- 1 Seniorzy przejęli parkiet w Aioli (5 opinii)
- 2 Pokaz najnowszej kolekcji torebek Batycki (3 opinie)
- 3 Kosheen rozpalili Stary Maneż (8 opinii)
- 4 Duży festiwal wędkarstwa w stoczni (23 opinie)
- 5 O co chodzi z Dniem Kropki? (21 opinii)
- 6 Jest zgoda na food hall w Hali Targowej (240 opinii)
Bursztyn nie tylko dla babć. Rewolucja w świecie bursztynu i darmowa wystawa
Nowa wystawa bursztynu dostępna w Gdańsku na Ołowiance w ramach trwającego Jarmarku Dominikańskiego. Współczesne pojęcie luksusu w postaci biżuterii zmienia się. Wystawa bursztynu, "Kapsuła przyszłości / Treasure Box of the Future" przełamuje tradycyjne myślenie o biżuterii i luksusie, ukazując, jak zmieniają się wartości pokolenia Z. Zamiast tradycyjnych ekspozycji odwiedzający zobaczą interaktywne prezentacje i multimedialne materiały. W ramach otwarcia odbyły się warsztaty dla mediów i influencerów.
Wydarzenie pokazało, jak współczesne trendy i wartości, które są istotne dla pokolenia Z, ewoluują na naszych oczach, w tym również w świecie biżuterii z bursztynu. Wystawa ta nie jest jednak typową ekspozycją. Nie są to gablotki przepełnione kamieniami.
Projektuje dla Lady Gagi i Dody - Katarzyna Konieczka o wielkim świecie mody
W poniedziałek odbyły się też warsztaty "Re-luksus. Bursztynowa biżuteria przyszłości", zorganizowane przez Gdańsk Światową Stolicę Bursztynu, Amberexpo oraz Fundację Bochińskich. Dziennikarze, zaproszeni goście i influencerzy mieli możliwość zaprojektowania i wykonania własnej biżuterii bursztynowej pod okiem specjalistów: Beaty Bochińskiej, Marzeny Leś i Marcina Giebułtowskiego. Warsztaty były okazją do głębszego zrozumienia, jak wartości, takie jak ekologiczna świadomość, lokalność i indywidualizacja, wpływają na współczesne postrzeganie luksusu.
Darmowa wystawa, która podbije inne kraje
Jednak głównym wydarzeniem była wystawa. Tym razem kuratorzy poszli w stronę charakteru hybrydowego. W niebieskim kontenerze w specjalnie zaaranżowanym wnętrzu połączone zostały fizyczne obiekty w postaci biżuterii z bursztynem w roli głównej z multimedialnymi materiałami, scenografią i swobodnym omawianiem eksponatów przez młodych studentów ASP.
Wystawa "Kapsuła przyszłości / Treasure box of the future" podkreśla zmieniające się wartości i pojęcia luksusu. Prezentowana na niej bursztynowa biżuteria nie jest jedynie symbolem prestiżu, ale pokazuje przekonania ważne dla czterech prezentowanych avatarów: aktywistki, wolnej surferki, miejskiej power girl oraz wrażliwego twórcy. Te avatary mają reprezentować młode pokolenie, które poszukuje nowych form wyrazu. Filmowo-cyfrowe animacje, wsparte teatralnością, ilustrują ich świat - świat żyjący na pograniczu cyfrowej i fizycznej rzeczywistości.
Stylistycznie różnorodna biżuteria została zaprojektowana przez polskich twórców: Emilię Kohut, Macieja Rozenberga, Tomasza Kargula, Marcina Giebułtowskiego, Ireneusza Glazę, Dorotę Cenecką, Adama Pstrągowskiego i Sławomira Fijałkowskiego. Znajdziemy tam pierzasty naszyjnik z kroplami bursztynu, biżuterię Księżnej Kate, a także inne propozycje.
- Biżuteria, która dawniej była wyłącznie oznaką prestiżu i służyła jego budowaniu, dzisiaj odzwierciedla nowy styl życia. Życie młodego pokolenia różni się od tego, jakie wiedli ich rodzice. Inaczej się ubieramy, spędzamy czas, komunikujemy i czerpiemy informacje. Chcemy też nosić inne akcesoria. Gdańsk, jako Światowa Stolica Bursztynu, odzwierciedla te zmiany. Żyjemy w świecie rzeczywistym i cyfrowym, szukając nowoczesności i bliskich wartości. Bursztyn, mimo że powstał 40 mln lat temu, nadal jest nam bliski, zmienia się tylko jego forma - mówiła Beata Bochińska, kuratorka wystawy, fundatorka i prezeska Fundacji Bochińskich oraz historyczka sztuki.
Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć świat bursztynu podczas trwającego 764. Jarmarku św. Dominika, a także podczas Targów Amberexpo.
