Przejechałem na Mevo 585 km. Czas na małe podsumowanie
Już sam ten dystans pokonywany regularnie od pięciu miesięcy świadczy o tym, że za karę Mevo nie jeżdżę. Powiem szczerze: poza niewielkimi mankamentami druga odsłona miejskiego roweru to dla mnie rewelacja. Aż boję się końca lata i konieczności powrotu do zatłoczonych tramwajów.
Oto moje spostrzeżenia z tego okresu.
Pierwszy plus: w 14 min do pracy
Dojazd z Chełmu do centrum Gdańska zajmuje mi ok. 12-14 minut. Stację startową Mevo mam bliżej domu niż przystanek tramwajowy. Stacja, na której zostawiam rower, także jest bliżej pracy niż przystanek przy dworcu. Więc czas dojazdu i wygoda są bezkonkurencyjne w porównaniu z klasyczną komunikacją miejską (bo w sumie miejski rower też jest formą komunikacji miejskiej).
5 mln km przejechanych na Mevo. System rośnie i zaczyna zarabiać
Powrót z pracy do domu, a więc pod górę, niezależnie od tego, czy ul. Cienistą, czy ul. Łostowicką, zajmuje mi ok. 22 minut. Wiadomo, tramwajem byłoby nieco szybciej, ale frajda z jazdy rowerem znacznie większa.
Bywa, że specjalnie wydłużam sobie trasę powrotną i wówczas jadę wałem Raduni aż do parku Oruńskiego, stamtąd do pętli Łostowice-Świętokrzyska, dalej al. Havla i do domu. Taka trasa zajmuje niespełna 40 minut.
Drugi plus: bez tłoku i rozkładu
To ja decyduję, o której godzinie jadę, a nie rozkład. Co prawda zdarzyło się, że na najbliższej stacji Mevo nie było dostępnego roweru, ale to naprawdę rzadkość. Kilka przypadków na 175 kursów.
Jadąc rowerem, nie muszę stać w tłoku i ścisku w pojeździe, czego nie znoszę. Chociaż wiem, że teraz w tramwajach i tak są luzy w porównaniu z tym, co się zacznie po 1 września.
Stąd mój dylemat, czy po miesiącach "wolności" znów wrócić w ramiona zatłoczonej komunikacji miejskiej, czy nie rozstawać się z Mevo nawet jesienią i zimą. Czas pokaże.
Trzeci plus: zastrzyk energii
Nawet krótki poranny przejazd rowerem daje dodatkową energię na pierwszą część dnia. Z jednej strony praktycznie się nie męczysz, bo rower "sam jedzie" (chociaż problemy ze wspomaganiem to największy mankament Mevo, ale o tym później). Z drugiej - masz tę chwilę tylko dla siebie, słońce świeci, nikt ci nie przeszkadza.
Czwarty plus: dalsze podróże? Czemu nie
Mevo służy mi nie tylko do pokonywania codziennie stałej trasy, ale też na dalsze wypady. Jechałem nim np. do Pruszcza Gdańskiego albo Kolbud. Potem kontynuowałem podróż innymi środkami komunikacji.
I tutaj sprawdza się podstawowe założenie roweru miejskiego: jedziesz, dokąd chcesz, zostawiasz go (o ile jest stacja), nie musisz nim wracać, nie musisz się martwić o rower. Odstawiłeś na stacji? No to wszystko gra.
Średnio jeden przejazd to ponad 3 km
Nic zatem dziwnego, że od 22 marca do 27 sierpnia wykonałem 175 podróży, odwiedziłem 47 różnych stacji i pokonałem w tym czasie ok. 585 km.
- 119 km (stan na 13.04)
- 238 km (18.06)
- 348 km (29.06)
- 411 km (12.07)
- 529 km (14.08)
- 585 km (27.08)
Tutaj jedna uwaga i minusik: szkoda, że aplikacja nie podaje łącznie pokonanego dystansu. Musiałem to obliczać "na piechotę", sumując wszystkie przejazdy. Druga sprawa, że odległość powyżej 10 km nie jest dokładnie podawana, tylko liczona jako "więcej niż" 10, więc nie wiadomo dokładnie, jak długa była trasa.
