"Byliśmy barwną opozycją". Obchody 30-lecia Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego

Łukasz Stafiej
16 października 2013 (artykuł sprzed 12 lat)
W czwartek w klubie Parlament zagrają stare polskie kapele rockowe: Dezerter (nz.), Moskwa i Brudne Dzieci Sida.

To właśnie w Gdańsku 30 lat temu powstała pierwsza w Polsce organizacja anarchistyczna - Ruch Społeczeństwa Alternatywnego. Muzyczne obchody tej rocznicy odbędą się w czwartek podczas koncertu zespołów punkowych w klubie Parlament, natomiast do piątku na Uniwersytecie Gdańskim potrwa konferencja naukowa poświęcona RSA.



Działalność Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego polegała przede wszystkim na organizacji pacyfistycznych happeningów i rozprowadzaniu ulotek, m.in. na koncertach.
Na temat działalności aktywistów RSA służby bezpieczeństwa PRL zebrały kilkanaście teczek dokumentów. Nz. akta Krzysztofa Skiby.

Ruch Społeczeństwa Alternatywnego był w latach 80.:

- Był początek lat 80. Na ulicach jeździły czołgi, krajem rządziła junta, w sklepach straszyły puste półki, wokół panowała cenzura. A my mieliśmy kilkanaście lat, gorące głowy i byliśmy wściekli na tamtą rzeczywistość - wspomina Krzysztof Skiba, obecnie satyryk i muzyk zespołu Big Cyc, a wtedy uczeń gdańskiej Jedynki, szkoły gdzie wszystko się zaczęło.

Skiba z kolegami, m.in. Maciejem Kosycarzem, późniejszym fotoreporterem i Januszem Waluszko, zaczynają wydawać gazetkę ścienną "Gilotyna". W 1983 roku skupieni wokół niej aktywiści formułują manifest i powstaje Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego.

- Było nam nie po drodze z każdym przejawem władzy. Popieraliśmy wszystko, co było przeciwko komunie. Choć na początku sami nie używaliśmy określenia anarchizm - przyznaje Skiba. - Najpierw rozprowadzaliśmy ulotki Solidarności, potem sami drukowaliśmy. Wolne słowo to była bardzo ważna sprawa. Wtedy nikt z tobą nie dyskutował w TVN24, tylko cię od razu zamykali.

Na aktywistów Instytut Pamięci Narodowej zabrał kilkanaście teczek dokumentów. Choć służby bezpieczeństwa starały się bardzo, aby znaleźć dowody na niezgodną z prawem, a nawet terrorystyczną działalność RSA, nie powiodło im się. RSA z przemocą nie miało nic wspólnego - ich akcje często miały charakter pacyfistycznych happeningów, m.in. przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej.

- Byliśmy barwną opozycją. Zajęliśmy się tymi, do których Solidarność raczej nie docierała, czyli fanami rocka i muzyki punkowej. Rzucaliśmy ulotki na koncertach Dezertera i Moskwy, TSA czy Maanamu - opowiada Skiba.

Teraz dawni aktywiści Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego uczczą 30-lecie powstania organizacji. W czwartek, 17 października o godz. 20 w klubie Parlament zobacz na mapie Gdańska odbędą się koncerty znaczących w tamtych czasach zespołów punkowych: Dezertera, MoskwyBrudnych Dzieci Sida. Wstęp kosztuje 25 zł.

Tego samego dnia o godz. 18 w Teatrze Wybrzeże zobacz na mapie Gdańska będzie można zobaczyć spektakl "Sprawa operacyjnego rozpoznania", który w formie paradokumentu pokazuje działalność ruchów walczących o prawa obywatelskie w czasach Solidarności. Bilety kosztują 20 zł.

Natomiast w czwartek i piątek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego zobacz na mapie Gdańska naukowcy z całej Polski przedstawią swoje badania o polskich środowiskach alternatywnych w czasach PRL. Wstęp wolny.

Wydarzenia

Jaskinia Wolności: Moskwa, Dezerter, Brudne Dzieci Sida (6 opinii)

(6 opinii)
25 zł
ciężkie brzmienia

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (44) 1 zablokowana

  • Ee już myślałem że chodzi o algorytm kryptograficzny...

    • 3 4

  • ech,co wy wiecie o opozycji???

    • 5 5

  • j.w

    Gdańsk jest jałowy

    • 2 5

  • no i jeszcze klocek na klacie

    • 7 3

  • Opozycja bananowa i koncesjonowana!

    Kora i Skiba chyba pęknę ze śmiechu.

    • 14 9

  • ostatnio czytałem , że ten Skiba to żadna opozycja nie była (7)

    mieli tylko niezłą zabawę i słuchali muzyki - sam tak mówił
    a teraz robią z niego wielkiego bohatera, wszędzie ten Skiba - to chyba jakaś jednoosobowa opozycja była ...

    • 15 6

    • Of corse oszolomie....opozycja byl `Kartofel` z Żoliborza...ale tak utajniona ze on sam nawet o tym nie wiedzial! (1)

      • 7 9

      • jak już chcesz błysnąć wtrącając zwroty obcojęzyczne, to pisz je bezbłędnie ;)

        • 4 3

    • co by nie mówić (4)

      Byś się zdziwił! Działał w opozycji i to tak że był zatrzymywany i więziony. sprawdzałem w archiwum.

      • 7 4

      • ale za co był zatrzymywany? (3)

        ???

        • 1 2

        • za reke

          • 2 0

        • za habety

          • 1 0

        • na pewno był aresztowany za rozdawanie ulotek w Jarocinie

          poszukaj filmu Nie bój, nie bój (1995), jest na youtubie.

          • 3 0

  • polski punk = miernota. (2)

    nie znam ani jednej dobrej polskiej kapeli punk.
    discharge, gbh, exploited, peter and the test tube babies... to jest punk.

    • 2 32

    • nieznam zadnej z tych kapel, punk to Avril i My Chemical Romance oraz Tokyo Hotel.

      • 8 2

    • no wlasnie ...

      no właśnie problem polega na tym ze "nie znam ani jednej dobrej polskiej kapeli punk" wiec jak nie znasz to dlaczego próbujesz sie wypowiadac poznaj i pisz śmiało :D

      • 8 0

  • Pozdrowienia dla wszystkich wymienionych...ja ich wszystkich znam....rocznik nizej w 1-ce! (1)

    • 6 8

    • To Ty byłeś ten blondynek?

      • 1 1

  • Dawni anarchiści robią sobie imprezę za pieniądze z IPN, NCK i ECS... Smutne.

    • 26 5

  • teraz to są celebryci

    ideały poszły w błoto, zamieniły się na złoto ...

    • 27 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.