(Re)luksus nadchodzi
Współczesny człowiek zdaniem kuratorów żyje innym rytmem niż poprzednie pokolenia, co ma bezpośrednie odzwierciedlenie w jego codziennych wyborach i stylu życia. Dwudzielna rzeczywistość - fizyczna i cyfrowa - jest dziś naturalnym otoczeniem, zwłaszcza dla młodszych ludzi, dla których świat wirtualny staje się równie ważny, jeśli nie ważniejszy niż ten realny. Dla młodego pokolenia życie zgodne z tymi wartościami staje się prawdziwym luksusem.
Prezentowane na wystawie dzieła ukazują, jak biżuteria przekształca się z symbolu prestiżu w wyraz osobistych przekonań jednostki. Re-luksus kształtują współczesne idee. Dawniej ważne było, by "mieć", a luksus był czymś ograniczonym dla niewielkiej grupy. Obecnie idea reluksusu idzie w kierunku podejścia, by współczesny luksus był umasowiony, ale jednocześnie zindywidualizowany. A z podejścia "posiadania" kierujemy się w stronę "przeżywania".
Gen Z to nie Jay-Z: czym różnią się pokolenia?
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2024-08-06 07:05
(1)
Niesamowite jak Gdańsk a w zasadzie gdańskie Stogi spopularyzowały bursztyn na całym Świecie. Słyszałem o gościu co sprzedawał bursztyn w bardzo znanej europejskiej miejscowości z niesamowitą kilkuset procentowa przebitką jeszcze od tej co macie cene np na "starówce". Niektóre okazy faktycznie są ładne. Szczególnie te z owadem w środku.
- 13 2
-
2024-08-06 23:09
bursztyn spopularyzowany był co najmniej od czasów Imperium Rzymskiego jak nie wcześniej.
a także palono nim w piecach w czasie małej epoki lodowcowej 0k 300 lat temu...
był on więc poszukiwany i służył zaspokojeniu szerokiego spektrum potrzeb.
Stogi nie są jego kolebką, to tylko jedno z wielu miejsc i to najmniejsze ze znanych.
przemysłowo tj. odkrywkowo wydobywa się go dziesiątkami ton chociażby w nieodległyma także palono nim w piecach w czasie małej epoki lodowcowej 0k 300 lat temu...
był on więc poszukiwany i służył zaspokojeniu szerokiego spektrum potrzeb.
Stogi nie są jego kolebką, to tylko jedno z wielu miejsc i to najmniejsze ze znanych.
przemysłowo tj. odkrywkowo wydobywa się go dziesiątkami ton chociażby w nieodległym Jantarnym.
te okazy o których piszesz specjalne to tzw inkluzje, najczęściej to po prostu zabrudzenia zmniejszające wartość danej smoły.
inna strawa że bursztyn swoim istnieniem Zaprzecza tzw zmianom klimatycznym gdyż w Eocenie w Polsce rosły rośliny tropikalne które wycofując w procesie fotosyntezy CO2 z atmosfery doprowadziły do serii katastrof znanych jako Zlodowacenia.
i teraz spalając ten węgiel brunatny dokonujemy naprawy klimatu powoli wracając do stanu wyjściowego.
tak, naturalne procesy życiowe też doprowadzają do planetarnej tragedii.
ziemia co najmniej 4 krotnie była planetą zlodowaciałą tzw ziemią śnieżką.
tak więc wszędzie potrzebny jest złoty środek.- 2 1
-
2024-08-06 15:12
(1)
Witam.Czas wydobycia w Polsce minął bezpowrotnie wraz utratą rynku w Chinach.Cena frakcji poleciała tak w dół że nie opłaca się nawet na wyrobisku pompy zalewać a co dopiero pozwolenia UOP dla pracowników.Ta branża umiera.Jeszcze w pewnych rejonach miasta słychać po nocy pompy ale to dzikuny na nielegalu.Teraz robi się przerzuty z za granicy i to jest hajs.
- 2 1
-
2024-08-07 13:27
Smutno słyszeć, ale może chociaż te pie...lone z**by, przekopujące po nocach las na Stogach pójdą wreszcie do uczciwej roboty, szkodniki, dewastatory j...ne.
- 3 0
-
2024-08-06 09:17
Bursztyn jest przepiękny, magiczny (2)
Jest naturalny, ma mnóstwo kolorów, faktur. Pięknie przepuszcza światło. Jest naszą dumą, bo wydobywany w naszych rejonach. Fajnie ,że przezywa swój renesans.
- 22 1
-
2024-08-06 14:45
Bursztyn (1)
Zapraszamy do grupy na Facebooku
Bursztyniarze Wybrzeza- 0 2
-
2024-08-08 22:37
przejrzałam sobie waszą grupe
Serio chwalicie się z imienia i nazwiska, nagrywacie filmiki jak nielegalnie wydobywacie bursztyn? Zaraz się to skonczy
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.