Darmowa podróż komunikacją na miejskie imprezy? Jest petycja
Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczestników wydarzeń kulturalnych organizowanych lub współorganizowanych przez miasto - petycja partii Razem w tej sprawie trafiła we wtorek, 2 czerwca do Biura Rady Miasta Gdańska. Podpisało się pod nią 500 osób. Podobne rozwiązanie wprowadziła już - pilotażowo - Gdynia, ale okazuje się, że mało kto z niego korzysta.
- Petycja ws. darmowych przejazdów na wydarzenia kulturalne
- Jak miałoby to działać?
- Gdynia ma podobne rozwiązanie, ale mało kto korzysta
- Co się teraz stanie z petycją?
Tak w skrócie opisać można pomysł działaczy partii Razem, który we wtorek 2 czerwca trafił na ręce urzędników.
Petycja ws. darmowych przejazdów na wydarzenia kulturalne
Petycję ws. wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczestników wydarzeń kulturalnych organizowanych lub współorganizowanych przez Miasto Gdańsk złożono we wtorek 2 czerwca w Biurze Rady Miasta Gdańska. Inicjatywę poparło już ponad 500 mieszkańców.
Aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście
- Celem proponowanego rozwiązania jest wzajemna promocja kultury oraz komunikacji miejskiej. Taka fuzja prowadzi do idealnej sytuacji, w której dostęp do dzieł kultury jest przystępniejszy. Odcięcie kosztów komunikacji miejskiej, które w Gdańsku są znaczące, ograniczy ruch samochodowy w najbardziej zatłoczonych miejscach miasta - wskazuje Barbara Brzezicka, rzeczniczka Okręgu Pomorskiego Partii Razem.
Agnieszka Wąsowska-Telęga, gdańskiej liderki partii Razem dodaje:
- Darmowe przejazdy na wydarzenia kulturalne to wielka szansa dla mieszkańców. Dla niektórych, żeby choć raz zetknąć się z komunikacją miejską i być może korzystać z niej częściej, dla pozostałych to dużo mniejsze problemy z parkowaniem, dużo mniejsze korki. Szeroką ofertę kulturalną Gdańska z powodzeniem możemy wykorzystać do promocji transportu publicznego.
Jak miałoby to działać?
W petycji zaproponowano, aby bilet lub wejściówka na wydarzenie mogły jednocześnie uprawniać do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską w określonym czasie przed i po wydarzeniu.
- Rozwiązanie mogłoby obejmować wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury, wydarzenia współorganizowane lub współfinansowane przez Miasto Gdańsk, duże imprezy plenerowe i festiwale oraz wydarzenia objęte patronatem władz miasta - mówi Brzezicka. - Podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu miastach Europy, a pilotaż rozwiązania w ub. r. wprowadziła Gdynia.
KINO Najnowsze premiery kinowe
Gdynia ma podobne rozwiązanie, ale mało kto korzysta
W Gdyni rzeczywiście działa podobne rozwiązanie. Wprowadzono je zarządzeniem prezydent miasta 1 stycznia 2026 r. Obowiązuje do 31 grudnia 2026 r.
Darmowe bilety na podróż do kina i teatru
- Zarządzenie wprowadziło uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na podstawie biletów do wybranych instytucji kultury [Teatru Miejskiego, Konsulatu Kultury i Gdyńskiego Centrum Filmowego - dop. red.]. Uprawnienie pilotażowo wprowadzono na 2026 r. i obowiązuje w dniu wydarzenia, wyłącznie w soboty i dni ustawowo wolne od pracy. Dotyczy to biletów odpłatnych na wydarzenia - do przejazdu bezpłatnego nie uprawnia np. bezpłatna wejściówka na jakieś wydarzenie - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Jak dodaje Gromadzki, choć uprawnienie obowiązuje, to z relacji kontrolerów wynika, że sporadycznie natrafiają na osoby korzystające z niego.
Co się teraz stanie z petycją?
Partia Razem liczy, że petycja stanie się początkiem prac nad wdrożeniem pomysłu w życie.
Wioletta Krewniak, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska, potwierdza, że petycja wpłynęła.
- Dokument spełnia wymogi formalne i dekretacją przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak najprawdopodobniej skierowany zostanie do rozpatrzenia przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, gdzie przedstawiona w petycji propozycja dyskutowana będzie przez radnych Gdańska - informuje Krewniak.