A skoro o minusach mowa, to kilka się też znajdzie, chociaż w mojej ocenie nie rzutują one na pozytywny odbiór całości Mevo.
Pierwszy minus: wspomaganie to loteria
Największy mankament Mevo to nieprzewidywalna moc wspomagania roweru. To jest niestety loteria. W teorii każdy rower ma ustawioną taką samą moc na poziomie 3 z 4 możliwych w tym typie roweru. W praktyce można trafić na rowery, które aż same się rwą do jazdy, ale i na takie, na których ma się wrażenie, że ktoś zaciągnął hamulec.
Początkowo myślałem, że wpływ na to ma poziom naładowania baterii. Okazuje się jednak, że nie ma to żadnego znaczenia.
Zdarzało mi się na krótkiej trasie kilka razy zmieniać rower, by trafić na ten właściwy. Bo jednak podjazd rowerem ze słabszym wspomaganiem pod Cienistą do przyjemnych nie należy.
Drugi minus: nie dbamy o to, co wspólne
Wiem, że z rowerów korzysta wiele osób i są mocno eksploatowane, ale twórcy systemu też musieli o tym wiedzieć. A wydaje się, że niektóre rowery są w coraz gorszym stanie. A to łańcuch przeskakuje, a to dzwonek nie działa, a to hamulce są słabe. W ciągu roku od pierwszych testów Mevo 2.0 już widać, że rowery są w gorszym stanie niż na początku. Po prostu się zużywają.
Na szczęście są to usterki, z którymi powinien poradzić sobie serwis. Mam tylko nadzieję, że użytkownicy zgłaszają te problemy do systemu i obsługa szybko reaguje.
Niestety użytkownicy dokładają swoje przez brak poszanowania sprzętu. Widziałem już rowery z przekrzywionym bagażnikiem z przodu, wybrakowaną rączką kierownicy czy pociętym siodełkiem.
W ten sposób Mevo daleko nie zajedzie.
Opinie wybrane
-
2024-08-27 13:32
(46)
14 minut do pracy..ale większość ma godzinke..co do dbania o wspólną własność to niestety u nas to norma.Ale jeśli od września tak zdrożeje kolej i skmki,mevo może być jakimś wyborem,choć dużo przesiądzie się na auto,taniej wyjdzie,niestety w 3city promocja transportu zbiorowego jest mega zła.
- 192 42
-
2024-08-28 16:04
(1)
Nie nie wyjdzie, samochod nigdy nie wychodzi taniej bo miesieczny realny wklad do baku jest wiekszy niz bilet miesieczny nawet jak sie jezdzi w dwie osoby. Ludzie po prostu zanizaja spalanie zmiast patrzec ile rzecyzwiscie placa na stacji. Ja uzywam auta raz-dwa razy na tydzien na 15 km trasie, tankuje co miesiac a i tak tankuje za wiecej niz kosztuje mnie miesieczny (a to jest 1.0 litrowy pizdzik).
- 2 0
-
2024-08-29 10:18
owszem, ale jesli juz poniesiesz oplaty obowiazkowe, ubezpieczysz, kupisz garaž, albo jego sum-biedawersję, parking, to potem głupio nie używać, bo jak nie używasz, byłeś głupi że te koszty poniosłeś....
ludzie jeżdzą samochodami nie tylko dltego, że nie pada z góry i jest klyma i muzyczka- 1 0
-
2024-08-27 18:01
Brawo sfen.
Znow byles pierwszy.Dobrze byc na emeryturze,co?
