- 1 5 polskich filmów, które trzeba obejrzeć (23 opinie)
- 2 Jeden z najdłużej istniejących zespołów (13 opinii)
- 3 Przeboje Wodeckiego w Operze Leśnej (31 opinii)
- 4 Beetlejuice 2: nie tak to miało wyglądać (30 opinii)
- 5 Słodko-gorzkie pożegnanie z latem (59 opinii)
- 6 Co robić w Trójmieście, gdy pada? (21 opinii)
Scrabble to gra słowna wymyślona w 1931 roku przez bezrobotnego architekta, Alfreda Butts'a. Aż do końca lat 40-tych grali w nią tylko przyjaciele autora. Dziś jest jedną z najpopularniejszych gier słownych na świecie. Początki światowego sukcesu Scrabble należy datować na rok 1952, kiedy to gra trafiła do sieci supermarketów, a sprzedaż skoczyła z kilkunastu do kilkuset kompletów dziennie. W ciągu tego pamiętnego 1952 roku sprzedano milion zestawów.
W Polsce gry oparte na zasadach Scrabble pojawiły się pod koniec lat 70-tych. W tej chwili, pod patronatem Polskiej Federacji Scrabble, odbywa się około 30 turniejów rocznie - co oznacza, że co drugi weekend miłośnicy Scrabble spotykają się i grają. Także ogromna ilość ludzi gra w Scrabble w sieci. Jeśli wejść na strony, na których można grać on-line, to okazuje się, ż e w Polsce w Scrabble ludzie grają praktycznie 24 godziny na dobę, w zależności od pory dnia od kilkunastu do kilkuset osób w tym samym czasie. Dlaczego Scrabble cieszą się wciąż rosnącym powodzeniem?
- Scrabble pozwalają zaspokoić głód zabaw językowych, w jakie bawią się ludzie przez całe życie, poczynając od przedszkolnych zabaw w zgadywanki, aż po słowne dysputy najwybitniejszych twórców literatury - mówi Andrzej Rożyński, prezes Polskiej Federacji Scrabble - poza tym gra integruje i łączy ludzi ze sobą -widzę, że gracze on-line po pewnym czasie, kiedy znuży ich gra z anonimowymi partnerami z sieci, pojawiają się na turniejach, pragnąc nawiązać kontakty "w realu" z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Dzięki turniejom Scrabble zawarto w Polsce wiele trwałych przyjaźni, a nawet dwa znane mi małżeństwa...
-Każda gra zespołowa, w której występują elementy zdrowego wspózawodnictwa, wyzwala wiele pozytywnych emocji, uczy rywalizacji fair-play i daje poczucie wspólnego celu. Te wszystkie elementy, podobnie jak w tańcach w kręgu, budują i wzmacniają poczucie wspólnoty i więzi międzyludzkie - mówi Patrycja Samson, socjolog i choreoterapeutka z Harmony House. - Dzieci grają dla zabawy, ucząc się jednocześnie właściwego funkcjonowania w grupie, dorośli grają dla przyjemności, odprężenia, relaksu. W grze można się wiele nauczyć o innych, można także poznać charakter konkretnego człowieka, wreszcie wiele dowiedzieć się o samym sobie. To także sposób na przełamanie nieśmiałości i osamotnienia i próba sprawdzenia siebie.
Ideą Daily Cafe Cup, jest stworzenie okazji do tego by młodzi ludzie mogli inteligentne spędzić czas wolny, rozwijać swoje zdolności językowe, twórczą wyobraźnię, refleks i wiedzę. Turniej Daily Cafe Cup jest zgodny z filozofią jaką twórcy Daily Cafe założyli u podstaw działania sieci: można tutaj w każdej chwili zagrać z przyjaciółmi czy nieznajomymi w różne planszowe gry. Dla młodych ludzi jest to ciekawy sposób na zawieranie nowych znajomości. Dla Adama Stańczaka, dyrektora zarządzającego siecią Daily Cafe ważne jest, by w Daily Cafe młodzi ludzie mogli przyjemnie spędzać czas bez alkocholu.
- Dzięki grom na spotkaniach towarzyskich atmosfera błyskawicznie się polepsza i nie potrzeba do tego alkoholu. - mówi Patrycja Samson z Harmony House. - Ludzie zwykle najpierw są zdziwieni, że można się tak świetnie bawić bez alkoholu, ale jak tylko się o tym przekonają, chcą więcej takiej zabawy, bo wywołuje ona autentyczną atmosferę wesołości i nie powodując przy tym żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych.
Dla osób, które są ambitne i dobrze radzą sobie językowo, konkurencja Scrabble będzie idealna. Dla tych zaś, którzy chcą po prostu przyjemnie spędzić czas, przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i na dodatek mieć szansę na wygranie atrakcyjnych nagród, dobrą propozycją jest gra w Chińczyka. W tej edycji Daily Cafe Cup do rozgrywek zakwalifikowanych zostanie 256 zawodników. Czyli 128 osób w Poznaniu i tyleż w Gdańsku. Chętni do wzięcia udziału w rozgrywkach mogą się zgłaszać do 5 stycznia 2005 roku.
Zgłosić się na Daily Cafe Cup 2005 można na kilka sposobów:
- można wypełnić zgłoszenie na miejscu w Daily Cafe:
Daily Cafe ul. Długa 6/7/880-801 Gdańsktel. 0 58 320 42 28 Daily Cafeul. 27 Grudnia 1161-737 Poznańtel. 0 61 852 16 16
- wysłać drogą mailową:
chinczykgdansk@dailycafe.pl; scrabblegdansk@dailycafe.pl; chinczykpoznan@dailycafe.pl; scrabblepoznan@dailycafe.pl;
Opinie (4)
-
2004-12-15 12:09
scrabble
Witm serdecznie.
Proszę o podanie harmonogramu rozgrywek:
w jakich dniach i jakich godzinach.
Pozdrawiam
lp- 0 0
-
2004-12-31 13:15
GRR
Kto to Andrzej Rożyński?
Co to Alkochol ?
SAmi piszecie żeby nie robić rażących błędów, a tu proszę- 0 0
-
2005-01-03 15:55
Scrabble w Romie
A entuzjastom literek i zielonej planszy polecam regularne turnieje w Scrabble w cukierni - kawiarni "Roma" we Wrzeszczu. Każdy poniedziałek o godzinie 18:00.Świetna atmosfera i okazja do podszlifowania umiejętności.
- 0 0
-
2005-01-04 09:29
psychologia !!!
" nie powodując przy tym żadnych nieprzyjemnych efektów ubocznych."
Poza zawałem serca i zaawansowaną nerwicą jak się wór uprze.- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.