- 1 Seniorzy przejęli parkiet w Aioli (5 opinii)
- 2 Duży festiwal wędkarstwa w stoczni (22 opinie)
- 3 Kosheen rozpalili Stary Maneż (4 opinie)
- 4 O co chodzi z Dniem Kropki? (21 opinii)
- 5 Pokaz najnowszej kolekcji torebek Batycki (1 opinia)
- 6 Jest zgoda na food hall w Hali Targowej (240 opinii)
Wakacje to czas, kiedy częściej zdarza nam się nocować w hotelach, hostelach czy pensjonatach. Chociaż miejsca te oferują usługi sprzątania, to drobne gesty ze strony gości mogą znacznie ułatwić pracę obsłudze hotelowej. Jak zostawić po sobie pokój, by ułatwić, a nie utrudnić innym pracę?
Kilka dni temu na platformie Threads natknęłam się na ciekawą dyskusję na ten temat. Jedna z jej użytkowniczek zapytała osób pracujących w hotelach, które zachowania gości ułatwiają im pracę, a które wręcz przeciwnie. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. pytania:
- czy składać brudne ręczniki w kostkę,
- czy lepiej ściągać pościel, ścielić łóżko czy zostawić poranny rozgardiasz,
- czy zostawiać na łóżku napiwek albo coś słodkiego,
- czy zdać pokój rano, czy na ostatnią chwilę,
- co zrobić ze śmieciami - wynieść przed drzwi, czy zostawić w koszu,
- czy zabrać ze sobą niezużyte kawy i herbaty z zestawu.
Nie na wszystkie pytania, odpowiedzi okazały się jednoznaczne.
Markowe hotele: w Trójmieście bywa drożej niż w Europie
Pościel i ręczniki
Składanie brudnych ręczników w kostkę to zbędny wysiłek. "I tak wszystkie musimy wyprać, więc wrzucamy je do wspólnego worka, a kostek wcale nie wkłada się łatwiej" tłumaczy jeden z pracowników czterogwiazdkowego hotelu. Jedna z osób zwróciła też uwagę na to, że woli, gdy ręczniki ułożone są na łóżku lub toalecie, bo zbieranie ich z podłogi przez cały dzień mocno obciąża plecy. Mile widziane jest za to ściągnięcie pościeli, które przyspiesza pracę przy sprzątnięciu pokoju.
Napiwki i prezenty
W tej kwestii większość pracowników hoteli przyznaje, że jest to miły, ale nieobowiązkowy gest. Zdarzały się też uwagi, że w niektórych hotelach pozostawione w pokoju pieniądze (nawet drobne nominały) obowiązkowo zgłasza się do przełożonego, na wypadek gdyby gość postanowił "odebrać zgubę". Sprzeczne opinie budzą pozostawione dla obsługi słodycze - niektórzy chętnie z nich korzystają, inni mają obawy przed częstowaniem się jedzeniem od nieznajomych osób.
Zdanie pokoju
Większość osób sprzątających w hotelach cieszy się, gdy goście opuszczają pokój rano. Daje im to więcej czasu na posprzątanie i przygotowanie go na kolejnych wczasowiczów.
Chcą pomóc, a tylko przeszkadzają. Tego nie rób w restauracji
Śmieci
Śmieci w hotelowym pokoju to temat, który budzi wiele emocji. "Wystawianie ich na korytarz to najgorsza z możliwych opcji" - przestrzega jeden z pracowników. "Wygląda to tragicznie, szefostwo się wścieka, a my obrywamy za zbyt wolne sprzątanie".
Kawa i herbata
Dla większości pracowników hoteli nie ma znaczenia to, czy zostawimy, czy zabierzemy ze sobą zestaw kawowo-herbaciany. Hotele mają to wliczone w koszty. "Czasem nawet łatwiej, gdy zestaw jest zabrany, bo nie musimy liczyć i myśleć o tym, których torebek brakuje" dodaje jeden z pracowników.
Choć te kilka drobnych gestów potrafi wywołać uśmiech na twarzy obsługi i usprawnić jej pracę, to wszyscy zgodnie przyznają, że znacznie ważniejsze jest zostawienie pokoju we względnym porządku. Rozrzucone po całym pokoju śmieci, zabrudzone ściany, szyby czy wykładziny to dużo większe utrudnienie niż niepościelone łóżko.
Opinie wybrane
-
2024-08-14 08:29
A może artykuł o zachowaniach tzw. gości (2)
z tzw. apartamentów na wynajem?
- 75 3
-
2024-08-14 10:04
lepiej nie bo nic pozytywnego by nie było
- 13 0
-
2024-08-14 09:00
Kto kiedykolwiek pracował z tzw klientem ten się w cyrku nie śmieje.
- 18 0
-
2024-08-14 07:19
Przede wszystkim nie brudzić jedzeniem, piciem, itp. (3)
- 45 6
-
2024-08-15 18:46
Płacę to niech sprzątają
- 0 4
-
2024-08-14 10:07
A niby dlaczego nie?Nikt tego nie robi celowo.I najwazniejsze zabrac ze soba te białe reczniki i szlafrok :) oraz mydło :) (1)
- 3 5
-
2024-08-14 11:22
Zwłaszcza rozbrykane dzieciaczki
W imię zasady nowych rodziców bo przecież to jeszcze dziecko
- 8 0
-
2024-08-14 08:01
autorce proponuje zaplacenie za pokoj i dodatkowe odpracowanie w kuchni przy zmywaku, minimum 3 dni (3)
to jakas kryptowiadomosc, ze raz trzeba zostawiac napiwki tez w hotelach? znowu przewalanie finansowania pracownikow hoteli na gosci hotelowych, bo sa mizernie oplacani
- 57 17
-
2024-08-14 14:34
Miałam praktyki w kilku hotelach
Pierwsze słyszę/ widzę żeby klienci zdejmowali pościel... Rozumiem, żeby pozostawić po sobie porządek. Jesteśmy tylko gośćmi danego obiektu, ale żeby jeszcze pościel zdejmować??? To już chyba przesada
- 32 0
-
2024-08-14 09:43
Czyli odezwał się ten, co zostawia syf w pokoju i sta pod prysznicem
- 4 13
-
2024-08-14 08:06
Nie wiadomo czy to autorka, ponieważ w podpisie autora tego artykułu jest pseudonim.
- 4 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.