- 5 3
-
2024-08-27 15:11
I jeszce jedno użytkownicy mevo to najgorsza patologia w miescie nazywa sie ich pseudo rowerzystami (2)
sa najbardziej niebezpieczni dla wszystkich wokoło zachowuja sie tak jak by byli niewidoczni i nie obowiazywały ich zadne zasady ,niema sie co dziwic to ten sam typ co szaleńcy na hulajnogach własnego roweru nie posiadaja wiec dlatego tak sie zachowuja .Ten czołg na kołach jest zostawiany bezmyslnie gdzie popadnie
- 21 26
-
2024-08-28 16:05
Nie nei sa, najgorsi sa oczywiscie kierowcy a po nich hulajnogisci.
- 2 0
-
2024-08-28 13:37
dokladnie tak
- 2 0
-
2024-08-27 15:10
Nią czytałem,kogo obchodzi twoja ocena mewo i ogólnie mewo?
- 8 17
-
2024-08-27 14:56
(7)
wole kupić sobie smarta i mieć spokój, a nadchodzi pora jesienna i deszcze to zamiat moknąć na mewo czy sterczeć w komunikacji miejskiej wolę smarta ;)
- 12 5
-
2024-08-28 16:07
Za 30 ziko meisiecznie masz srodek transportu ktorym mozesz pokonac 600 km miesiecznie, nie pobijesz tegoz adnym smartem. I nie wiem skad te plotki o moknieciu, jako caloroczny rowerzysta zmohlem moze ze trzy razy w tym roku a jezdze 5 dni w tygodniu.
- 1 1
-
2024-08-27 16:33
Co to jest Smart? (5)
- 2 6
-
2024-08-27 21:52
nowoczesne ato mniejsze od Polskiego maluch tylko na 2 osoby z micro bagażnikiem (3)
- 2 0
-
2024-08-28 09:42
I silnikiem wymagającym generalnego remontu po 100 tysiącach km. (2)
Powodzenia.
- 3 1
-
2024-08-28 16:08
Bajki, bajki, dzbannik ladnie to wysmial jak te wszystkie miski od "1.0 to karton mleka" skarza sie ze ich 3-litrowce przy 200 tysiach ciagna olej jak glupie :D
- 0 0
-
2024-08-28 13:24
No wiadomo.
Polak to musi mieć czołg, który zrobi bez zająknięcia milion kilometrów i to najlepiej bez zmiany oleju.
A tak zupełnie poważnie - średni roczny przebieg samochodu w Polsce to niecałe 18.000km. Czyli 5 lat do tych 100.000 o których piszesz. Po 5 latach auto i tak będzie już na tyle zmęczone, że właściciel kupi nowe.
Inna sprawa, żePolak to musi mieć czołg, który zrobi bez zająknięcia milion kilometrów i to najlepiej bez zmiany oleju.
A tak zupełnie poważnie - średni roczny przebieg samochodu w Polsce to niecałe 18.000km. Czyli 5 lat do tych 100.000 o których piszesz. Po 5 latach auto i tak będzie już na tyle zmęczone, że właściciel kupi nowe.
Inna sprawa, że smart to małe, miejskie wozidełko. Nikt nie klepie tym przebiegów. Tutaj spokojnie możemy przyjąć przebiegi rzędy 5-10.000km/ rok. Czyli sam widzisz - zanim dojedziesz do tej generalki to już dawno zapomnisz o tym, że taki samochodów kiedyś posiadałeś.- 1 1
-
2024-08-27 17:25
Samochód..
- 4 2
-
2024-08-27 14:21
Artykuł uczciwy i rzetelny, (5)
i fajnie, że powstał. To są indywidualne odczucia autora, który po prostu opisuje swoje doświadczenia. Nie dodaje i nie ujmuje.
Refleksja, która mnie naszła po lekturze, to liczenie kilometrów: więcej niż 10 to dla aplikacji już bardzo dużo. I zaczynam w tym kontekście rozumieć niezgodność, czy Gdańsk jest pro czy antyrowerowy. Otóżi fajnie, że powstał. To są indywidualne odczucia autora, który po prostu opisuje swoje doświadczenia. Nie dodaje i nie ujmuje.
