FB

Na_miarę
warsztaty zdalne 04.12.2020, godz. 8:00 (profil FB Galerii)
Warsztaty Na_miarę zostały zrealizowane w formie zdalnej według wideo przewodnika opublikowanego na naszym profilu FB. Instrukcje uruchomiły wyobraźnię, a przygotowane zestawy zawierające wszystkie elementy pozwoliły chętnym na realizację warsztatów w dowolnym czasie i miejscu. Podczas warsztatów poszukaliśmy odpowiedzi czym jest moda, vintage, maniery, ubiór i styl. Każdy – wykorzystując przygotowane do indywidualnej lub grupowej pracy elementy – określił swój stosunek do ubioru, wieku, sylwetki, niepełnosprawności i obowiązujących wymagań. Warsztaty w podkreśleniu własnego charakteru poprzez ubiór. Był to także integracyjny i pełen humoru trening w akceptowaniu innych. Była to również szansa na zdobycie podstawowych umiejętności krawieckich.
Prowadząca warsztaty Gosia Golińska, przygotowała dla 20 chętnych osób paczki zawierające: vintage ubrania i fragmenty ubrań, naszywki, tkaniny, tasiemki, emblematy, aplikacje, sznurki, zatrzaski, guziki, nitki, igły.
Warsztaty można było zrealizować indywidualnie (lub z pomocą) lub w grupach, także rodzinnych. Zestawy po uprzednim umówieniu można było odbierać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Prowadząca warsztaty: Gosia Golińska
Linki do video przewodnika: YouTube oraz Facebook
Wydarzenie FB

Mobi_LOVE
warsztaty zdalne 27.11.2020, godz. 8:00 (profil FB Galerii)
Warsztaty Mobi_LOVE zostały zrealizowane w formie zdalnej według wideo przewodnika opublikowanego na naszym profilu FB. Instrukcja uruchomiła wyobraźnię, a przygotowane zestawy zawierające wszystkie elementy pozwoliły chętnym na realizację warsztatów w dowolnym czasie i miejscu. Wideo wyjaśniło słownictwo i pokazało przykłady ruchomych rzeźb. Poznaliśmy zasady równowagi, komponowania i łączenia elementów w całość. Po krótkim treningu ruchowym w trzymaniu równowagi zaproponowaliśmy przygotowanie rysunkowych projektów. Zrozumienie czym jest równowaga pomogła w wyważeniu i pozycjonowaniu poszczególnych elementów.
Prowadząca warsztaty Zuza Golińska, przygotowała dla 20 chętnych osób kolorowe druciki, arkusze lekkiej pianki, folię samoprzylepną, metalowe wieszaki, kolorowe papiery, sznurki i opakowania plastikowe. Zachęcaliśmy do użycia – znalezionych w najbliższym otoczeniu – elementów z recyklingu. Wystarczyły nożyczki i chęć by powstały przestrzenne formy.
Warsztaty można było zrealizować indywidualnie (również z pomocą) lub w grupach, także rodzinnych. Zestawy po uprzednim umówieniu można było odbierać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Prowadząca warsztaty: Zuza Golińska
ZUZA GOLIŃSKA (ur. 1990, Gdańsk) artystka wizualna, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej praca teoretyczna była obroniona pod kierunkiem Andy Rottenberg. W 2014 roku Zuza otrzymała główną nagrodę w Gdańskim Biennale Sztuki. Jest laureatką stypendium przyznawanego za osiągnięcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku była nominowana do europejskiej nagrody StartPoint Prize. W 2018 roku Zuza wygrała konkurs ArtePrize organizowany przez Delfina Foundation w Londynie. Rezydentka Instytutu Banku Europejskiego w Luxemburgu, Delfina Foundation  w Londynie, MetaLab w Ukrainie oraz przyszła rezydentka Fogo Island Arts w Kanadzie (projekt przesunięty ze względu na COV-19). Swoje prace pokazywała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Narodni Galerie w Pradze, Delfina Foundation, PLATO Ostrava i wielu innych. Obecnie jej instalacja prezentowana jest na Triennale w Yokohamie 2020, a w Muzeum Współczesnym Wrocław (do stycznia 2021 r.) można zobaczyć indywidualną wystawę RED GIANT.
zuzagolinska.com
Linki do video przewodnika: YouTube oraz Facebook
Wydarzenie FB

