Darmowa podróż komunikacją na miejskie imprezy? Jest petycja

Ewelina Oleksy
2 czerwca 2026, godz. 12:45
Opinie (140)
Działacze partii Razem złożyli petycję 2 czerwca w Biurze Rady Miasta Gdańska.

Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uczestników wydarzeń kulturalnych organizowanych lub współorganizowanych przez miasto - petycja partii Razem w tej sprawie trafiła we wtorek, 2 czerwca do Biura Rady Miasta Gdańska. Podpisało się pod nią 500 osób. Podobne rozwiązanie wprowadziła już - pilotażowo - Gdynia, ale okazuje się, że mało kto z niego korzysta.




Czy Gdańsk powinien wprowadzić darmowe przejazdy komunikacją dla uczestników miejskich imprez?

Masz bilet do gdańskiego teatru, na koncert lub inną imprezę współorganizowaną przez miasto? Możesz na to wydarzenie za darmo jechać komunikacją miejską.

Tak w skrócie opisać można pomysł działaczy partii Razem, który we wtorek 2 czerwca trafił na ręce urzędników.

Petycja ws. darmowych przejazdów na wydarzenia kulturalne



Petycję ws. wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczestników wydarzeń kulturalnych organizowanych lub współorganizowanych przez Miasto Gdańsk złożono we wtorek 2 czerwca w Biurze Rady Miasta Gdańska. Inicjatywę poparło już ponad 500 mieszkańców.

Aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście


- Celem proponowanego rozwiązania jest wzajemna promocja kultury oraz komunikacji miejskiej. Taka fuzja prowadzi do idealnej sytuacji, w której dostęp do dzieł kultury jest przystępniejszy. Odcięcie kosztów komunikacji miejskiej, które w Gdańsku są znaczące, ograniczy ruch samochodowy w najbardziej zatłoczonych miejscach miasta - wskazuje Barbara Brzezicka, rzeczniczka Okręgu Pomorskiego Partii Razem.

Agnieszka Wąsowska-Telęga, gdańskiej liderki partii Razem dodaje:

- Darmowe przejazdy na wydarzenia kulturalne to wielka szansa dla mieszkańców. Dla niektórych, żeby choć raz zetknąć się z komunikacją miejską i być może korzystać z niej częściej, dla pozostałych to dużo mniejsze problemy z parkowaniem, dużo mniejsze korki. Szeroką ofertę kulturalną Gdańska z powodzeniem możemy wykorzystać do promocji transportu publicznego.
Czy Gdańsk zdecyduje się wprowadzić bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na wydarzenia kulturalne? Radni przeanalizują ten pomysł.

Jak miałoby to działać?



W petycji zaproponowano, aby bilet lub wejściówka na wydarzenie mogły jednocześnie uprawniać do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską w określonym czasie przed i po wydarzeniu.

- Rozwiązanie mogłoby obejmować wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury, wydarzenia współorganizowane lub współfinansowane przez Miasto Gdańsk, duże imprezy plenerowe i festiwale oraz wydarzenia objęte patronatem władz miasta - mówi Brzezicka. - Podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu miastach Europy, a pilotaż rozwiązania w ub. r. wprowadziła Gdynia.

Gdynia ma podobne rozwiązanie, ale mało kto korzysta



W Gdyni rzeczywiście działa podobne rozwiązanie. Wprowadzono je zarządzeniem prezydent miasta 1 stycznia 2026 r. Obowiązuje do 31 grudnia 2026 r.

Darmowe bilety na podróż do kina i teatru Darmowe bilety na podróż do kina i teatru

- Zarządzenie wprowadziło uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na podstawie biletów do wybranych instytucji kultury [Teatru Miejskiego, Konsulatu Kultury i Gdyńskiego Centrum Filmowego - dop. red.]. Uprawnienie pilotażowo wprowadzono na 2026 r. i obowiązuje w dniu wydarzenia, wyłącznie w soboty i dni ustawowo wolne od pracy. Dotyczy to biletów odpłatnych na wydarzenia - do przejazdu bezpłatnego nie uprawnia np. bezpłatna wejściówka na jakieś wydarzenie - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Jak dodaje Gromadzki, choć uprawnienie obowiązuje, to z relacji kontrolerów wynika, że sporadycznie natrafiają na osoby korzystające z niego.


Petycją zajmą się teraz miejscy radni.

Co się teraz stanie z petycją?



Partia Razem liczy, że petycja stanie się początkiem prac nad wdrożeniem pomysłu w życie.

Wioletta Krewniak, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska, potwierdza, że petycja wpłynęła.

- Dokument spełnia wymogi formalne i dekretacją przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak najprawdopodobniej skierowany zostanie do rozpatrzenia przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, gdzie przedstawiona w petycji propozycja dyskutowana będzie przez radnych Gdańska - informuje Krewniak.
To radni będą w tej sprawie decyzyjni.

Ogromny wybór koncertów. Znajdź coś dla siebie! IMPREZY I WYDARZENIA

cze 14
Pat Metheny
Kup bilet

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (140)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.