Refleksja, która mnie naszła po lekturze, to liczenie kilometrów: więcej niż 10 to dla aplikacji już bardzo dużo. I zaczynam w tym kontekście rozumieć niezgodność, czy Gdańsk jest pro czy antyrowerowy. Otóż jest jednocześnie i taki i taki. Jest pro dla tych, którzy jadą kilka kilometrów. Oni nawet zatrzymując się co chwilę, zmieniając strony jezdni, przeprowadzając po przejściach są zadowoleni, bo są szybciej niż gdyby szli pieszo. Jest anty dla tych, którzy chcieliby przemieszczać się dalej. Wtedy te drobnostki o których wspomniałem stają się utrapieniem, tym bardziej, że na trasie 10+ ja nie porównuję się z pieszym, ale SKM lub samochodem. I z tego miejsca apeluję do działaczy/oficerów rowerowych/aktywistów. Spójrzcie z tej perspektywy. Rower może być konkurencją dla samochodu a nie tylko takim szybciej poruszającym się pieszym. Ale to wymaga innej optyki i nie kwitowania ,,długodystansowców" wszystko wyjaśniającym zdaniem, że ich lajkra ciśnie (w łagodnej wersji)- 30 4
-
2024-08-28 10:27
km
Wczoraj jechałem pierwszy raz Mevo z Pruszcza do Gdańska i apklikacja pokazała 15,5km. Może aktualizacja była? (IOS)
Dla mnie Mevo to jest bardzo dobra Idea z małymi błędami, które z czasem pwenie się poprawi. Jeżeli chodzi o stan techniczny to w moim egzemplarzu hamulce były słabe musiałem brać poprawkę. Jednak jak na rower często "katowany" przez użytkowników to one są w super stanie. Postawcie swój rower na kilka miesiecy na dworzu, stan będzie opłakany, wiem coś o tym naprawiam rowery.- 4 0
-
2024-08-28 09:29
to nie jest artykuł (1)
To wpis na blogu kogoś, kto zachwyca się systemem Mevo. Tu nie ma rzetelnej oceny czy uczciwości - to po prostu wymysły gościa, który do pracy ma 3km. Który w ciągu 5 miesięcy (circa 100 dni pracujących) odbył 175 podróży rowerem. A doliczył do tego wyprawy w dalsze rejony i odwiedził 40 stacji. Innymi słowy gość nie jeździ codziennie do pracy tym
To wpis na blogu kogoś, kto zachwyca się systemem Mevo. Tu nie ma rzetelnej oceny czy uczciwości - to po prostu wymysły gościa, który do pracy ma 3km. Który w ciągu 5 miesięcy (circa 100 dni pracujących) odbył 175 podróży rowerem. A doliczył do tego wyprawy w dalsze rejony i odwiedził 40 stacji. Innymi słowy gość nie jeździ codziennie do pracy tym ciężkim rowerem, a sporadycznie sobie dojeżdża.
Jedyny powód dla którego Mevo jest alternatywą dla tramwajów jest to, że teraz podjechanie jednego przystanku tramwajem kosztuje 5 złotych. Więcej niż przejazd wszystkimi liniami metra w Warszawie.- 3 4
-
2024-08-28 16:13
To sie zgadza - urlopy, praca z domu i wyjdzie 175 podrozy lacznie wte i wewte od marca. Sam system nie ma sluzyc do codziennych dojazdow z pracy do domu - ma sluzyc jako dojazd ostatniej mili z tramwaju/pociagu/autobusu, ma byc uuzpelnieniem zbiorkomu. To ze staje sie zbiorkomem swiadczy bardzo zle ale nie o MEVO tylko o GAIT.
- 0 0
-
2024-08-27 21:52
jasne rzetelna jak kazda partyjna propaganda
- 3 5
-
2024-08-27 17:17
Na stronie rowermevo.pl
można zobaczyć swoje trasy na mapie i sprawdzić nawet te wartości >10 km, które są niewidoczne w aplikacji
- 5 0
-
2024-08-27 14:18
(1)
Nawet jak zaplacisz 200 zl na miesoac za skm to i tak autem, na codzienne dojazdy taniej nie bedzie. Skad te wyliczenia??