To radni będą w tej sprawie decyzyjni.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-06-02 13:38
75% finansowania komunikacji pochodzi z budżetu (12)
Po co się bawić w falę, biletomaty, kontrole i całą resztę. Zrobić komunikację bezpłatną, skoro i tak wszyscy się na nią składamy w podatkach.
- 165 14
-
2026-06-02 21:22
Nie masz 3.90 dziennie? (1)
- 2 16
-
2026-06-03 10:17
zwykły bilet Gdynia 4,80 u kierowcy 6zł
- 3 1
-
2026-06-02 19:05
Skąd te liczby? 75%? (3)
Skąd te liczby?
- 1 13
-
2026-06-02 19:27
(2)
Projekt budżetu Gdańska 2026, slajd 14 - dokument dostępny na stronie urzędu miasta.
- 17 1
-
2026-06-02 21:53
Dobre... z Projektu budżetu - rozumiesz co to znaczy projekt ? (1)
Jak przytaczasz jakieś dane to wypadałoby podać prawdziwe, czyli te z uchwalonego budżetu.
- 1 7
-
2026-06-03 07:12
Jeśli ciebie przerasta zajrzenie na stronę urzędu
Aby sprawdzić, że ten projekt budżetu został uchwalony na 2026, to masz poważniejsze problemy.
- 3 1
-
2026-06-02 18:47
Jakos w skm tego nie da się odczuć,
Główny transport t Trójmieście, i najdroższa komunikacja publiczna w Polsce. Może partia Razem o to powalczy?
- 12 2
-
2026-06-02 17:43
Jeżeli 75% finansowania (1)
pochodzi z budżetu, to o ile % należałoby ponieść ceny biletów, aby z budżetu nic nie dopłacać?
- 5 5
-
2026-06-02 19:09
Budżet miasta Gdańska na 2026
Łączny koszt komunikacji miejskiej to 835.5 mln: w 74.7% pokrywa go dopłata ze środków budżetu miasta, 25.3% to wpływy - w tym 21.8% jest z biletów (182.3 mln). Wychodzi na to, iż 2.6% obecnego budżetu miasta pokryłby koszt biletów. Dla przypomnienia koszty systemu Fala, uwzględniając planowane wydatki na 2026 rok, przekroczą 300 mln.
- 13 0
-
2026-06-02 15:59
(1)
Darmowy transport to najgorsze co może zrobić z transportem wiele miast i państw się o tym przekonało. Taki system się nie rozwija a nawet degraduje, gdyż nie ma żadnych możliwości kontroli. A wyjść z tego jest bardzo trudno.
- 9 13
-
2026-06-02 16:11
Szczecinek wycofuje się z "darmowej" komunikacji już od 1 lipca
Szybko zrozumieli że nie ma nic za darmo.
- 5 8
-
2026-06-02 15:43
rozsądny postulat, to faktycznie ma sens
- 5 11
-
2026-06-02 14:23
(1)
A ja korzystam w Gdyni. I to są jedyne dni, gdy nie muszę się stresować, czy zadziała Fala. Mam nadzieję, że Gdynia przedłuży uprawnienie na kolejny rok.
- 19 18
-
2026-06-02 19:38
To kupuj bilet u kierowcy
- 0 4
-
2026-06-02 13:54
(12)
W tym roku w dniu koncertu Metalliki można było od 13:00 po Katowicach jeździć komunikacją miejską na free jak się miało na ten koncert bilet. W ogóle Trójmiasto się chowa przy tym, jak zorganizowany jest transport publiczny w Katowicach. U nas jakby ktoś zaproponował bilet dzienny za 13 złotych, na którym w sobotę albo w niedzielę mogą jeździć z
W tym roku w dniu koncertu Metalliki można było od 13:00 po Katowicach jeździć komunikacją miejską na free jak się miało na ten koncert bilet. W ogóle Trójmiasto się chowa przy tym, jak zorganizowany jest transport publiczny w Katowicach. U nas jakby ktoś zaproponował bilet dzienny za 13 złotych, na którym w sobotę albo w niedzielę mogą jeździć z przesiadkami dwie osoby do godziny 23:59, to by się miasto za głowę złapało, że kasy nie ma...Co dopiero darmowe przejazdy dla uczestników imprez masowych. O ile w Trójmieście jestem przyspawana do auta, tak tam cały czas komunikacja miejska. W Warszawie zresztą też. Warszawa ma bilet weekendowy ważny od piątku od godziny 18:00 do poniedziałku do 8:00... za 24 złote. Dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców. Trójmiasto ma wielkie aspiracje, a jest daleko w tyle pod tym względem.
