×
manifest wystawy galeria 1D kontakt archiwum o nas

Galeria Sztuki Nowy Warzywniak
działa w ramach Fundacji Wspólnota Gdańska.
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego.
Wesprzyj kulturę i sztukę przekazując 1,5% podatku:
KRS 0000286430

2019.12.06 - 2019.12.31, 10.00-18.00
wernisaż 6 grudnia, godz. 19.00

JOANNA BABULA. MALARSTWO

Joanna Babula urodziła się w Tarnowie, gdzie nadal mieszka i działa twórczo. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplomowe na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, broniąc dyplom na ocenę celującą w pracowni dra hab. Rafała Borcza. Jej pierwsze wykształcenie, to mgr inż. geofizyki środowiska.
Od blisko dziesięciu lat zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt opublikowanych tytułów.
Prezentuje malarstwo z pogranicza abstrakcji geometrycznej i grafiki, często odwołujące się do symboli. Geometryczny niemal dwuwymiarowy styl, który wypracowała, to jej naturalny sposób interpretacji otaczającej rzeczywistości, odnoszenia się do ludzi spotkanych po drodze, również do siebie samej.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka drugiej nagrody konkursu malarskiego „Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie 2017” organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, finalistka 27. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje 2017”, Galeria Sztuki w Legnicy. Zwyciężczyni konkursu „Bryły Platona 2017”, nad którym honorowy patronat sprawuje ASP we Wrocławiu. Na stałe jest związana z Galerią Platon we Wrocławiu.

Anita Wincencjusz-Patyna: W malarstwie Joanny Babuli znajdziemy „zwyczajną figurację” (w rozumieniu tej odnoszącej się do powszedniości, zwyczajności zdarzeń). […] To kadry malarskie jak ujęcia z filmu o zwykłym życiu zwykłych ludzi. […] Na drugim biegunie twórczości Babuli znajdują się kompozycje abstrakcyjne o silnie zgeometryzowanych układach. […] Jeśli przyjrzymy się im wystarczająco dokładnie albo choćby tylko odczytamy tytuły prac, okazują się one maksymalnie uproszczoną, ale jednak figuracją, naznaczoną wyrazistym rytmem, multiplikacją form, powtarzalnością schematów kompozycyjnych lub pojedynczych motywów. […] To linie przede wszystkim konstruują obrazy Babuli. Malarka o temperamencie graficzki wyczuwa je znakomicie. Buduje nimi portrety, sceny rodzajowe, alegorie, pejzaż i kompozycje abstrakcyjne lub quasi abstrakcyjne. Poddaje je swoistej dyscyplinie, co świadczy o dużej dojrzałości artystki i jej świetnym opanowaniu formy.
 
<< powrót