- 10 6
-
2024-08-28 07:10
Cena pojedynczego przejazdu autem vs. pojedynczy przejazd zbiorkomem.
- 1 0
-
2024-08-27 13:56
Zaistniałeś
- 4 3
-
2024-08-27 13:36
'ale większość ma godzinke" (20)
na jakiej podstawie, poza swoimi urojeniami, tak stwierdzasz?
- 22 21
-
2024-08-28 07:11
Widać rozmawia z ludźmi. Też mam godzinę.
- 2 0
-
2024-08-27 13:52
SKMki muszą zdrożeć bo Prawi i Sprawiedliwi zostawili nam hiper PiS inflację oraz Gospodarkę w ruinie. Czuway
- 15 24
-
2024-08-27 13:45
(17)
Na podstawie obliczenia: jeżeli autor tekstu 3km jedzie 14 minut, to jazda z Gdyni Dworzec do Alchemii to 18 kilometrów, czyli wg Google na obecną chwilę: 1h i 3 minuty rowerem. Gdzie abonament pozwala na jazdę 1h, po tym czasie trzeba dopłacać do interesu.
A teraz zastanów się, ile osób rzeczywiście stać, aby mieszkać 3km od swojej pracy.- 20 4
-
2024-08-28 09:18
(1)
Każdego stać żeby mieć blisko do pracy, bo zamiast szukać mieszkania blisko pracy wystarczy znaleźć pracę blisko mieszkania ;) No oczywiście jak ktoś postanowił luksusowo mieszkać w kurniku w Baninie, to wybór ma niewielki, ale na bank jest jakiś ropuch w którym szukają pracownika.
- 2 1
-
2024-08-28 11:13
no pewnie, będę szukać specjalnie pracy w kołchozie bliżej domu, zamiast zostać przy pracy w biurze, w którym nie muszę być co dzień, a do biura 60 km. Już pędzę.
- 1 0
-
2024-08-27 16:51
20 lat temu
Robiłem trasę Gdańsk-Siedlce do Gdyni Sw Max w 55minut. Teraz pewnie z 1h 20min. Tylko, że nie tylko rower się zużywa
- 3 0
-
2024-08-27 15:01
ale Mevo jeździ 25 km/h (2)
więc 18 km pokonasz w jakieś 40-45 minut
- 3 3
-
2024-08-28 13:28
Moje auto jeździ 250kmh
Czy to znaczy, że z Chełmu do Wejherowa dojadę w 12 minut?
- 2 1
-
2024-08-27 17:53
Bez uwzględnienia skrzyżowań kierowanych.
- 6 0
-
2024-08-27 14:01
(2)
to już bym wolał się przejść... nic dziwnego, że społeczeństwo tak otyłe, jak 3km bez wspomagania nie jest w stanie pokonać.
- 19 7
-
2024-08-29 10:23
w końcu zrobią wspomaganie butów
i kapci (!), by dojść na siku do lazienki- 0 0
-
2024-08-27 15:54
Wspomaganie daje tylko 50% mocy, idealne dla osób bez kondycji
A gdy wspomaganie nie działa to przy masie roweru i dwóch przerzutkach jazda jest męcząca, a nie chodzi tu o przyjazd spoconym do pracy.
- 8 1
-
2024-08-27 13:55
Zwróć uwagę, że trasa nadrabia kilometrów, żeby ominąć najbardziej przyjazne rowerzystom miasto - Sopot.
- 6 0
-
2024-08-27 13:48
Piękne wyliczenia, ale skąd wniosek, że tak daleko ma większość?
- 7 4
-
2024-08-27 13:51
I tu wychodzi przewaga Mevo nad własnym rowerem. (5)
Jedziesz sobie do SKMki, zostawiasz rower i śmigasz dalej pociągiem.
