Akademia Polskiego Filmu | Ogniomistrz Kaleń (1961)

Ogniomistrz Kaleń (1961), reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, wojenny, psychologiczny, Polska, 104 min.

Choć Europa i Polska cieszą się z zakończonej wojny, w Bieszczadach w 1946 roku nie ma spokoju. Ogniomistrz Kaleń – „urodzony cywil” – chciałby już zacząć normalne życie, ale zostaje skierowany w rejon, gdzie wciąż toczą się krwawe walki. Sytuacja jest złożona: po jednej stronie jest polskie wojsko, po drugiej UPA, z trzeciej strony polskie podziemie, a z czwartej i piątej miejscowa ludność obydwu narodowości.

Fabuła filmu Ewy i Czesława Petelskich została oparta na motywach książki „Łuny w Bieszczadach” Jana Gerharda. Atutami filmu pozostają z pewnością tytułowa rola Wiesława Gołasa jako plebejskiego sympatycznego żołnierza, znakomite bieszczadzkie zdjęcia plenerowe autorstwa Mieczysława Jahody oraz dobra batalistyka i tempo opowiadania.

Prelekcja:  dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG – filmoznawca, Zastępca Dyrektora Instytutu Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor książek m.in: „Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970”, „Popiół i diament Andrzeja Wajdy”. Współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”. Nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Udostępnij to wydarzenie
Szczegóły wydarzenia