- 56 30
-
2026-06-03 10:57
Buehehehehehe
- 1 0
-
2026-06-02 19:06
Nie ma nic za free (1)
Ktoś musiał to ufundować. Jeśli nie organization koncertu to mieszkańcy z budżetu.
- 3 2
-
2026-06-02 19:42
Nie zgadzam się
Bezpłatne bilety na komunikację miejską powinny mieć dorosłe osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną,które żadnych ulg na przejazdy w Gdańsku nie mają.
- 2 1
-
2026-06-02 16:24
Było za free czyli płacił organizator koncertu. W Gdańsku też czasami zdarzy się organizator, który zafunduje ludziom bezpłatną komunikację.
- 8 0
-
2026-06-02 16:21
Nikt nie zabrania organizatorowi koncertu zapłacenia za bilety gości, na pewno był by rabat przy takiej ilości.
- 9 1
-
2026-06-02 15:28
Oni tam maja emerytury wyzsze niż srednia krajowa (1)
To bogate miasto
- 2 5
-
2026-06-03 08:49
Zapracowali sobie na to. To miasto wydaje się być dużo bardziej przyjazne dla ludzi, niż Trójmiasto... Tam potrafili się dogadać z miastami ościennymi typu Chorzów czy Bytom jeśli chodzi o komunikację miejską. Dlaczego u nas nie da rady? Poza tym, podczas gdy u nas betonują każdy możliwy kawałek zieleni, tam jest mnóstwo wielkich parków i terenów rekreacyjnych... Nie trzeba jechać za miasto, żeby pooddychać i nie siedzieć w tłumie.
- 1 1
-
2026-06-02 15:21
Tylko, że na Katowice zrzuca się cała Polska. (4)
Na górników wydajemy miliardy złotych, a oni jak widać mogą się darmo bawić.
- 5 10
-
2026-06-03 08:41
(1)
Ktoś musi pracować, żebyśmy mogli mieć ciepło w domach i nie siedzieli przy świecach...
- 2 2
-
2026-06-03 11:31
Nowa Letnica w pyle weglowym
ciepło to od kilku lat statkami przypływa i kurzy z portu na Gdańsk.
- 2 0
-
2026-06-02 15:28
Skoro górnicy mają tak dobrze, to dlaczego nie zostaniesz jednym z nich? (1)
A, bo bardzo ryzykowna, niebezpieczna praca, co? Nie dla ciebie?
- 11 12
-
2026-06-02 19:45
Nowy Port Po co?
Teraz Sląsk mamy w Gdańsku.Miał węglowy z portu zanieczyszcza całe miasto Gdańsk.Wszędzie czarno.
- 3 1
-
2026-06-02 12:49
(4)
To by miało sens, gdyby jednocześnie podnieść ceny parkowania o 100%. A tak skończy się jak z biletami dla uczniów, które miały rozwiązać problem podwózek. Tymczasem tylko drenują budżet na komunikację
- 79 44
-
2026-06-02 12:58
Lepiej o 200%, a nawet 1000%, a najlepiej to milion milionów (3)
- 12 17
-
2026-06-02 13:19
0%, pod warunkiem, (2)
że wszystkie wasze blaszaki zostaną zezłomowane.
- 12 11
-
2026-06-02 14:02
(1)
weź się za robotę a nie na mamusinej rencie siedzisz to będziesz mieć i na blaszaka
- 11 12
-
2026-06-03 14:51
Niektórzy wciąż wierzą że samochód jest symbolem bogactwa i zaradności.
To takie żałosne. Samochód względnie sprawny można kupić za jedną minimalna pensję. Każdy może go mieć Samochód jest symbolem biedy i jest charakterystyczny dla ludzi których nie stać na mieszkanie w dobrej lokalizacji gdzie samochodu mieć by nie musieli.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