- 18 3
-
2024-08-27 14:07
Jak masz składaka, to wsiadasz do skmki ze składakiem. (4)
- 8 0
-
2024-08-27 14:19
ja wsiadam do autobusu na rolkach
- 5 2
-
2024-08-27 14:11
Jazda SKMką z rowerem to jedna z tych rzeczy, które robi się raz w życiu. (2)
Każdy kto spróbował, wie jaki to beznadziejny pomysł :)
- 11 5
-
2024-08-27 15:38
Codziennie jeżdżę SKM-ką z rowerem z Gdańska do Gdyni
od 2 lat - i nie ma z tym żadnego problemu.
- 4 4
-
2024-08-27 14:21
normalny poysl
- 2 2
-
2024-08-27 13:38
Daj w końcu spokój
de**lu
- 9 3
-
2024-08-27 13:38
Co prawda zdarzyło się, że na najbliższej stacji Mevo nie było dostępnego roweru, ale to naprawdę rzadkość. Kilka przypadków na (11)
Pan Michal jest szczęściarzem. Brętowo i okolice - rowery schodzą ok 6.50. Czasem o 7.30 znajdzie się zabłąkana sztuka na przystanku autobusowym Potokowa.
Co do reszty - zgoda, myślałem że będzie gorzej. W skali szkolnej - czwórka.- 93 12
-
2024-08-28 12:13
A tak krzyczeli
Po co elektryki Hehe
- 1 0
-
2024-08-28 05:56
A potem 400szt.przy OBC i Alchemii się wala
- 7 1
-
2024-08-27 21:50
Pokemony juz plusów i postów wystrzeliły to ze przekret niema znaczenia oni okradaja nas dla naszego dobra :)
- 1 3
-
2024-08-27 16:22
srednio 3 km ? serio to to pieszo tyle robiłem :) I kto to plusuje Ilemingi ? To moze tez powinienem art wyskrobać (1)
wiec Pierwszy plus nie trzeba płacić abonamentu dziadkowskiego Mevo ! mało tego nie trzeba nawet płacic za bilet i paliwo :)
Drugi plus nie laduje sie pradem wiec jestem bardziej ekologiczny ,i wpsomaganie mi nie potrzebne chyba ze wlicze wypity kubek kawy :)
4 plus niema nigdzie tłoku na chodniku !!
5 plus mozna pordózowac dalejwiec Pierwszy plus nie trzeba płacić abonamentu dziadkowskiego Mevo ! mało tego nie trzeba nawet płacic za bilet i paliwo :)
Drugi plus nie laduje sie pradem wiec jestem bardziej ekologiczny ,i wpsomaganie mi nie potrzebne chyba ze wlicze wypity kubek kawy :)
4 plus niema nigdzie tłoku na chodniku !!
5 plus mozna pordózowac dalej nawet i do Zakopanego jak tysiace ludzi turystyki pieszej kiedys znanej pod nazwa PTTK
mozna sie przesiadac na dowolne pociagii kontynuowac podrózdalej pieszo gdzie chcesz!!
6 plus niepotrzebujesz zadnej apki do tego by sie po miescie poruszać
7 plus na piesze poriszanie sie po miecie urzednicy nie musieli zarnowac kilkaset milionów zł zkasy mieszkańców by prywatna firemka zarobiła !
8 plus nie musze szukac wolnego roweru czy naładowanego albo sprawnego :)- 13 6
-
2024-08-28 09:42
9 można chodzić cały rok :)
- 1 0
-
2024-08-27 15:56
Polecam zwozić rowery.
Jesteś we Wrzeszczu? Wróć rowerem. Dzięki temu można utrzymać kilka rowerów na stacji w odległej lokalizacji.
Tym sposobem prawie 6 tygodni miałem dostępny rower na stacji obok. I kręciły się w okół 3 okolicznych stacji dostępne do użycia.
Gorzej gdy więcej sąsiadów przesiądzie się na rower i jeździ tylko "z górnego tarasu na dolny".
No i jak mieszkasz np. na Morenie to taki patent się nie sprawdzi - za dużo użytkowników.- 2 1
-
2024-08-27 15:02
Polecam używanie opcji "zarezerwuj rower" (1)
Mozna sobie zablokować rower kilka minut przed wyjściem, rezerwacja trwa 15 minut
- 5 2
-
2024-08-27 19:30
Niestety, jak masz stację ok. 100 m i bliżej to nie zarezerwujesz
- 1 0
-
2024-08-27 14:28
To samo Letnica. nigdy nie ma tam rowerów..
- 3 1
-
2024-08-27 14:01
to samo VII dwór (1)
mamy kilka stacji, ale dostępność rowerów kiepskawa przez większość dnia :(
- 9 0
-
2024-08-27 15:23
Przymorze Małe
na Przymorzu Małym też ciężko rano o rower, no ale wieczorami bez problemu
- 1 0
-
2024-08-27 13:34
(19)
Przypadek jednostkowy, indywidulany, który nijak się ma do oceny całego systemu.
- 14 14
-
2024-08-27 15:57
a jak inaczej? Zrob sonde bedziesz mial przyklad reprezentatywny. A ten wpis to felieton autora nt mewy i co tu kminic wiecej
- 4 1
-
2024-08-27 14:45
A kto ma oceniać, jak nie jednostki?
Urzędnicy zza biurka?
- 14 3
-
2024-08-27 13:38
"Oto moje spostrzeżenia z tego okresu. "
No nie mów!!
- 13 3
-
2024-08-27 13:44
Moja ocena jest podobna. (15)
Jak mam cokolwiek do załatwienia na mieście, zostawiam samochód pod pracą i śmigam Mevo. Jak na razie ze dwa razy trafił mi się rower z zepsutym wspomaganiem i tyle.
- 92 13
-
2024-08-27 16:53
Jesli korzystasz z mevo jestes nieekologiczny bo zatruwasz srodowisko jest czesto ładowany pradem z wegla!! (5)
Dodatkowo to ciezki rower ma ciężkie wielkie szkodliwe dla srodowiska akumulatory!!
Bo te rowery sa pakowane do przyczepki i rozwożone autem trącym spalinami !!- 10 16
-
2024-08-29 08:40
Nie wiesz a głupoty piszesz
Rowery mevo są relokowane również pojazdami elektrycznymi a nie spalinowymi. Taki był wymóg w zamówieniu.
- 1 0
-
2024-08-28 11:32
tak, ale ten węgiel jest spalany poza miastem
celem jest ograniczenie stężenia trucizn w mieście do poziomu nie zagrażającego życiu, za dużo ludzi z miast na raka umiera przedwcześnie, ograniczenie spalanie węgla ogółem jest drugim, oddzielnym problemem
- 2 0
-
2024-08-28 09:54
na szczęście twój rower
do sklepu nie został przywieziony autem, tylko taki grubszy dostawca nim przyjechał osobiście, z południa Polski - a jak zamówisz lodówkę to będą ją kulać z fabryki (gdzie oczywiście składają je bez użycia prądu, normalnie jak klocki, na bezprzewodowej drukarce 3D)
- 4 2
-
2024-08-28 09:43
nie kłam (1)
sam widziałem jak baterie pod olivia business centre wymieniał gość jeżdżący oznakowanym rowerem cargo
- 3 1
-
2024-08-28 09:56
I co mamy zrobić z twoją anegdotą?
- 2 3
-
2024-08-27 15:30
dodaj jeszcze ile Mevo kosztuje (nie chodzi o Twoje opłaty za przejazdy tylko ile poszło na to z naszego budżetu) (7)
No i weź pod uwagę, że w czasie uruchamiania wyjechały rowery nowe czyli na początku liczba napraw była stosunkowo niewielka. Ich liczba bedzie rosnąć i to dość znacznie (przyglądałem się jak toto jest zrobione, z czego i jak szanują sprzęt użytkownicy). A to może sie odbić na finansach operatora. Powiesz że mało nas to obchodzi bo operator dostał
No i weź pod uwagę, że w czasie uruchamiania wyjechały rowery nowe czyli na początku liczba napraw była stosunkowo niewielka. Ich liczba bedzie rosnąć i to dość znacznie (przyglądałem się jak toto jest zrobione, z czego i jak szanują sprzęt użytkownicy). A to może sie odbić na finansach operatora. Powiesz że mało nas to obchodzi bo operator dostał kasę z naszego budżetu za utrzymanie plus wpływy z abonamentów. Nie do końca masz racje gdyż jeśli przychody nie zrównoważą kosztów to każdy operator po jakimś czasie ogłosi upadłość jeśli nie da sie rozwiązać umowy bo to jedyne co mu pozostanie.
- 10 3
-
2024-08-27 22:16
(6)
Do komunikacji też dopłacamy, więc co to za argument? Napisał nawet autor, że to rodzaj komunikacji miejskiej. Zmniejsza tak korki, nie zajmuje miejsc parkingowych tam gdzie ich często mało, a co za tym idzie tym bardziej nie parkuje na chodniku lub trawie
- 6 1
-
2024-08-27 22:36
gdzieś sa granice "dopłacania" trzeba mieć umiar i kierować się rozsądkiem (5)
zawsze pozostaje jeszcze deficyt budżetowy ale i on nie jest nieskończony.
Nie można wydawać wiecej niż się zarabia i to samo dotyczy również budżetu miasta. Trzeba dokonywać wyborów co można sfinansować a czego nie.
A co do korków to gdzie mevo zmniejszyło te korki, mam wrażenie że jest przeciwnie ale to raczej nie przez mevozawsze pozostaje jeszcze deficyt budżetowy ale i on nie jest nieskończony.
Nie można wydawać wiecej niż się zarabia i to samo dotyczy również budżetu miasta. Trzeba dokonywać wyborów co można sfinansować a czego nie.
A co do korków to gdzie mevo zmniejszyło te korki, mam wrażenie że jest przeciwnie ale to raczej nie przez mevo tylkoprzez działania miasta (buspasy, kolejne przejścia naziemne, rozsynchronizowana sygnalizacja świetlna).
A użytkownicy moevo potrafią rowery parkować w rozmaitych miejscach i nawet pomysłowością przebijają czasem kierowców samochodów- 2 5
-
2024-08-28 08:50
Przecież podawali ostatnio wyniki i wychodziło na to, że na ten czas Mevo na siebie zarobiło (4)
1,2 mln miesięcznie generuje przychodów obecnie
- 3 1
-
2024-08-28 10:12
przychody nie oznaczają dodatniego bilansu, nie podali kosztów jakie mają
w ten sposób mozna własnie mamić ludzi, którzy niewiele kojarzą z najprostszych pojęć.
Jeśli zarabiasz np 5 tys. na rekę ale zrobiłeś wydatki na 7 tys. to powinieneś się cieszyć czy raczej martwić?- 1 0
-
2024-08-28 09:59
Tak, znamy tą waszą kreatywną księgowość.
Stadion też jest na plusie... pom wszystkich dopłatach z miejskiego budżetu;)
- 0 1
-
2024-08-28 09:26
przecież nie na siebie (1)
tylko na firmę, która prywatyzuje zyski a uspołecznia koszty. Żeby to w ogóle nazwać zarabianiem to ktoś musi spłacić tych kilkadziesiąt/kilkaset milionów z pierwszego uruchomienia. Kilkaset/kilka tysięcy rowerów poszło na złom. Tak tylko przypomnę.
- 1 1
-
2024-08-28 14:43
To zupełnie inna firma i inni ludzie.
- 0 0
-
2024-08-27 14:50
Ja mam jeszcze lepiej
Ja dojeżdżając własnym rowerem do pracy, gdy mam coś do załatwienia na mieście to załatwiam to i nie zostawiam samochodu pod pracą więc nie muszę po niego wracać.
- 6 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.