ADRES_at
warsztaty zdalne 20.11.2020, godz. 8:00 (profil FB Galerii)
Warsztaty ADRES_at zostały zrealizowane w formie zdalnej według wideo przewodnika opublikowanego na naszym profilu FB. Instrukcje uruchomiła wyobraźnię, a przygotowane zestawy zawierające wszystkie elementy pozwoliły chętnym na realizację warsztatów w dowolnym czasie i miejscu. Uczestnicy mogli wykonać własne pocztówki w dowolnej technice. Opieczętowane, zapisane lub zarysowane, z treścią lub bez treści, z doklejonymi elementami, mogły być wysłane do wybranych adresatów. Warsztaty były zachętą do kultywowania tradycji wysyłania kartek pocztowych oraz odręcznie pisanej informacji. Celem projektu było uświadomienie konieczności pielęgnacji i aktywnego rozwoju języka, a tym samym polskiej kultury.
Prowadząca warsztaty Gosia Golińska, przygotowała dla 20 chętnych osób pocztówki swojego projektu z pomocniczymi hasłami, kolorowe papiery, pisaki, kleje i nożyczki.
Warsztaty można było zrealizować indywidualnie (lub z pomocą) lub w grupach, także rodzinnych. Zestawy po uprzednim umówieniu można było odbierać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Prowadząca warsztaty: Gosia Golińska
Linki do video przewodnika: YouTube oraz Facebook
Wydarzenie FB

Q_racja Piękności
01.10 i 02.10.2020, godz. 11:00-14:00
Warsztaty poruszające temat piękna w sztuce na podstawie wybranych książek ilustrowanych. Uczestnicy warsztatów wykonali własne książki w technice akwarelowej. Warsztaty poprowadziła sopocka artystka Grażyna Rigall, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
Prowadzące warsztaty: Grażyna Rigall, Gosia Golińska
GRAŻYNA RIGALL. Absolwentka wydziału malarstwa gdańskiej ASP. Ilustratorka, malarka i graficzka. Tworzy instalacje z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek. Autorka ilustracji do kilkunastu książek dla dzieci , m.in. Katarzyny Ryrych „Łopianowe pole” (nagroda Książka Roku IBBY 2017, nagroda Jury portalu granice.pl dla najlepszej książki na jesień 2017), Marzeny Matuszak „Człowiek jaki jest, każdy widzi” (wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Jasnowidze 2014), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Humory Hipolita Kabla”. Autorka książki kulinarnej (wraz z Alojzym Rigallem) „Baba Ali – bryły w przestrzeni, warzywa w kosmosie”. Autorka okładek kilku płyt trójmiejskich artystów, m.in. Sławka Jaskułke i Wojtka Staroniewicza. Jest współtwórczynią scenografii do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter” autorstwa Elżbiety Jeznach w Paryżu. Autorka lalek do spektaklu „Śpiąca królewna” i „Abecadło z pieca nie spadło” w reżyserii Luby Zarębińskiej. Współautorka (z Konradem Kulczyńskim) teledysku do utworu Grzegorza Nawrockiego „Fałszywe wschody słońca” (nominacja do nagrody DOKI, Gdańsk 2017), „Kosmiczna karetka” i krótkometrażowego filmu „Fantastyczne zniknięcie” zrealizowanego w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.
Wydarzenie FB

Alfa_Bet Czarów publikacja
Zwieńczeniem programu jest wielostronicowa, numerowana publikacja wydana w nakładzie 300 sztuk. Każdą stronę dzięki własnej wyobraźni, można zmienić dodając własne elementy lub słowa, rysunki czy kompozycje. Zapraszamy do odbierania publikacji z Galerii i aktywizowania twórczego myślenia.
Bądźmy odważne i uważne! Bądźmy odwaźni i uwaźni! 
Co zawiera publikacja?
1. Słowa i hasła
2. Fotografie i ilustracje
3. Przekierowania (linki) do materiałów pomocniczych w mediach
4. Portrety osób prowadzących warsztaty
5. Czyste strony
Wydarzenie FB

Autorką koncepcji projektu Alfa_Bet Czarów i prowadzącą warsztaty była Gosia Golińska.
GOSIA GOLIŃSKA. Absolwentka ASP w Gdańsku, mieszkanka Sopotu, związana ze środowiskiem trójmiejskim. Działa i współpracuje w wielu dziedzinach – jest graficzką, projektantką, kuratorką, scenografką i kostiumografką. Aktywnie reaguje na zjawiska społeczne i ich odbicie w sztukach plastycznych. Brała udział w wystawach zbiorowych, sympozjach i spotkaniach w Polsce i Niemczech i Francji. Przez lata eksponowała prace swoje i innych twórców w ramach projektu Sopot, ulica Sztuki. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów i wystaw jako kuratorka, pomysłodawczyni i uczestniczka. Prowadzi otwartą pracownię, gdzie organizuje prezentacje prac i autorskie warsztaty. Głęboko wierzy w sens sztuki. Stypendystka Hochschule für Künste w Bremen, Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. W Stoczni Gdańskiej, w Hali B64 koordynuje działania w ramach wydarzeń In_HALA_cje B64. Kolekcjonuje historie kobiet i organizuje autorskie warsztaty, prowadzi blogi:
typo-aerobik.tumblr.com
inhalacjeb64.tumblr.com
alfa-bet-czarow.tumblr.com
sukienka-do-ziemi.blogspot.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z Art. 80 ust. 1 z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo ministerstwo

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST